[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

سه‌هزارمیلیاردتومان کسری بودجه داریم، روزنامه شیراز نوین

در اولین روز از نشست مشترک شورای معاونان و مدیران کل استانی، اعضای شورای معاونان به تشریح برنامه‌های خود پرداختند. به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌و پرورش، در نشست مشترک شورای معاونان و مدیران کل استانی که با حضور وزیر آموزش‌و پرورش در حال برگزاری است، اعضای شورای معاونان به تشریح برنامه‌های خود پرداختند. اهم سخنان معاونان وزیر، در ذیل درج شده است:
معاون آموزش متوسطه
علی زرافشان با اشاره به برنامه تعالی مدیریت اظهار کرد: یکی از برنامه‌هایی که در راستای سند تحول بنیادین در آموزش‌وپرورش طراحی و دنبال می‌شود، برنامه تعالی مدیریت است که تنظیم آن منطبق بر شرایط بوده و از روزمرگی در مدارس جلوگیری می‌کند.زرافشان گفت: برنامه تعالی در راستای عملیاتی کردن سندتحول در فصل چهارم آمده و جزو ویژگی‌هایی است که برای مدرسه در افق چشم‌انداز درنظر گرفته شده و در سال تحصیلی آینده، تمامی مدارس متوسطه تحت پوشش تعالی مدیریت قرار خواهند گرفت.وی افزود: برنامه تعالی و شاخص‌های آن از جهت تضمین کیفیت مدارس مورد پیگیری و بررسی قرارگرفته و مدیران مدارس می‌توانند در پورتالی که طراحی ‌شده است، با خودارزیابی و اعلام نتایج و بهبود عملکردها، در ارتقای کیفیت مدارس نقش داشته باشند. زرافشان ادامه داد: در سال تحصیلی جاری در 8استان، برنامه ایران - مهارت را  با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در یک درصد مدارس تمام استان‌ها اجرا شد و از معلمان و متخصصان مراکز دولتی و غیردولتی در آن استفاده شد. معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش استقرار پایه دوازدهم را از اقدامات مهم آموزش‌وپرورش برای سال تحصیلی آینده دانست و خاطرنشان کرد: همه استان‌ها در بخش تأمین و آموزش نیروی انسانی و تجهیز کتب درسی بررسی‌های لازم را انجام داده‌اند و شرایط به نحوی است که برای سال تحصیلی آینده مشکلی نخواهیم داشت. وی  افزود: در حقیقت، پایه دوازدهم اولین خروجی از ساختار 3-3-6 است و در کنکور 98 دو نوع آزمون خواهیم داشت؛ یکی برای فارغ‌التحصیلان نظام قبلی و دیگری برای فارغ‌‌التحصیلان جدید و تأثیر سابقه تحصیلی در کنکور 98 حدود 30درصد خواهد بود. زرافشان در پایان تأکید و خاطرنشان کرد: ثبت‌نام در ورودی پایه هفتم مدارس نمونه دولتی بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش‌وپرورش و بدون آزمون ورودی خواهد بود و فقط در مناطق کمتر برخوردار مدارس نمونه‌دولتی را خواهیم داشت و در دیگر مناطق ثبت‌نام دانش‌آموزان، مدرسه‌محور است و اولویت با  دانش‌آموزانی خواهد بود که در پایه ششم، ارزشیابی خیلی خوب کسب کرده‌اند.
رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان
فاطمه مهاجرانی با اشاره به آموزش مربیان طرح شهاب گفت: برنامه مرکز، آموزش مربیان طرح شهاب است و با همکاری چند استان طراحی و تدوین ‌شده است. مهاجرانی افزود: سمپاد مهارتی با همکاری معاونت آموزش متوسطه و استان البرز در سال تحصیلی آینده انجام خواهد شد و در صورت موفقیت، در استان‌های دیگر اجرا خواهیم کرد. در حال حاضر فقط در یک مدرسه سمپاد مهارتی خواهیم داشت. وی در مورد اعلام نتایج المپیادها گفت: اعلام نتایج در دو فاز انجام می‌گیرد، فاز اول در برخی حوزه‌ها در هفته آینده و فاز دوم در هفته اول مردادماه است. مهاجرانی با اشاره به میزبانی ایران برای المپیاد زیست‌شناسی در سال جاری گفت: میزبان المپیاد زیست‌شناسی ٢٠١٨ هستیم که با توجه به تحریم‌هایی که علیه ایران شده است، استقبال خوبی از این مسابقات شده و میزبان ٧٠کشور برای المپیاد زیست‌شناسی خواهیم بود.
معاون حقوقی و امور مجلس
یوسف نجفی با اشاره به بودجه آموزش‌وپرورش اظهار کرد: بهترین تفسیری که می‌شود از بودجه آموزش پرورش داشته باشیم، منابع محدود برای مصارف نامحدود است. وی با تشریح وضعیت ملکی آموزش‌وپرورش گفت: در شرایط جدید اقتصادی و احتمال محقق نشدن منابع درآمدی پیش‌بینی‌شده و در بودجه 97 باید با استفاده از عقل مدیریتی و اقتصادی از ظرفیت‌های موجود بهره‌مند شویم.
وی با اشاره به کسری بودجه در آموزش‌وپرورش گفت: با وجود وضعیت بهتر و تخصیص بودجه‌ای آموزش‌وپرورش در سال 97، همچنان 3هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم.وی تعامل با نمایندگان مجلس را سازنده و کارگشا دانست و همدلی بیش‌ازپیش مدیران کل با نمایندگان را خواستار شد.
معاون آموزش ابتدایی
رضوان حکیم‌زاده با اشاره به شرایط کنونی جامعه اظهار کرد: در یک جنگ نابرابر اقتصادی هستیم و نباید در خدمت‌رسانی به قشر محروم دچار وقفه شود؛ چون علاوه بر پیامدهای نامطلوب اجتماعی و تربیتی پیامدهای امنیتی هم خواهد داشت. وی رسالت و مسئولیت اصلی متولیان تعلیم و تربیت در کشور را در این شرایط، حفظ روحیه مردم و توجه ویژه و بیشتر به کودکان دانست و افزود: کودکان نباید ناظر گفتمان‌های یأس و ناامیدی اقتصادی خانواده‌ها باشند، کودکان سرمایه اجتماعی کشور هستند و حفظ نشاط و شادابی آنان بسیار مهم است. وی از مدیران کل خواست با جدیت بخشنامه ممنوعیت ورود مؤسسات به مدارس ابتدایی را پیگیر باشند و فقط کتاب‌های درسی در مدارس آموزش داده شود.حکیم‌زاده با اشاره به کار مشترکی که معاونت ابتدایی و معاونت تربیت‌بدنی در حال انجام است، گفت: در راستای شادابی و نشاط دانش‌آموزان دختر و توانمندسازی معلمان ابتدایی برنامه مشترکی در دست انجام داریم و برنامه مشترکی با کانون پرورش فکری کودکان به نام کانون و مدرسه داریم که حمایت مدیران کل در استان‌ها را می‌طلبد. وی در ادامه افزود: برنامه اصلی معاونت آموزش ابتدایی برنامه تدبیر است که مصمم به انجام این برنامه و حذف طرح‌ها و برنامه‌های موازی هستیم.
رئیس دانشگاه فرهنگیان
حسین خنیفر با اشاره به اینکه امسال صدمین سال تعلیم و تربیت در ایران است، اظهار کرد: آموزش عمومی مطالبه ملت است و تجربه نشان داده هر ملتی در هر شرایطی سه خواسته دارد که شامل خوراک، پوشاک و آموزش عمومی است و باید از ظرفیت آموزش در توسعه استفاده کرد. وی با اشاره به اهمیت دانشگاه فرهنگیان گفت: دانشگاه فرهنگیان در تربیت معلمان نقش بسزایی در فرایند تعلیم و تربیت و توسعه کشور دارد. همه دانشگاه‌ها در مورد ورودی‌ها و دربرخی رشته‌ها روزی به اشباع می‌رسند و ما می‌توانیم پزشک و مهندس از خارج کشور بیاوریم، اما معلم را نمی‌شود از خارج وارد کرد.
وی در ادامه افزود: اینکه در کشور چالش‌هایی در الگوگیری و بومی‌سازی، کمبود مطالعه، ضعف در مطالعات تطبیقی وجود دارد، همه به آموزش برمی‌گردد و باید برنامه‌های بلندمدت و مهارتی داشته باشیم. خنیفر در مورد ارتقای جایگاه دانشگاه فرهنگیان گفت: باید تبیین و تبلیغ در جامعه انجام گیرد و تلاش کنیم از بهترین‌های کنکور برای جذب دانشجو اقدام کنیم و جذب هیئت‌علمی توانمند و متخصص ازجمله اقدامات دانشگاه فرهنگیان است.
دبیر کل شورای عالی آموزش‌وپرورش
مهدی نوید ادهم با اشاره به فاصله کم بین امتحانات نهایی و کنکور سراسری گفت: تلاش می‌کنیم با انجام تدابیری، فشار و استرس کمتری به دانش‌آموزان وارد شود. وی با اشاره به اجرایی شدن سند تحول در وزارت آموزش‌وپرورش اظهار کرد: سند تحول بیش‌ازپیش در دستور کار وزارتخانه قرار دارد و 4لایه مدیریتی پیگیر زیر نظام‌های سند تحول است و تمام فعالیت‌های معاونت‌ها در حوزه سند دائم رسد می‌شود و با یک فهم مشترک و یک معماری درست سند در حال اجرایی شدن است.
نوید ادهم ادامه داد: سه مدل، از بالا به پایین، از پایین به بالا و مدل تلفیقی برای اجرای سند تحول پیشنهاد شده بود که مدل تلفیقی برای اجرای سند انتخاب شد. دبیر کل شورای عالی آمورش و پرورش تصریح کرد: امیدواریم با تلاش‌هایی که صورت گرفته مهر 97 را با اجرای مشهود سند تحول در مدارس آغاز کنیم و توازن بین هویت‌های قومی محلی ایرانی و اسلامی را از مهم‌ترین وظایف کمیته احراز سند تحول د انست.
معاون پرورشی و فرهنگی
علیرضا کاظمی با اشاره به شعار سال اظهار کرد: با هدف تحقق شعار سال منشور حمایت از کالای ایرانی با مساعدت معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی تدوین و آماده ابلاغ به استان‌ها است.
کاظمی افزود: کاهش اردوهای ملی و خارج از استان در دستور کار قرار دارد و افزایش ضریب امنیت اردوها مهم‌ترین برنامه وزارتخانه است. وی تصریح کرد: با تصویب نظام جامع هدایت تحصیلی این فرآیند در مسیر اصلی خود قرار می‌گیرد و از آماده‌سازی نرم‌افزار انتخاب رشته برای استفاده دانش‌آموزان کنکوری خبر داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی