[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۰
  • دوره جدید

باید امیدوار باشیم؟، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: تیم‌های دسته یکی فوتبال شیراز از هفته آینده کار خود را در این دسته به طور رسمی آغاز خواهند کرد. فجر در تهران به مصاف اکسین البرز می‌رود و قشقایی در شیراز پذیرای مس رفسنجان است. این درحالی‌ست که هر دو تیم در ماه گذشته با بحران مربیگری دست و پنجه نرم کردند و به نظر می‌رسد نمی‌توان انتظار چندانی از آن‌ها، دست‌کم در شروع فصل داشت.
فجرسپاسی به عنوان یکی از دو تیم بزرگ لیگ یک، فصل گذشته در آستانه صعود به لیگ برتر قرار داشت، اما سهل‌انگاری‌های چند هفته پایانی منجر به از دست رفتن این اتفاق بسیار مهم شد. پس از آن بود که علی‌اصغر کلانتری، سرمربی این تیم از کار برکنار شد، اما جانشینی برای او تعیین نشد! این بی‌برنامگی باعث شد فرصت چندماهه برای آماده‌سازی فجری‌ها از دست برود و بالاخره در فاصله کمتر از ۲۰روز به آغاز بازی‌ها، سرمربی این تیم انتخاب شد، آن هم با از دست دادن نفرات زیادی از تیمی که سال گذشته از یک تیم متوسط به تیمی کاملاً مدعی تبدیل شده بود. 
حالا مجید صالح هدایت فجری‌ها را به عهده گرفته و به نظر می‌رسد کار بسیار سختی، حتی برای تکرار رتبه پنجمی فصل قبل داشته باشد! فجر نفراتی مانند سیدمحمد حسینی، شاهین مجیدی، ابوذر صفرزاده، امین مشایخ، سیداحمد حیات‌منش، امین شجاعیان، محمدمهدی نظری و محمدرضا زینال خیری را از دست داده! این یعنی بیش از نیمی از مهم‌ترین نفرات! و از طرفی در بین مهره‌های جذب شده، نام مهره‌های شاخصی به چشم نمی‌خورد، مگر دو بازیکن قدیمی این تیم یعنی صالح خلیل آزاد و سیامک کوهنورد که به هیچ عنوان کارایی گذشته را ندارند و صرفاً می‌توانند وزنه‌های روحی روانی باشند. هرچند صالح خلیل آزاد از این نظر هم مهره شاخصی به شمار نمی‌رود، چون روی سکوها از محبوبیت خاصی برخوردار نیست. بنابراین، اگر بخواهیم قضاوت زودهنگامی داشته باشیم باید این نکته را متذکر شویم که فجری‌ها با دست خودشان پیشرفت‌هایی که در فصل گذشته (به نسبت فصل فاجعه‌بار قبل از آن) داشتند را از بین بردند و حالا باید همه چیز را از صفر و حتی زیر صفر آغاز کنند!
از طرفی، قشقایی که با توافق بر سر امتیاز تیم برق جدید شیراز برای اولین بار به سطح دوم فوتبال ایران راه یافته، با توجه به بنیه‌های مالی نه چندان قوی‌اش،‌ امید خود را به اصغر اکبری بسته بود؛ مربی نام‌آشنایی که تخصصش کار کردن با بازیکنان جوان و جویای نام بود. اما او هم در فاصله کمتر از ۲۰روز مانده به آغاز رقابت‌ها، ‌در اقدامی عجیب به تیم مس رفسنجان پیوست و دستیاری در تیم متوسط کرمانی را به سرمربیگری در تیم محبوب شهر خود ترجیح داد. البته دلایل اصلی این تصمیم بر ما پوشیده است و خود اصغر اکبری نیز پاسخی به این سوال نداد، اما به نظر می‌رسد مسائل مالی و همچنین تدارک ضعیف تیم قشقایی از دلایل این تصمیم باشد. قشقایی البته در یک ماه اخیر با جذب چند بازیکن از تیم منحل شده برق جدید توانست کمی وضعیت خود را سر و سامان دهد، اما به نظر می‌رسد کار بسیار بسیار سختی برای حفظ سهمیه باارزش شیراز در لیگ یک داشته باشد. مهرداد شکاری، مربی سابق تیم‌های برق و برق جدید هدایت این تیم را بر عهده گرفته و می‌خواهد توانایی‌های خود را به اهالی فوتبال شیراز ثابت کند. شکاری این ادعا را دارد که یکی از مهم‌ترین عوامل صعود برق جدید به لیگ یک بوده است. او در مرحله گروهی فصل ۹۶-۹۵ لیگ دسته دوم، هدایت برق جدید را در هفت هفته پایانی بر عهده داشت و با نتایج خوبی که گرفت،‌ این تیم را به عنوان صدرنشین راهی مرحله دوم کرد. اما در همان نخستین بازی مرحله دوم با قبول شکست خانگی مقابل نماینده کاشان، کار خود را از دست داد و وحید رضایی جانشین او شد. شکاری در آن زمان آن شکست را یک توطئه قلمداد کرده بود.
حالا او در وضعیتی است که هم شانس اثبات خود را دارد و هم خطر ناکامی تهدیدش می‌کند. شکاری سرمربی تیمی است که احتمالاً بیش از فجر سپاسی از عنصر بسیار مهم «تماشاگر» برخوردار است. اما از نظر امکانات و بازیکن، حتی از همشهری خودش هم وضعیت بدتری دارد، چه برسد به سایر تیم‌های لیگ یک.‌ هادی خادم،‌ مجید بهروزی، رسول بهاروندی، مرتضی سنجانکی، وحید شاکر، محمدصادق کرمی و پژمان قرمزی، شاخص‌ترین نفرات جذب شده توسط باشگاه قشقایی هستند. اما آیا این نفرات برای رقابت با تیم‌های سرشار از انگیزه و اکثراً پولدار لیگ یک کافی هستند؟
سال گذشته، وجود دو تیم بسیار بسیار ضعیف راه‌آهن و صبای قم باعث شد برق جدید با وجود ضعف مفرطی که در نیم‌فصل دوم از خود نشان داد، خیالی تقریباً آسوده برای بقا داشته باشد. اما شاید امسال چنین تیم‌هایی در این دسته حضور نداشته باشند. در این صورت، کار برای بقای قشقایی بسیار سخت خواهد بود و اینجاست که نقش تماشاگر در بازی‌های خانگی بسیار مهم خواهد بود. هدف قشقایی در سال اول حضور در لیگ یک، قطعاً بقا خواهد بود و این اتفاق خوشایند در صورتی رخ می‌دهد که این تیم بتواند از بازی‌های خانگی خود بیشترین استفاده را ببرد.
لیگ دسته اول فوتبال ایران روز شنبه آینده با برگزاری ۵دیدار آغاز می‌شود و یکشنبه با ۴دیدار دیگر به پایان می‌رسد. روز شنبه ساعت ۱۹:۳۰دقیقه فجرسپاسی در کرج میهمان اکسین است و روز یکشنبه از ساعت ۱۹:۱۰دقیقه قشقایی در شیراز پذیرای مس رفسنجان بود. دیدار جذاب اصغر اکبری با تیم سابق خود!

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی