[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۱۱
  • دوره جدید

ادعاهای عجیب آقای مربی!، روزنامه شیراز نوین

بعد از موفقیت‌های تیم‌های کاراته جوانان در کسب سهمیه المپیک جوانان شاهد اظهار نظرهای عجیبی از سوی سرمربی تیم ملی کاراته پسران بودیم. به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در هفته گذشته آخرین مرحله مسابقات کاراته کسب سهمیه المپیک جوانان در کرواسی برگزار شد و تیم‌های پسران و دختران کشورمان با کسب 4‌سهمیه(‌2‌سهمیه پسران، 2سهمیه دختران) از 6‌سهمیه المپیک جوانان به کار خود خاتمه دادند.
عملکردی که موجبات خوشحالی جامعه کاراته در آستانه تجربه نخستین المپیک این رشته ورزشی را فراهم کرد، اما بلافاصله با بازگشت این تیم به ایران شاهد اظهارنظرهای عجیبی از سوی مهران بهنام‌فر، سرمربی تیم پسران ایران در گفت‌و‌گو با برنامه مجله ورزش‌های رزمی‌ رادیو ورزش بودیم که نیازمند بررسی است.
بهنام‌فر باز هم و برای چندمین بار مدعی شده است که 70‌درصد تیم فعلی بزرگسالان کاراته ایران برای اولین‌بار توسط او به کاراته دنیا معرفی شده است و در واقع روند موفقیت‌های تیم ملی کاراته ایران از آن زمان استارت خورده است. ادعایی که در سالیان اخیر هیچ‌گاه توسط استاد ناظریان، مدیرفنی و به نوعی همه‌کاره آن تیم و علیرضا کتیرایی، مربی دیگر تیم ملی در مسابقات جهانی مطرح نشده است. در ترکیب تیم ملی در مسابقات جهانی پاریس امیر مهدی‌زاده، سعید احمدی، بهمن عسگری، علی فداکار و ذبیح‌الله پورشیب حضور داشتند که هر‌کدام پیش از آن میادین مختلفی را تجربه کرده بودند. امیر مهدی‌زاده به عنوان یکی از کاراته‌کاهای خوب ایران در قهرمانی آسیا به مدال برنز رسیده بود و سابقه حضور در بازی‌های آسیایی را در کارنامه خود داشت اما از رسیدن به مدال بازمانده بود. بهمن عسگری طلای امیدهای جهان را در مالزی کسب کرده و علی فداکار در مسابقات قهرمانی آسیایی به مدال طلا رسیده بود. ذبیح‌الله پورشیب نیز با مدال قهرمانی آسیا و بازی‌های آسیایی در مسابقات جهانی حاضر شده بود.
قطعاً مهران بهنام‌فر که به‌عنوان مربی در آن کادرفنی حضور داشت، مانند سایر اعضای کادر فنی مسابقات جهانی فرانسه در موفقیت‌های تیم ملی و کسب عنوان پنجمی ‌جهان نقش داشته و این موضوع نیز غیرقابل انکار است اما اینکه او بخواهد در افتخارات سالیان اخیر برای کادرهای فنی تیم ملی در گذشته و حال حاضر و همچنین مسئولان فدراسیون در سالیان اخیر اهمیتی قائل نباشد و خود را به‌عنوان یکی از مربیان سازنده کاراته ایران معرفی کند جای تعجب دارد.
اصولاً در ورزش کاراته عده‌ای از مربیان به‌عنوان مربیان استعدادیاب و بازیکن‌ساز مطرح هستند و عده‌ای دیگر نیز به عنوان تمرین‌دهنده و هدایت‌کننده در رأس تیم‌های ملی به فعالیت مشغول می‌شوند. این دو گروه مربیان هیچ برتری بر دیگری ندارند و هر کدام در جبهه‌های مختلف مشغول به فعالیت برای افتخارآفرینی کاراته ایران هستند. در این میان البته موارد استثنایی مانند استاد دباغیان هم وجود دارد که در هر دو جبهه دستاوردهای قابل قبولی را برای کاراته ایران به ارمغان آورده‌اند. دباغیان بعد از فعالیت در تیم ملی و مسابقات قهرمانی آسیا بیکار ننشست و مجدداً مانند گذشته به پرورش بازیکن پرداخت و امیر مهدی‌زاده را به کاراته ایران معرفی کرد که در حال حاضر پرافتخارترین کاراته‌کای کشورمان است. کاری که او در گذشته با مهدی عموزاده نیز انجام داده بود.
مهران بهنام‌فر مانند شهرام هروی، حسین روحانی، حسن روحانی و وحید خواجه‌حسینی یکی از مربیان تمرین دهنده و هدایت‌کننده کاراته ایران است که در مقاطع مختلف در تیم‌های ملی کشورمان به عنوان مربی و سرمربی حضور داشته و تلاش خود را نیز برای موفقیت کاراته ایران انجام داده است. دلیل این موضوع نیز به رزومه فعالیت‌های او مربوط می‌شود که بعد از مسابقات جهانی پاریس هیچ شاگردی را به کاراته ایران معرفی نکرده است که ادعای بازیکن‌سازی داشته باشد.
همان‌طور که اشاره شد سازندگی مربیان نیز نمی‌تواند عاملی برای حضور آنها در تیم ملی باشد که اگر این‌گونه بود در حال حاضر قسمت آسیابری که شاگردان او (علی‌اصغر آسیابری، بهمن عسگری، امیر میرزایی و مجید حسن‌نیا) در اردوی تیم ملی دارند یا دکتر خوش‌سیما که شاگردانی مانند سجاد گنج‌زاده و علی فداکار را به کاراته ایران معرفی کرده است، باید مدعی سرمربیگری تیم ملی بودند.
بخش دیگری از صحبت‌های بهنام‌فر نیز به ادعای او در‌خصوص کسب بهترین نتیجه تاریخ کاراته ایران در مسابقات جهانی 2012 پاریس مربوط می‌شود که این اظهارنظر نیز از کسی که به گفته خودش بیشترین سابقه حضور در تیم ملی کاراته ایران را دارد، بعید است. تیم ملی کاراته ایران در سال‌2012 در مسابقات جهانی پاریس با کسب یک مدال طلا(امیر مهدی‌زاده)، یک نقره(سعید احمدی) و یک برنز( کومیته تیمی) به‌عنوان بسیار خوب پنجمی ‌جهان دست یافت، اما باید به سرمربی تیم ملی کاراته جوانان متذکر شد که عنوان پنجمی ‌بهترین نتیجه تاریخ کاراته ایران تا امروز نبوده است. پیش از مسابقات پاریس نیز تیم ملی کاراته در هجدهمین دوره مسابقات جهانی درسال‌2006 در فنلاند با کسب دو مدال طلا(حسین روحانی و جاسم ویشگاهی) و دو برنز(اسماعیل ترکزاد و سعید فرخی) به مقام پنجمی‌ دست یافته بود.
گفته می‌شود تیم ملی کاراته ایران در اولین حضور خود در چهارمین دوره مسابقات جهانی در سال 1977 نیز در کومیته تیمی ‌با ترکیب محمود آرین‌خو، جمشید سلیمی، علیرضا احسانی و محمود شیری با کسب نشان برنز در جایگاه چهارم جهان قرار گرفته است که ما با احترام به بزرگان کاراته ایران به این نتیجه نیز استناد نکردیم.
بعد از مسابقات پاریس نیز تیم ملی کاراته در آخرین حضور خود در مسابقات جهانی 2016 اتریش با کسب سه نشان طلا(سجاد گنج‌زاده، امیر مهدی‌زاده و کومیته تیمی) و دو برنز(علی اصغر آسیابری و حمیده عباسعلی) به بهترین نتیجه و دستاورد جهانی تاریخ خود دست یافت و برای اولین بار بر روی سکوی سومی ‌جهان ایستاد. حتی با در نظر نگرفتن مدال برنز ارزشمند حمیده عباسعلی نیز جایگاه سومی‌ تیم مردان ایران را هیچ خطری تهدید نمی‌کرد.
کاراته ایران در سالیان اخیر بهترین روزهای خود را پشت سر گذاشته و این موضوع نیز جز با تلاش‌های تمام مربیان سازنده در جای جای نقاط کشور، مربیان رده‌های ملی، پیشکسوتان و مسئولان فدراسیون کاراته حاصل نشده است و هیچ‌کسی نیز نمی‌تواند ادعایی بیش از سهم خود در موفقیت‌های این رشته داشته باشد. همان‌طور که در کسب سهمیه المپیک تیم پسران نباید از تلاش‌های حسن روحانی و علیرضا سلیمانی در تیم نوجوانان غافل شد؛ باید در موفقیت‌های تیم بزرگسالان نیز به‌غیر از شهرام هروی برای مربیانی مانند محمود آرین‌خو، علیرضا سلیمانی، حبیب‌الله ناظریان، غلامرضا دباغیان، مهران بهنام‌فر، علیرضا کتیرایی، حسین روحانی، شهاب سلطانی و بسیاری دیگر از اعضای کادرهای فنی در مقاطع مختلف سهمی‌ را در نظر گرفت. شهرام هروی نیز با وجود کسب کلکسیونی از افتخارات در سالیان گذشته هیچ‌گاه به دنبال برجسته کردن نقش خود و به‌نام زدن تمامی ‌افتخارات به‌نام خود نبوده و همواره بعد از هر موفقیت از نقش مربیان سازنده و حتی مربیان گذشته تیم ملی کاراته تشکر کرده است.
از مهران بهنام‌فر نیز به‌عنوان یکی از سرنشینان کشتی کاراته ایران انتظار می‌رود از نقش سایر همکاران خود در تیم‌های مختلف ملی برای موفقیت در دریای پرتلاطم کاراته جهان غافل نباشد و حالا که تیم‌های جوانان و بزرگسالان رقابت‌های المپیک جوانان، مسابقات قهرمانی آسیا، بازی‌های آسیایی و مسابقات جهانی را در پیش دارند از فشار کاذب به تیم خود و تیم ملی بزرگسالان پرهیز کند و با حرف‌های خود کام جامعه کاراته را تلخ نکرده و سعی نکند موفقیت‌های کاراته را به نام خودش ثبت کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی