[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۶
  • دوره جدید

خطر ورشکستگی در کمین صندوق‌های بازنشستگی کشور، روزنامه شیراز نوین

نماینده اهواز در مجلس یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی کشور را موضوع صندوق‌های بازنشستگی دانست و گفت: در حال حاضر دولت سالانه ۱۰۶‌هزار میلیارد تومان از اعتبارات خود را صرف پرداخت حقوق بازنشستگان می‌کند در صورتی که باید این مبلغ از منابع صندوق‌های بازنشستگی پرداخت شود.
به گزارش ایسنا، همایون یوسفی در آیین تجلیل از بازنشستگان که در اهواز برگزار شد اظهار کرد: جایگاه بازنشستگان جایگاه رفیعی است و هر چه کشورها توسعه یافته‌تر باشند توجه بیشتری به بازنشستگان می‌کنند. توجه به بازنشستگان در هر کشور نشانه توسعه یافتگی، رعایت وجدان و اخلاقیات در جامعه است.
نماینده اهواز بازنشستگان را سرمایه‌های اجتماعی هر کشور دانست و گفت: بازنشستگان مشابه شیرازه‌ای هستند که حضور آنها موجب اتحاد در سایر ارکان جامعه خواهد شد. بنابراین اگر بخواهیم توسعه پایداری در کشور داشته باشیم باید به سرمایه‌های اجتماعی از جمله بازنشستگان توجه ویژه‌ای داشته باشیم.
یوسفی تصریح کرد: در کشور حدود ۱۸صندوق بازنشستگی وجود دارد که تعداد زیادی از این صندوق‌ها به‌دلایل مختلف در وضعیت نابسامان اقتصادی و منابع مالی قرار دارند.
این عضو کمیسیون بهداشت مجلس بیان کرد: صندوق تأمین اجتماعی جزو معدود صندوق‌هایی است که هنوز مشکلات اقتصادی پیدا نکرده است اما با توجه به پیش‌بینی‌ها از روند بازنشستگی در آینده احتمال دارد که این صندوق نیز در یک یا دو سال آینده دچار مشکل شود.
نماینده اهواز بیان کرد: اگر بخواهیم صندوق بازنشستگی پویا و کاملی داشته باشیم باید در کشور به ازای هر ۲۵‌نفر شاغل یک‌نفر بازنشسته وجود داشته باشد اما در دهه‌های گذشته به دلایل مختلف از جمله مسائل سیاسی سن بازنشستگی در کشور کاهش یافته است.
یوسفی خاطرنشان کرد: در حال حاضر نسبت استاندارد ۲۵‌نفر بازنشسته به یک نفر شاغل به حدود ۵.۵‌به یک رسیده است و اگر این نسبت به ۳.۵‌به یک برسد صندوق‌های بازنشستگی دچار ورشکستگی خواهند شد که در حال حاضر در حال حرکت به سمت آن هستیم.
یوسفی ادامه داد: با توجه به هرم سنی کشور در آینده‌ای نه‌چندان دور با موجی از افراد بازنشسته مواجه خواهیم شد و احتمالاً مشکلات صندوق‌های بازنشستگی بیشتر خواهد شد.
نماینده اهواز گفت: در کشورهای توسعه یافته سن بازنشستگی را بالا می برند تا از تجارب بازنشستگان استفاده کنند و به صندوق‌های بازنشستگی فشار وارد نشود اما در کشور ما به دلایل مختلف از جمله مسائل سیاسی سن بازنشستگی کاهش یافته است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی