[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

اقتصاد زیر آوار تصمیمات غلط، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس گفت: تحولات اقتصادی کشور موضوع دور از انتظاری نبوده و در صحنه اقتصاد کلان این رکود مربوط به دولت‌ها نمی‌شود بلکه نتیجه تصمیمات نامطلوب و آوار 50 ساله تصمیمات نادرست در سطح ملی است که بر سر اقتصاد کشور فرود آمده و آثار آن در معیشت مردم نمایان شده است.
به گزارش دریافتی شیراز نوین از روابط عمومی ‌اتاق بازرگانی فارس، جمال رازقی در نشست هم‌اندیشی تشکل‌های بخش خصوصی با  هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس بیان کرد: وضعیت موجود اقتصاد کشور نیاز مبرم به جراحی عمیق دارد این جراحی بدون همکاری اجزای حکومت و مردم امکان‌پذیر نخواهد بود. 
وی با بیان اینکه در حوزه ارز تصمیمات اشتباهی در کشور اتخاذ شد که در این تصمیم‌گیری‌ها دولت نظر بخش خصوصی را مد نظر قرار نداد افزود: فساد نهادینه شده در کشور مانع از این است که جریان‌های اقتصادی شفاف و روشن در جهت تولید و اشتغال پایدار در کشور وجود داشته باشد.
رازقی اظهار داشت: در دوران‌های مختلف، اقتصاد کشور با وابستگی به نفت مدیریت شده و سالیان متمادی با تزریق پول به نام ایجاد اشتغال از تولید غافل شده و امروز می‌بینیم که روز به روز بر فارغ‌التحصیلان بیکار در جامعه افزوده می‌شود. 
رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: در دورانی به‌جای تشویق مردم به سرمایه‌گذاری در تولید آنها را به سپرده‌گذاری در بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری هدایت کردند که این سیاست‌گذاری‌ها اقتصاد کشور را به بحران کشانده است.
وی ادامه داد: برای ایجاد اشتغال در کشور الزاماً اشتغال پایدار باید مد نظر باشد اما متأسفانه سالیان متمادی است هدف‌گذاری‌ها در این زمینه اشتباه بوده و به بهانه اشتغال هزاران میلیارد تومان را در بازار تزریق کرده‌اند اما اشتغال پایدار ایجاد نشده است. وی عنوان داشت: برای ایجاد اشتغال توجهی به تولید و تولید پایدار نشده و متأسفانه تولید ما در کشور با بحران قیمت تمام شده روبرو است که مؤلفه‌هایی از جمله موانع کسب و کار، نظام مالیاتی، نظام بانکی، نظام تأمین اجتماعی و روابط خارجی در این بحران سهیم هستند.
رازقی با بیان اینکه تولید پاشنه آشیل اقتصاد کشور است تصریح کرد: تا زمانی بحران قیمت تمام‌شده گریبان‌گیر تولید است و تناسب قیمت و کیفیت در تولیدات ایرانی نتوانیم حل کنیم، اشتغال پایدار را به هیچ عنوان نمی‌توان انتظار داشت. وی همچنین با اشاره به شعار امسال افزود: سطحی‌نگری به شعار حمایت از کالای ایرانی به این معنی که کالای خارجی نخریم و از اجناس ایرانی استفاده کنیم ضربه اساسی به ملت ایران می‌زند.
رازقی بیان کرد: علی‌رغم نام‌گذاری امسال به نام حمایت از کالای ایرانی اما می‌بینیم این نام‌گذاری در حد شعار باقی مانده و با حرکتی که در بحث اقتصاد کشور از جمله بحران‌های ارزی انجام شده امسال به سال واردات ملی تبدیل شده است.
وی اظهار داشت: تا زمانی که در کشور از تولید حمایت واقعی نشود و کالای ایرانی به لحاظ کیفیت و قیمت نتواند در داخل و خارج از کشور با کالای خارجی رقابت کند، اقتصاد ما آسیب‌پذیر است.
رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: فعالان اقتصادی و تشکل‌های بخش خصوصی استان باید مطالبات خود را در حضور مدیران دولتی و جلسات استان مطرح و با جدیت دنبال کنند تا موارد قابل رفع آنها در سطح استان مرتفع شود.
رازقی گفت: تشکل‌های بخش خصوصی فارس با دیدگاه مطالبه‌گری مطالبات و خواسته‌های خود را دنبال کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی