[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۷
  • دوره جدید

قانون‌گریزی علت مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم است، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس علت مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را عدم تمکین از قانون، عدم اجرای قانون و قانون‌گریزی مجلسیان، دولتیان و سایرین دانست.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، بهرام پارسایی روز چهارشنبه 13تیرماه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی‌ در نطق میان دستور خود خطاب به نمایندگان گفت: مجلس دهم نسبت به نهم 80درصد تغییر داشت و از آنجا که این صندلی‌ها به ما وفا نخواهد کرد بهتر است در مدت باقی‌مانده مردم را دریابد.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ‌همچنین خطاب به مسئولان و سیاست‌گذاران کلی کشور اعم از دولت و دیگران، ادامه داد: به قول سعدی آنکه در راحت و تنعم زیست/ او چه داند که حال گرسنه چیست/ ای که بر مرکب تازنده سواری، هشدار/ که خر خارکش مسکین در آب و گل است، درواقع مشکلات معیشتی و زندگی مردم بر کسی پوشیده نیست و هر روز از تریبون مجلس، دولت و نماز جمعه داد مشکلات مردم به هوا است اما به نظر می‌رسد همه فقط صحبت می‌کنیم.
وی با بیان اینکه مردم منتظر حل مشکلات و اقدامات مسئولان هستند، تأکید کرد: اینجانب در کنار جوانان بیکار، کشاورزان بی‌آب و زراعت، حقوق‌بگیران، کارگران و به ویژه در مقابل مردم جنگ‌زده و ستم‌دیده خوزستان و خرمشهر و... که هر روز داد نمایندگان آن‌ها در مجلس بالا است شرمسار هستم اما علت این مشکلات را عدم تمکین به قانون، عدم اجرای قانون و قانون‌گریزی مجلسیان، دولتیان و سایرین می‌دانم.
پارسایی با اشاره به چند مورد از قانون‌گریزی‌های مسئولان، گفت: اصل هشتادم قانون اساسی اشاره می‌کند: دریافت و دادن وام و کمک‌های بدون عوض داخلی و خارجی از طرف دولت باید با تصمیم مجلس شورای اسلامی ‌باشد اما در دو سال و اندی که اینجانب در مجلس هستم هیچ‌گونه کمک خارجی یا وام‌های خارجی از طرف دولت از تصمیم مجلس نگذشته است.
رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون اصل۹۰ مجلس همچنین با تکیه بر اصل77 قانون اساسی، بیان کرد: تمامی ‌عهدنامه‌ها، قراردادها و تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی باید به تصمیم مجلس برسند، ما شهید داده‌ایم برای اجرا و صیانت از قانون اما قانون‌گریزی در موارد متعدد مشهود است.
سخنگوی فراکسیون امید در مجلس دهم با یادآوری اینکه تسلط و دست بردن در قانون سهمیه‌ها در برنامه ششم برخلاف آنچه در مجلس و کمیسیون برنامه ششم تصویب شده است، اظهارکرد: عدم توجه به اجرای قوانین در بحث خودرو، موضوعی است که حتی شرمنده بیان آن در محضر مردم هستم. قانونی که 216 نفر امضا کرده، 160رأی می‌آورد و 12 نفر در یک کمیسیون حکم به مسکوت ماندن آن می‌دهند.
وی با تأکید بر اینکه چشم امید ملت به ما است اصل 88 قانون اساسی را مورد تأکید خود دانست و افزود: اگر هزینه و پولی در کشور وجود دارد باید از مسیر قانون در سایر نقاط جهان هزینه شود اولویت با مردم ما، مردم خرمشهر و تک‌تک آحاد این سرزمین است.
پارسایی همچنین در رابطه با حقوق فرهنگیان و قانون‌گریزی آموزش و پرورش، توضیح داد: قانونی در مجلس باعنوان اصل منع به کارگیری بازنشستگان در مجلس تصویب شده است این قانون صریح و روشن است اما وزیر آموزش و پرورش با عدول از قانون، مدیران کمتر از سن بازنشستگی را به کار نگرفته و برای خود قانون تصویب می‌کند که مدیر باید 32سال باشد، مگر مجلس این را نمی‌فهمید؟ اگر مجلس چنین تشخصیص می‌داد به یقین آن را به عنوان یک قانون به تصویب می‌رساند.
وی خطاب به وزیر آموزش و پرورش اظهارکرد: امروز مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم، ما را از نظارات بر مشکلات فرهنگی و اجتماعی بازنمی‌دارد، مشکلی که در مدرسه غرب تهران رخ داد باعث کدام عذرخواهی شما از محضر ملت شریف ایران شد؟ و این‌ها همه درد است. رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون اصل90 مجلس با تصریح اینکه وزارت علوم چه دفاعی از دانشجویان محکوم شده به 8سال زندان کرده است؟ بیان کرد: من از قوه‌قضاییه خواهش می‌کنم امروز که نیاز به انسجام و اتحاد است با رفعت اسلامی ‌نسبت به صدور حکم دانشجویان عزیز تجدید نظر کند. سخنگوی فراکسیون امید مجلس در پایان تأکید کرد: وقتی در بحث مسائل سیاسی و اقتصادی به اصل 59 قانون اساسی مراجعه و تلاش برای گرفتن رأی مردم نمی‌کنیم، حداقل به داد و فریاد ملت توجه کنیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی