[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۰۸
  • دوره جدید

افزایش فرهنگسراها در دستور کار است ، روزنامه شیراز نوین

پیمان کشاورز- شیرازنوین
Peyk59@gmail.com

 همیشه به محض رسیدن فصل داغ تابستان داغ کهنه اوقات فراغت هم تازه می‌شود و با اتمام تابستان این زخم کهنه به فراموشی عجیبی سپرده می‌شود تا تابستان بعدی برسد و باز بحث‌ها و صحبت‌ها و برنامه ریزی‌های خلق الساعه برای گذران 100 روزی که انگار دیگر کسی برای آن اهمیتی قایل نیست. برنامه‌های اوقات فراغت که در طول سال‌های متمادی انگار فقط محدود به همان 100 روز تعطیلی تابستانه شده، رفته رفته جذابیت خود را از دست داده‌اند. باید پذیرفت که نبود یک راهبرد مشخص در طی سالیان سال باعث شده تا اگر گاهی برنامه‌هایی نیز از سوی متولیان مربوطه ارائه می‌شود با یک پیش قضاوت آنچنان از سوی مردم مورد استقبال قرار نگیرد. 
یکی از نیازمندی‌های کلانشهر فرهنگی شیراز در حوزه‌های مختلف بحث اهمیت و توجه به برنامه‌های فرهنگی و هنری است و مهم ترین زیرساخت در این زمینه فرهنگسراهایی است که در قالب زیرمجموعه شهرداری به فعالیت‌های فرهنگی و هنری می‌پردازند. 
24 فرهنگسرایی که در شیراز نوک پیکان انتقادات در زمینه کسری برنامه‌های فرهنگی هنری به سوی آنها بوده است و به نظر می‌رسد که شهرداری شیراز در دوره جدید نگاهی نو به برنامه‌ریزی برای فرهنگسراها دارد. رئیس اداره فرهنگی هنری سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز عملکرد این سازمان را در سال 97 مبتنی بر رویدادمحوری با رویکرد محله‌محور می‌داند و می‌گوید: رسالت ما در شهرداری ارتقای شهروندی است و با این دید برای سال 97 برنامه‌های فراوانی را در قالب جشنواره‌ها و رویدادها برنامه‌ریزی کردیم که با توجه به تغییر نگاه شورای پنجم و مجموعه جدید مدیریتی در شهرداری این برنامه‌ها نیز با استقبال خوبی از سوی شیرازی‌ها مواجه شد. 
علیرضا احمدی در گفتگو با شیراز نوین پرهیز از مناسبت زدگی در برنامه ریزی‌های فرهنگی را یکی از رویکردهایی دانست که این سازمان در برنامه ریزی‌های خود درنظر گرفته است. وی می‌گوید: با توجه به اعتمادی که مردم به مجموعه شهرداری و مدیریت فرهنگسراها کردند امروز پراستقبال‌ترین مراکزی که در سطح شهر شیراز به ارائه خدمات فرهنگی هنری می‌پردازند همین فرهنگسراهای شهرداری شیراز است و این مراکز با ارائه برنامه‌های گوناگون در زمینه‌های فرهنگی، هنری، مذهبی، ایجاد کارگاه‌های آموزشی هنری و برگزاری رویدادهای مختلف سعی در جذب مخاطبان از طیف‌های گوناگون داشته است.
 احمدی ایجاد فرهنگسراهای بزرگ مقیاس را یکی از برنامه‌های دیگر سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری شیراز می‌داند و می‌گوید: به عنوان نمونه فرهنگسرای بزرگ شهروند را در بوستان شهروند به تازگی راه‌اندازی کرده‌ایم که در این مرکز دوره‌های آموزشی متنوع در رشته‌های مختلف پیش بینی شده که طیف وسیعی از مخاطبین را در سنین و اقشار مختلف دربر می‌گیرد تا مهارت‌های زندگی را به سنین مختلف آموزش دهیم.
رئیس اداره فرهنگی هنری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری شیراز میزان استقبال از برنامه‌های فرهنگسراها را نسبت به سال‌های قبل بیشتر دانست و گفت: کتابخانه‌های موجود در فرهنگسراها، کارگاه‌هایی که هنرهای اصیل و فراموش شده را میان نوجوانان و جوانان اشاعه دادند،کارگاه‌های آموزشی در رشته‌های مختلف هنری، سالن‌های ورزشی با امکان ارائه برنامه‌های مختلف به مراجعین و برنامه‌هایی از این دست در سال جاری مخاطبان بیشتری را به سوی فرهنگسراهای شیراز جذب کردند. احمدی همچنین پایش برنامه‌های فرهنگسراها در طول سال را یکی از راهکارهای این سازمان برای تدوین برنامه‌های خلاقانه تر در سال‌های بعد عنوان کرد. نیاز به گسترش فرهنگسراها نیز یکی از مواردی است که همواره به آن اشاره شده است.
 احمدی اعتقاد دارد که  با توجه به گستره جغرافیایی شهر شیراز و از بعد جمعیت سرانه چنانچه زیرساخت مختص به هر شهروند را محاسبه کنیم سهم اندکی به او اختصاص می‌یابد و می‌گوید: اگر به لحاظ افزایش سرانه به مسئله ساخت فرهنگسراهای جدید نگاه کنیم هنوز نیاز به ایجاد این زیرساخت‌ها داریم و در صورتی که برای این زیرساخت‌های مورد نظر هم خوب برنامه ریزی کرده و بتوانیم برای زیرساخت‌هایی که ایجاد خواهد شد برنامه‌ریزی مناسبی کنیم باید گفت که بله هنوز نیاز به افزایش این مراکز وجود دارد.  وی اما میزان استفاده از ظرفیت‌های موجود را مطلوب می‌داند و می‌گوید: در حال حاضر از تمام ظرفیت‌های این فرهنگسراها استفاده می‌شود و در آینده نیز فرهنگسراهای جدیدی به جمع این 24 فرهنگسرا افزوده خواهد شد و امید داریم تا حدی بر اساس آنچه ذات وظایف شهرداری شیراز محسوب می‌شود بتوانیم به مردم خدمت کنیم و سعی می‌کنیم که با استفاده از این ظرفیت‌ها و ایجاد این مکان‌ها و زیرساخت‌ها مردم را به سمت فعالیت‌های فرهنگی جذب کنیم تا بتوانیم میزان اثرگذاری شهرداری در ارتقای سطح فرهنگی شهروندان در موضوعات مختلف شهری را افزایش دهیم. 
این مقام مسئول کارکرد فرهنگسراها را در دو بعد تخصصی و عمومی ‌امری معمول می‌داند و این میزان تأثیرگذاری هر فرهنگسرا را در یکی از این دو بخش عنوان می‌کند: در کنار این دو مقوله برای ما این نکته مهم است که فرهنگسراهای تخصصی را فرامنطقه‌ای می‌بینیم مثلاً فرهنگسرای کتاب برای کلانشهر شیراز برنامه ریزی در حوزه کتاب و در بعد ترویج فرهنگ کتابخوانی می‌کند و در عین حال برای مابقی فرهنگسراهای شهر شیراز هم برنامه ریزی انجام می‌دهد تا در راستای تأثیرگذاری در بستر شهر در حوزه کتاب بتواند اثرگذار باشد.
رئیس اداره فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری شیراز همچنین از برنامه ریزی برای اجرای طرح سینما محله در فرهنگسراها خبر می‌دهد و اجرای این طرح را با هدف دسترسی تمامی ‌مردم شیراز به امکان جذاب رفتن به سینما می‌داند: با اجرای طرح سینما محله از طریق پخش فیلم، نماهنگ، تیزر و محصولاتی از این قبیل می‌توانیم آموزش‌های شهروندی مورد نظر را با تولید محصولات مفید به صورت رایگان در اختیار مردم مناطق یازده گانه شیراز قرار دهیم. 
علیرضا احمدی همچنین به برنامه‌های این سازمان برای تجهیز فرهنگسراها و ایجاد مراکز فرهنگی جدید در شهر اشاره می‌کند و می‌گوید: تلاش می‌کنیم تا با رصد فعالیت‌های انجام گرفته در سال 97 نسبت به تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف موجود در برنامه‌های تدوین شده بتوانیم نسبت به سال‌های قبل برنامه‌های مدون‌شده‌تری را در اختیار شهروندان کلانشهر شیراز قرار دهیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی