[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

زیر ساخت‌های سرمایه‌گذاری محیا نیست، روزنامه شیراز نوین

یک استاد دانشگاه مطرح کرد: نرخ سود بالای بانکی در کشورهای درحال توسعه مانند ایران بسیار مهم است، چون گزینه‌های مطلوب برای سرمایه‌گذاری در این کشورها محدود است و همچنین می‌تواند انگیزه سرمایه‌گذاری خانوارها در بازار ارز و طلا را کاهش دهد.
کیومرث آریا(‌استاد دانشگاه و کارشناس سیاست‌های پولی) در گفت‌وگو با ایلنا در مورد پیش‌بینی‌های اخیر مبنی بر افزایش سود بانکی گفت: با توجه به اتفاقات بازار ارز و طلا که پس از کاهش سود بانکی و احیای تحریم‌های اقتصادی در ایران افتاده است، نیازمند یک بازنگری در سود بانکی هستیم.
وی ادامه داد: باید توجه کرد که ایران کشوری با پیشینه تورمی ‌است که ضعف ساختاری آن را مجبور به بالا نگه داشتن سود بانکی می‌کند و به‌نوعی مانع ورود سرمایه به بازارهای مشکل‌آفرین و ثبات‌زا می‌شود.
آریا تصریح کرد: نرخ سود بالای بانکی در کشورهای در‌حال توسعه مانند ایران بسیار مهم است، چون گزینه‌های مطلوب برای سرمایه‌گذاری در این کشورها محدود است و همچنین می‌تواند انگیزه سرمایه‌گذاری خانوارها در بازار ارز و طلا را کاهش دهد.
این استاد دانشگاه فواید افزایش سود بانکی را بیشتر از هزینه‌های آن دانست و افزود: افزایش سود بانکی در تمام کشورها هزینه‌هایی را در‌پی دارد، اما باید در نظر داشت که این هزینه‌ها به‌مراتب کمتر از نوسانات و بی‌ثباتی‌های ایجاد شده در بازار ارز و طلا است.
وی متذکر شد: در شرایطی که زیر ساخت‌های سرمایه‌گذاری محیا نیست و افزایش ریسک ناشی از بی‌ثباتی‌ها مانع هرگونه سرمایه‌گذاری می‌شود، پس افزایش سود بانکی تأثیر زیادی بر این متغیر نمی‌تواند داشته باشد و اولویت اول باید در ایجاد ثبات در سیاست‌های پولی و مالی باشد.
آریا تصریح کرد: افزایش سود بانکی یک ابزار کارآمد و مؤثر در کنار سیاست‌های کنترل نقدینگی است که بانک مرکزی در این شرایط می‌تواند از طریق نرخ ذخایر قانونی تا حدودی ضریب فزاینده پولی را کنترل کند و در کل قدرت خلق پول از سمت بانک مرکزی قابل کنترل است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی