[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

فارس منتخبان هنری‌اش را شناخت، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی:

انتخابات اصلی‌ترین رکن دموکراسی است. هدف از برگزاری قانونمند این همه پرسی همانا احترام به حقوق ملت و واگذاری سرنوشت آنها به دست خودشان است. خوشبختانه همیشه قرار نیست در مباحث سیاسی شاهد برگزاری انتخابات باشیم و در مسائل دیگری نظیر مباحث هنری نیز انتخابات محل اجرایی دارد. اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس به عنوان دستگاه متولی امر فرهنگ و هنر می‌کوشد تا با نگاه تک بعدی برای تمامی هنرمندان تصمیم گیری نکند و بسیاری از امور هنرمندان را به تصمیم‌های این قشر زحمتکش محول نماید. خوشبختانه وسوسه قدرت و اتخاذ تصمیم‌های مهم توسط متصدی فرهنگ و ارشاد در کشور به خوبی نادیده گرفته می‌شود و بالا‌ترین مقام های تصمیم گیری اداره کل به خرد جمعی و استفاده از همه پتانسیل‌های موجود در استان اعتقاد دارند. انتخابات انجمن‌های تجسمی و موسیقی شیراز نشان داد که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در مقام متصدی برگزاری همه پرسی با شایستگی و به دور از هرگونه حاشیه رسالت خود را به انجام می‌رساند و حضور پرشور مفاخر هنر فارس مهر تأییدی بر این ادعاست. این انتخابات به گونه‌ای برگزار شد که جای هیچگونه سؤال و تردیدی در ذهن افرادی که به حدنصاب رأی نرسیده بودند، نگذاشت و اقشار مختلف هنرمندان با تمکین به قانون و قدردانی از مجری آن نتیجه آرا را پذیرفتد. مسلم است که بسط و پرورش این نگاه کلان که همواره از مردم و هنرمندان در راستای اتخاذ تصمیمات کلان استفاده کنند، می‌تواند منجر به اعتلای فرهنگ و هنر و اندیشه در استان فارس شود و این استان را به جایگاهی که شایسته آن است، نزدیک کند.
اعتماد به نهادهای مردمی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در حاشیه برپایی انتخابات انجمن‌های تجسمی و موسیقی شیراز که در سالن مهر و غزل و کافه کتاب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، با اشاره به اینکه انتخابات انجمن‌ها براساس سیاست‌ها و راهبردهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر واگذاری تولی گری حوزه فرهنگ و هنر به تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد است، تصریح کرد: در تمام شهرها مجمع و اتحادیه‌ای شکل گرفته که براساس مضامین اساسنامه متخصصان هر شهرستان امکان حضور در انتخابات انجمن‌ها را داشته باشند. مریدی عنوان داشت: این رویه اتفاق خوبی بود که در حوزه نمایش آغاز شد و در مجموع در کل شهرستان‌ها ۳هزار نفر به پای صندوق‌ها آمدند و اگر چه امکان رأی دادن برای همه این افراد فراهم نبود، اما چیزی در حدود ۵۰درصد امکان یافتند که در این انتخابات شرکت کنند. وی با اشاره به اینکه امروز جمعیت کثیری در حوزه موسیقی و تجسمی در انتخابات شرکت داشتند، تصریح کرد: جمعیتی بالغ بر ۲هزار نفر برای شرکت در انتخابات اعلام آمادگی کردند؛ هرچند همگی نتوانستند براساس ضوابط موجود رأی دهند. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس عنوان داشت: استقبال امروز نشان داد که در فضای فرهنگ و هنر تمایل به مشارکت داریم و NGO‌ها و سایر تشکل‌ها نیز تمایل به مشارکت در این بخش‌ها دارند و جریان همفکری و خرد جمعی دنبال می‌شود و این مسئله حاصل تلاش همگانی هنرمندان و هنروران بوده است. این مقام فرهنگی استان تلاش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس را کاندیدا و برگزیده شدن افراد شایسته براساس اساسنامه ‌ها دانست و افزود: حضور جدی علاقه‌مندان نشان از تمایلشان بر انتخاب افراد اصلح است و اگرچه در ابتدا با هجوم شرکت کنندگان نقصانی وجود داشت، اما شعف حضور این افراد در این اقدام مشارکتی بیشتر از نارسایی‌های موجود بود.بهزاد مریدی حضور چند هزار نفری افراد و اعضا برای شیراز را خارج از پیش‌بینی تعبیر کرد و افزود: اگرچه تعداد زیادی از افراد حضور یافته شرایط شرکت در انتخابات را نداشتند، اما نفس کار که همان مشارکت جمعی بود، قابل تقدیر و ستودنی است.
دولت نهاد نظارتی است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی درمورد اهمیت واگذاری فعالیت‌ها به انجمن‌های فرهنگی و هنری نیز بیان داشت: واقعیت این است که دولت نهاد نظارتی است نه نهاد تولی‌گری و بنا نیست دولت برگزار کننده جشنواره‌های مختلف باشد. باید این اقدامات به دست اهلش سپرده شود و هیچکس به جز انجمن‌ها نمی‌توانند به درستی این کار را انجام دهند؛ زیرا شناخت کافی از این بخش‌ها دارند. وی ادامه داد: هدف ما تعدد و کثرت انجمن‌های استانی است و ایجاد انجمن نمایش، موسیقی و تجسمی فارس به این مفهوم نیست که باز نمی‌توان انجمن نمایش موسیقی و تجسمی دیگر در استان تشکیل داد. هنرمندان ما می‌توانند و این ممکن خواهد بود که انجمن دیگری داشته باشند و این مسئله قطعاً در فعالیت‌های هنری ما تأثیرگذار خواهد بود و اتفاق مبارکی است. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اشاره به اینکه انتخابات انجمن‌ها در قالب شورای سیاست گذاری باعث می‌شود از بعد حمایتی تغییرات ملموسی نیز دیده شود، اظهار کرد: فضایی فراهم شده است که انسان‌های حرفه‌ای وارد کار شوند و این افراد در حوزه‌های حمایتی می‌توانند از نهادهای مدنی و حاکمیتی کمک گیرند. وقتی اعضای انجمن صاحب نفوذ باشند، بدیهی است که متولی خود را تنها فرهنگ و ارشاد نمی‌بیند و می‌توانند از سایر نهادها و دستگاه‌ها کمک گرفته و مسائل مرتبط با فرهنگ و هنر را به گفت‌وگو بگذارند؛ زیرا انجمن‌ها یک نهاد عمومی مستقل هستند که اداره ارشاد تنها جنبه نظارتی بر آنها دارد. مریدی اساسنامه انجمن‌ها را در عین حال قابل تغییر دانست و گفت: اعضای هیئت رئیسه می‌توانند بنشینند و تغییراتی در بخش‌های مختلف به صلاح‌دید ایجاد کنند. دبیر شورای فرهنگ عمومی استان با اشاره به اینکه تمامی انجمن‌هایی که هیئت امنایی اداره می‌شوند به غیر از انجمن‌هایی که ساز و کار مشخص از پیش تعیین شده دارند تا پایان سال ۹۶ به صورت هیئت رئیسه خواهند شد، یادآور شد: هنرمندان ما این فرصت‌ها را درک کرده و این مسئله را مورد توجه قرار داده اند که نباید عقب نشینی کرد و به سمت انتصابات رفت؛ بلکه این انتخابات است که نشان دهنده اخلاق و تمدن است.
منتخبان مردمی
انتخابات شورای سیاست گذاری نمایش فارس برگزار شد و طی آن بهاره شفیعی، حمید وامق، ابوالفضل فرهادی، منوچهر محسنی و آقای وثوقی با بیشترین آرا به عنوان اعضای هیئت رئیسه انجمن فارس انتخاب شدند و در این میان حمید وامق به عنوان رئیس انجمن نمایش فارس و ایمان دبیری نیز برای ریاست شیراز برگزیده شد. نتایج رأی گیری شورای سیاست گذاری انجمن تجسمی فارس در حوزه شیراز مشخص و برگزیدگان این بخش‌ها معرفی شدند و از میان ١٨٥رأی، ۶نفر اعضای اصلی شورای سیاست گذاری شیراز به ترتیب آرا معرفی و ٢نفر به عنوان علی البدل انتخاب شدند. شش نفر اصلی به ترتیب ابراهیم خضری با ٨٣رأی، ماریا کازرونی ٧٨رأی، امیرعباس کاشف با ٧٦رأی، مرضیه احمدی فخر ٧١رأی، فاطمه گل کار فرد ٦٧رأی، مصطفی راسخی ٦٢رأی و دو نفر عل البدل نیز به ترتیب شهاب مباشری ٤٥رأی و زهرا طایی با ٤٢رأی برگزیده شدند. نتایج رأی گیری شورای سیاست گذاری انجمن موسیقی فارس در حوزه شیراز اعلام و برگزیدگان این بخش معرفی شدند و از میان ٦٤٢رأی اخذ شده، ۶نفر به ترتیب آرا به عنوان اعضای شورا در شیراز و ٢نفر به عنوان علی البدل انتخاب شدند که به این ترتیب شش نفر اعضای اصلی شامل حسام هوشیار با ٢٣٢رأی، جهانبخش رستمی با ٢١٢رأی، هدایت رضایی ٢٠٤رأی، محمد جاویدی پور ٢٠٣رأی، علیرضا گلشن ١٧٩رأی، سیدکمال صندوق ساز با ١٤٢رأی می‌باشند و دو نفر علی البدل نیز به ترتیب مهران مداحان شیرازی با ١٣٩رأی و محمدیزدان پناه با ١١٨رأی معرفی شدند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی