[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۳۰
  • دوره جدید

نشست تخصصی چشم‌انداز شیراز ۱۴۲۰ برگزار شد، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - پیمان کشاورز
نخستین نشست تخصصی چشم‌انداز شیراز 1420 با همکاری شهرداری شیراز و شورای شهر روز گذشته در مرکز همایش‌های شهر برگزار شد. در ابتدا معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری شیراز یافتن ادبیات مشترک میان دستگاه‌های اجرایی در مفهوم شهر و شهرسازی را از اهداف برگزاری این نشست عنوان کرد و گفت: هماهنگ کردن اقدامات کلیه دستگاه‌های اجرایی در زمینه اداره شهر و بسترسازی برای تحقق مدیریت یکپارچه شهری زمینه‌ساز برنامه‌ریزی مناسب‌تر برای آینده شهر است. ابوالقاسم ابراهیمی ‌با تأکید بر اهمیت تنظیم یک چارچوب راهبردی برای اتخاذ تصمیمات در حوزه مدیریت شهری گفت: فراهم آوردن بستر مشارکت فعال تمامی ‌گروه‌های ذینفع شهری شامل سازمان‌های مردم‌نهاد، بخش خصوصی و متخصصین مرجع شهرسازی و مدیریت شهری و همچنین ارتقای توانمندی‌های گروه‌های مختلف درگیر در فرآیند تهیه برنامه در راستای ایجاد تغییرات مثبت ساختاری و سازمانی از اهداف اصلی برنامه چشم‌انداز خواهد بود.
در ادامه معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس با اشاره به سرعت رشد شهرنشینی در جوامع امروز گفت: با توجه به رشد بالای 70درصد در بخش شهرنشینی در فارس محدودیت‌های موجود همچون کمبود مسکن، بیکاری، تخریب محیط زیست و عدم تناسب درآمد پایدار شهری با میزان گسترش شهرنشینی نمی‌تواند جوابگوی نیازهای شهری نسبت به رشد جمعیتی باشد. یدالله رحمانی تکیه صرف بر طرح جامع توسعه شهری را کافی ندانست و افزود: باید در کنار اینگونه برنامه‌ها اقدامات نرم‌افزاری و مدیریتی لازم هم در نظر گرفته شود. رحمانی انعطاف‌پذیری در مواردی همچون ورود سرمایه‌گذاران و همچنین هم‌فکری و مذاکرات مستمر با ذی‌نفعان را لازمه مدیریت جامع و مؤثر بر آینده شهر دانست و گفت: مسائل پیچیده شهری نیازمند هماهنگی و یکپارچگی میان همه عوامل از جمله نهادهای دولتی و بخش خصوصی و سازمان‌های مردم‌نهاد است و تبلور این هماهنگی در مدیریت یکپارچه شهری نمود می‌یابد و درواقع مدیریت یکپارچه شهری باید ریشه اصلی برنامه‌ریزی‌ها باشد. 
وی کیفیت زندگی، نگاه جامع و همه‌جانبه به امور شهری و پرداخت به موضوعات استراتژیک و راهبردی را سه رکن اصلی مدیریت شهری ذکر کرد و گفت: برنامه‌ریزی‌ها بایستی به نحوی باشد که نقش جامعه آینده نیز در آن لحاظ شود و آیندگان از کیفیت مطلوب زندگی و برقراری عدالت اجتماعی اطمینان خاطر داشته باشند. معاون استاندار با بیان این که هر شهری از یک مزیت برخوردار است و باید نحوه استفاده از این مزیت برای هر شهر به طور اختصاصی تعریف و تبیین شود گفت: در بحث توسعه اقتصادی شهر بایستی سهم منابع ناپایدار را کاهش داده و به سمت تحکیم گسترش منابع پایدار شهری حرکت کنیم که در این میان بازار زمین می‌تواند نقشی اساسی تعیین کند. رحمانی ارتقای بخش‌های زیرساختی و توجه به بهبود نظام شهری و اقدام جدی درخصوص اجرای طرح‌های مشارکتی با مشارکت بخش خصوصی و چگونگی اخذ هزینه خدمات را از جمله مسائلی دانست که می‌بایست در تدوین سند چشم‌انداز مد نظر قرار گیرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس نیز در این جلسه با تأکید بر ضرورت برنامه‌ریزی شهری گفت: اتکا به برنامه‌ریزی فیزیکی و کالبدی و دوری از مباحث محتوایی و نبود نگاه ویژه به سرفصل‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در برنامه‌ریزی‌ها باعث شده تا امروز با مشکلات مختلفی دست به گریبان باشیم و می‌بایست در تدوین سند چشم‌انداز انعطاف‌پذیرتر بوده و به‌دنبال حضور بیشتر مردم در برنامه‌ریزی‌ها باشیم. عنایت‌الله رحیمی ‌افزود: برنامه‌ریزی‌ها در سه سطح راهبردی و بلندمدت، ساختاری یا میان‌مدت و عملیاتی یا کوتاه‌مدت ضرورت دارد که بایستی این امر در راستای برنامه‌ریزی‌های مورد نظر مد نظر قرار گیرد. وی با اظهار این که امروزه زمینه‌های موجود در راستای شهر و شهرسازی مطلوب نبوده و بستر آنها فراهم نیست گفت: در برنامه‌ریزی بلندمدت نیازمند فراهم آوردن بسترهای مختلفی از جمله محیط حقوقی هستیم. ما از جمله کشورهایی هستیم که حجم قوانین بالایی داریم و بسیاری از قوانین ما که در قالب محیط حقوقی قابل تعریف هستند زمان آنها گذشته و آماده کردن محیط حقوقی لازم از جمله نیازهای مهم و ابتدایی طرح چشم‌انداز است که بخش عمده‌ای از آن هم در اختیار اعضای شورای شهر است. وی در ادامه بر اهمیت توجه به بسترهای مختلفی از جمله محیط طبیعی، محیط مالی و محیط اجتماعی اشاره کرد و گفت: توصیه‌ها و رهنمودهای ارائه‌شده در این نشست می‌بایست توسط کارشناسان و مشاوران متخصص بررسی و عملیاتی شود.
رئیس شورای شهر شیراز در بخش دیگری از این نشست نبود برنامه‌ریزی پویا و منسجم و براساس مدیریت شهری را از عوامل عقب‌ماندن از اهداف برنامه‌ریزی‌های کلان دانست و گفت: آنچه تاکنون انجام شده به نوعی مدیریت جزیره‌ای است که در آن تصمیم‌گیران چه در بخش حکومتی و چه در بخش اجرایی به صورت پراکنده عمل می‌کنند در حالی که نیازمند حرکت با یک تفکر واحد هستیم. سیداحمدرضا دستغیب جای خالی موضوعاتی همچون شهر بانشاط، ایمن، قانون‌مدار و فرهنگ‌محور در برنامه‌ریزی‌ها را مورد نقد قرار داد و گفت: در کنار این موارد می‌بایست شهری برای ضعیف‌ترین اقشار مردم و برای کودکان، معلولان و سالمندان داشته و مشارکت شهروندان در اداره امور شهر و ساخت شهر را مد نظر قرار دهیم. وی ادامه داد: ما به عنوان مدیران می‌بایست به دنبال اجرای خواسته‌های مردم باشیم و حق نداریم فضا، زمین و آب را به نام سرمایه‌گذاری و توسعه از مردم بگیریم چرا که مردم نیازمند آسمان آبی،طبیعت سبز و خیابان راحت هستند و نباید حقوقشان پایمال شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی