[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۸
  • دوره جدید

دستیابی به توسعه پایدار از مسیر استانداردها می‌گذرد، روزنامه شیراز نوین

معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف استانداردسازی در ایران و جهان، ایجاد بستری مناسب برای توسعه پایدار است و دستیابی به این مهم، جز با رعایت استانداردها و پیاده سازی آن‌ها میسر نمی‌شود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، وحید مرندی مقدم افزود: در بند آخر از 24بند ابلاغیه رهبر معظم انقلاب درخصوص اقتصاد مقاومتی بر «لزوم پوشش استاندارد برای تولید همه کالاهای داخلی» تأکید شده است. این بدان معناست که 23بند پیشین جز با تحقق استانداردها محقق نمی‌شود.
مرندی مقدم اظهار داشت: در قانون سازمان ملی استاندارد که اواخر پارسال مصوب و ابلاغ شد، دستگاه‌های اجرایی مکلف شدند همه مقررات فنی‌شان را به استاندارد ملی تبدیل کرده و بر آن‌ها نظارت کنند.
«همچنین سازمان ملی استاندارد مکلف شده بر این تدوین و اجرا، نظارت عالی داشته باشد.»
وی یادآور شد: اگر تاکنون وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نفت با مقوله استاندارد درگیر بودند، به استناد قانون یاد شده اکنون همه دستگاه‌ها مکلف‌اند بستر توسعه پایدار را از مسیر استانداردها اجرایی کنند و سازمان ملی استاندارد نیز در این زمینه و کمک به دستگاه‌ها آمادگی کامل دارد.
معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران خاطرنشان کرد: امروز بیش از 37هزار استاندارد ملی در کشور در حوزه‌های تولیدی، خدماتی و غیره تدوین شده است.
کسب رتبه 22 ایران در بین کشورهای عضو ایزو
وی در ادامه به برخی دستاوردهای این سازمان در سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: کسب رتبه نخست استانداردسازی در بین کشورهای منطقه و کشورهای اسلامی و کسب رتبه بیست و دوم در بین کشورهای عضو سازمان جهانی استاندارد (ISO) و جهش قابل توجه در مقایسه با اوایل انقلاب (رتبه حدود پنجاهم)، از جمله این دستاوردها بوده است.
مرندی مقدم همچنین به سفر اخیر دبیرکل سازمان جهانی استاندارد به ایران در 2هفته پیش اشاره کرد که برای نخستین بار در تاریخ کشورمان اتفاق افتاد و افزود: مقام یاد شده در بازدید از مراکز و نقاط مختلف کشور، متعجبانه روند استانداردسازی در کشورمان را تحسین کرد.
تدوین استاندارد غذای حلال
وی اضافه کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران یکی از اعضای هیئت‌مدیره سازمان استاندارد و اندازه‌شناسی کشورهای اسلامی است و در تدوین استاندارد غذای حلال نقش مؤثری ایفا کرده است، به طوری که استاندارد نوشته شده از سوی ایران مورد توجه همه کشورهای شیعه و سنی قرار گرفته و از حقوق همه شیعیان جهان در مقوله غذای حلال دفاع کرده است.
تدوین الگوی پیشرفت اسلامی- ایرانی
این مقام مسئول همچنین از آمادگی سازمان ملی استاندارد ایران برای تدوین الگوی پیشرفت اسلامی- ایرانی مورد تأکید رهبر معظم انقلاب خبر داد.
به گفته وی، بیش از 2هزار و 500 «آزمایشگاه همکار» علاوه بر آزمایشگاه‌هایی که در وزارتخانه‌ها و دانشگاه‌ها وجود دارد، از سوی این سازمان ایجاد شده که نقش بسزایی در اشتغال‌زایی و مشارکت در امر استانداردسازی داشته اند.
مرندی مقدم همچنین خاطرنشان کرد: بیش از 350شرکت بازرسی در داخل و خارج کشور ایجاد شده و همه این پتانسیل‌ها می‌تواند بستر مناسبی برای دستگاه‌های اجرایی و واحدهایی تولیدی و خدماتی برای ایفای نقششان در توسعه پایدار باشد.
وی در پایان بیان داشت: این سازمان هرگاه به فرمایشات رهبری عمل کرده، موفق شده و هرگاه در این زمینه نتوانسته همراهی لازم را داشته باشد، دچار عقب ماندگی شده یا ضربه خورده است.
به گزارش ایرنا، رئیسان مؤسسه‌های استاندارد 25کشور در 14اکتبر 1946 میلادی در لندن، تصمیم گرفتند سازمان بین‌المللی استاندارد را تشکیل دهند. 
مقر این سازمان در ژنو (سوییس) است و این نهاد در 23فوریه 1947 فعالیت خود را آغاز کرد. اهمیت این موضوع سبب شد 14اکتبر (22مهر) را به نام روز جهانی استاندارد نام‌گذاری کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی