[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

جزئیات افزایش تولید ۴۰۰هزار بشکه‌ای نفت با تکیه بر توان داخلی، روزنامه شیراز نوین

معرفی طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت و آماده‌سازی بسته ۶میلیارد دلاری به سالگرد خود نزدیک می‌شود. بسته‌های کاری عنوان شده در قالب قراردادهای EPC اجرایی و با تکیه بر ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر، بازپرداخت آن از محل عواید میدان تأمین خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود با اجرای کامل این طرح، بیش از ۴۰۰هزار بشکه نفت به ظرفیت تولید روزانه کشور اضافه ‌شود.
به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه در سومین کنگره نفت و نیرو که اواسط مردادماه سال گذشته برگزار شد، از آماده‌سازی یک بسته شش میلیارد دلاری برای افزایش تولید در میدان‌های در حال بهره‌برداری خبر داد و گفت: یک بسته شش میلیارد دلاری در حال آماده‌سازی است که قرار است در طول دو سال، برای افزایش تولید در میدان‌های در حال بهره‌برداری اجرا شود که بخشی از آن شامل تعمیر چاه‌ها و بخشی دیگر شامل حفر چاه‌های جدید در مناطق مختلف نفتی از جمله مناطق نفت خیز جنوب، فلات قاره، مناطق مرزی و غیره می‌شود. در این راستا، از شرکت‌های ایرانی دعوت می‌کنیم که آن‌ها می‌توانند یک شریک خارجی داشته باشند.
معرفی بسته‌های ۶میلیارد دلاری
وزیر نفت با بیان اینکه جلسات برای آماده‌سازی بسته‌های مذکور برگزار می‌شود افزود: در این جلسات درمورد تأمین مالی نیز صحبت می‌شود. برای تأمین مالی بسته‌ها چندین روش از جمله فروش اوراق مشارکت فاینانس داخلی، یوزانف، وام از صندوق توسعه ملی و غیره مدنظر است. اجرای این بسته‌ها هم تولید نفت را افزایش می‌دهد و هم اشتغال ایجاد می‌کند. تعریف بسته‌ها در حال انجام است و اسناد برای مناقصه و گرفتن مجوز در حال آماده‌سازی است. اجرای این بسته‌ها با اجرای ای پی سی متفاوت است.
علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز در کنگره مذکور با اشاره به آماده‌سازی بسته شش میلیارد دلاری برای افزایش تولید از میادین گفته بود این بسته در ابعاد کوچک و تا میزان ۱۰۰میلیون دلار آماده می‌شود و عمده کار آن حفاری، خط لوله جریانی و تغییرات در نمک‌زدایی است. اجرای بسته‌های مذکور صادر و در سطح شرکت‌های ایرانی است. همه شرکت‌های ایرانی می‌توانند این بسته‌ها را اجرا کنند، ما از نظر تأمین مالی نگران اجرای این بسته‌ها بودیم. زیرا مدل آن EPC بود اما بازار به این بسته‌ها علاقه‌مندی نشان داد و شرکت‌های ایرانی ابراز علاقه کردند که تعدادی از آن‌ها می‌توانند تأمین مالی کنند، به همین دلیل مدل را به ETCF تغییر دادیم و شرکت‌های ایرانی می‌توانند پروژه را اجرا کنند. بخش دیگر کار توسط وزارت نفت و بخشی دیگر توسط بانک‌ها و صندوق توسعه انجام می‌شود.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه اجرای بسته‌های مذکور میزان تولید را ۲۰۰ تا ۲۵۰هزار بشکه افزایش می‌دهد، اظهار کرده که اگر اقدامات پیشگیرانه انجام نشود، تولید نفت سالانه ۳۰۰هزار بشکه کاهش پیدا می‌کند.
میادین کوچک نفتی، هدف بسته شش میلیارد دلاری
کاردر چندی بعد نیز در این مورد به ایسنا گفت که هدف این بسته‌ها میادین کوچک نفتی هستند. برای این منظور از شرکت‌های ایرانی دعوت و این فرآیند به صورت مناقصه انجام خواهد شد. فعلاً اسناد و مستندات میادین درحال آماده‌سازی و قرار است به ازای هر میدان یک مناقصه بین شرکت‌های ایرانی برگزار شود. این میادین کوچک بیشتر در مناطق عملیاتی که زودتر به تولید می‌رسند واقع شده است؛ میادینی که افزایش تولید در دوره‌های کوتاه‌تر دارند.
جزئیات برگزاری مناقصه‌ها
در این راستا، چندی پیش غلام‌رضا منوچهری، معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت در امور مهندسی و توسعه در یک نشست خبری گفت: وزارت نفت با توجه به استعداد میادین، میادین مناطق نفت‌خیز جنوب، فلات قاره و نفت مرکزی را در قالب پروژه‌هایی تعریف کرد. شرح کار ارائه شد و مطالعه پایه توسط دو مشاور مادر صورت گرفت. مشاور اویک برای نفت مرکزی و فلات قاره و پتروپارس برای مناطق نفت‌خیز جنوب انتخاب شدند. مراحل مختلف طی شد و توانستیم به اسناد قابل قبولی برسیم. مناقصه‌ها نیز آغاز شده است.
وی با بیان اینکه ارزش کلی این بسته‌ها بیش از شش میلیارد دلار است گفت: این پروژه‌ها صنعت پیمانکاری ایران را به حرکت درخواهد آورد و همه دکل‌های دریایی را به کار می‌گیرد و اشتغال عمده‌ای ایجاد می‌کند. حدود ۵۰ تا ۶۰درصد تجهیزات مورد نیاز پروژه‌ها از داخل تأمین خواهد شد، زیرا تأکید وزیر این بوده و در این راستا لیست تجهیزاتی که می‌توانستیم در داخل تأمین کنیم، تهیه شده است. بر اساس ماده ۱۲ قانون تسهیلات با ۵۰درصد درآمد این پروژه‌ها می‌توانیم هزینه‌ها را برگردانیم.
منوچهری در مورد برگزاری مناقصه‌ها توضیح داد: شش مناقصه در مناطق نفت‌‌خیز جنوب شامل منصوری، آسماری، رامشیر، لالی آسماری، کبود و نرگس برگزار خواهد شد. مناقصات فلات قاره شامل اسفند و سیوند برگزار شده و مناقصه نفت مرکزی مطلق به میدان دانا است.   
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت در امور مهندسی و توسعه با بیان اینکه تاکنون ۱۷شرکت E&P به مناقصات دعوت شده‌اند، افزود: ۱۳شرکت به عنوان شرکت حفاری احراز صلاحیت شدند. همچنین ۲۲شرکت پیمانکار ای پی سی رتبه یک نفت گاز دعوت شده‌اند و در آینده ۱۷۹شرکت پیمانکار رتبه یک نفت گاز دعوت خواهند شد. انتظار داریم تا پایان سال مناقصه‌ها برگزار شود.
تکیه اجرای بسته‌ها بر تجهیزات ساخت داخل
به گفته وی، به‌طور میانگین حدود ۵۰ تا ۶۰درصد پروژه‌ها به بخش تأمین تجهیزات مربوط می‌شود که با تأکید وزیر نفت، استفاده از تجهیزات ساخت داخل الزامی است. به این منظور، به همت معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت فهرستی از تجهیزاتی که در داخل کشور ساخته می‌شود تهیه و به قراردادهای نگهداشت و افزایش تولید ضمیمه شده است، بنابراین جز در ۲مورد استثنا، به هیچ عنوان واردات کالاهای مورد نیاز طرح مجاز نیست. این موارد هم شامل کالاهایی می‌شود که یا به هیچ‌وجه در ایران ساخته نمی‌شود یا به‌طور محدود ساخته می‌شود و حجم تولید داخلی آن، جوابگوی نیازهای صنعت نفت نیست. برآوردها نشان می‌دهد بیش از ۵۰درصد تجهیزات مورد نیاز در این بسته‌های کاری از طریق سازندگان داخلی فعال در استان خوزستان تأمین خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی