[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

سرگیجه هنگام بلندشدن نشانه چیست؟، روزنامه شیراز نوین

تحقیق جدید نشان می‌دهد افراد میانسال که در زمان بلندشدن دچار سرگیجه و تاری دید می‌شوند باید بیشتر نگران ابتلا به زوال عقل در سنین بالاتر باشند.
این مطالعه بر شرایطی موسوم به «فشارخون اُرتواسپاتیک» متمرکز بود. در چنین شرایطی وقتی فرد به ناگهان می‌ایستد فشارخونش به شدت اُفت می‌کند. این وضعیت موجب بروز علائم ناگهانی نظیر سرگیجه و تاری دید می‌شود.
طبق نتایج این تحقیق جدید، این شرایط در بین افراد مسن شایع است و حدود ۳۰درصد افراد ۷۰سال به بالا درگیر آن هستند. شیوه این مشکل در بین افراد جوان کمتر است، اما در صورت بروز، نگران کننده است.
محققان دانشگاه جان ‌هاپکینز مریلند دریافتند افراد میانسال مبتلا به این مشکل فشارخون در مقایسه با افراد فاقد این مشکل، ۵۴درصد بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل در طول ۲۵سال بعد قرار دارند.
ربکا گاتسمن، سرپرست تیم تحقیق، در این‌باره می‌گوید: «دلایل این مسئله به خوبی مشخص نیست، اما تحقیق نشان داده است که مشکلات سلامت تأثیرگذار بر عروق خونی نظیر فشارخون بالا و دیابت، با ریسک بالا زوال عقل مرتبط هستند. تصور می‌شود اختلال در جریان خون به مغز دلیل این مشکل باشد.»
به گفته گاتسمن، «وقوع مکرر فشارخون اُرتواسپاتیک (اُفت ناگهانی فشارخون) می‌تواند با کاهش موقت منبع خونی مغز در ریسک ابتلا به زوال عقل نقش داشته باشد.»
وی در ادامه می‌افزاید: «در افراد نسبتاً جوان‌تر، این مشکل می‌تواند نشانه سلامت عمومی ضعیف‌تر و مصرف دارو بیشتر باشد. بسیاری از داروهای مرتبط با فشارخون بالا و سایر مشکلات، می‌توانند موجب بروز این اُفت در فشارخون شوند.»
این مطالعه شامل بیش از ۱۱,۷۰۰آمریکایی بود که از اواخر دهه ۱۹۸۰، زمانی که در دهه ۴۰ و ۵۰سال قرار داشتند، تا سال ۲۰۱۳ تحت نظر بودند. در ابتدا فشار خونشان در حالت خوابیده و سپس بعد از ناگهان ایستادن اندازه گیری شد.
در طول ۲۵سال مطالعه، محققان دریافتند ۱۲.۵درصد افراد مبتلا به فشارخون اُرتواسپاتیک مبتلا به زوال عقل شدند، در حالی که ۹درصد افراد فاقد چنین مشکلی مبتلا به زوال عقل شده بودند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی