[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

تالاب‌های فارس در عطش اعتبار، روزنامه شیراز نوین

پیمان کشاورز- شیرازنوین
Peyk59@gmail.com

 بودجه 260میلیارد تومانی برای احیای دریاچه ارومیه و حالا نیز اختصاص 850میلیارد تومان برای احیای تالاب انزلی باز هم نشان از انزوای فارس در بودجه‌بندی‌های صورت‌گرفته در دولت می‌دهد. 
در حالی که فریاد العطش در جنوب کشور بلند شده و زمین‌های  استان‌هایی همچون فارس روز به روز شباهت بیشتری با دشت لوت و کویر می‌یابند دولت بنابه گفته محمدباقر نوبخت برای احیای تالاب انزلی بودجه 850میلیاردتومانی تصویب می‌کند تا در طی سه سال این تالاب احیا شود در حالی که بودجه در نظر گرفته شده برای  احیای تالاب‌های فارس 2.5 میلیارد تومان بوده که از این مبلغ نیز تنها 250میلیون تومان آن محقق شده است. بنا به گزارش خبرگزاری ایرنا رئیس سازمان برنامه و بودجه  پس از جلسه احیای تالاب انزلی در گفتگو با خبرنگاران گفت: در کنار احیای دریاچه ارومیه که دولت تدبیر و امید به آن اهتمام داشته و دارد، احیای تالاب بین‌المللی انزلی نیز در دستور کار دولت است و مقرر شده با روش‌هایی نوین که بهره‌وری بیشتری دارد، این مهم انجام شود و برای این امر، طی سه سال با صرف اعتباراتی حدود 850 میلیارد تومان می‌توان نسبت به احیای این تالاب اقدام کرد.
این گفته‌ها و تصمیم‌گیری‌ها بی‌شک نشان از ناتوانی مدیران استانی به ویژه نمایندگان مردم فارس در مجلس دارد که هنوز و پس از گذشت سه سال از عمر چهارساله نمایندگی خود قادر به تأثیرگذاری در بودجه‌بندی‌های مورد نیاز استان نیستند. اگرچه استاندار فارس در تمامی‌ جلسات خود با مدیران استان تأکید بر تغییر دیدگاه و روش و منش‌های مدیریتی سابق داشته و دارد و مدیریت استان نیز در راستای بهره‌وری و تغییر الگوی کشت جهت پاسداشت اندک آب موجود تلاش می‌کند اما تمام این تلاش‌ها وقتی به منصه ظهور خواهد رسید که یکدلی و وحدت در عملکرد مدیران و نمایندگان مشهود باشد. 
آخرین حقابه‌ای که به دریاچه‌ها و تالاب‌های فارس تعلق گرفت مربوط به سال 91 بوده که این حقابه نیز تأثیری در احیای دریاچه‌های استان نداشته است. عدم توجه کافی دولت به وضع دریاچه‌ها و تالاب‌های فارس و درمان‌های مقطعی که هیچکدام نیز تأثیر آنچنانی بر وضع دریاچه‌های استان نداشته، باعث شده تا وضعیت اقلیمی‌ فارس رفته رفته بحرانی‌تر شده و آب و هوای بهشتی فارس نیز در همجواری با هوای استان‌های جنوبی به اتفاق یکدیگر برای ساکنان آن غیر قابل تحمل شود. خشکی دریاچه بختگان که روزی روزگاری زیستگاه زمستانه پرندگانی مانند فلامینگو، مرغابی، درنا و غازهای روسی بود نه تنها عامل مهاجرت خیل عظیمی ‌از مردم فارس و جابجایی آنها شده بلکه تأثیری غیر قابل انکار بر سیستم زیست‌محیطی استان داشته است. 
حال اخباری که به گوش می‌رسد نه تنها حکایت از بی‌توجهی به مسئله حقابه‌ها دارد بلکه نشان‌گر نبود عزم جدی برای رسیدگی به این مسئله در فارس است. 
این که دولت به دنبال تصویب بودجه و برنامه‌ریزی برای احیای تالاب‌ها و دریاچه‌هاست از یک‌سو مایه خوشحالی و مسرت برای ایرانیان و از سوی دیگر مایه ناراحتی و نگرانی برای فارسیان است چرا که تصویب بودجه 850میلیارد تومانی برای احیای تالاب انزلی نشان از توجه دولت به این مقوله دارد اما تصویب بودجه دو میلیاردتومانی برای مجموع تالاب‌های فارس آن هم در حالی که تنها 250میلیون تومان آن محقق شد بیشتر به یک طنز تلخ می‌ماند چرا که فارس در حوزه دریاچه در کشور سرآمد تمام استان‌هاست. برای صحت این آمار کافی است تا بدانیم که وسعت دریاچه‌های شور استان تقریبأ 145 هزار هکتار و وسعت دریاچه‌های آب شیرین نیز تقریباً 30 هزار هکتار است که  دریاچه‌های آب شور استان شامل دریاچه مهارلو، بختگان، طشک و هیرم است و دریاچه‌های آب شیرین فارس نیز شامل دریاچه پریشان، تالاب ارژن، دریاچه برم شور، دریاچه کافتر، دریاچه هفت برم، دریاچه سد درودزن، دریاچه سد ملاصدرا و دریاچه سد سیوند است که بخش زیادی از این دریاچه‌ها یا به کلی از بین رفته‌اند و یا در آستانه مرگ هستند و نگاه نگران مردمان دیار فارس به دنبال تصویب و تحقق بودجه‌های لازم برای احیای تالاب‌هایی است که روزی مرکز مهاجرت پرندگان به قلب فلات ایران بوده‌اند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی