[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۹۱
  • دوره جدید

وضعیت سلامت زنان در فارس مطلوب نیست، روزنامه شیراز نوین

مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به نتایج برخی غربالگری‌های انجام شده در گروه زنان، وضعیت سلامت زنان استان فارس را در مقایسه با استانداردهای سلامت جهانی مطلوب ندانست.
دکتر معصوممه صفاری در گفت‌وگو با ایسنا منطقه فارس، ضمن اشاره به قرار داشتن در هفته سلامت زنان، کم‌تحرکی، چاقی و اضافه وزن را از مهمترین عوامل تأثیرگذار بر نامطلوب بودن سلامت زنان برشمرد.
او گفت:  هفته و روز ملی سلامت زنان از سال 87 در ایران نهادینه شده و هرساله برنامه‌های متنوعی از جمله غربالگری سلامت جسمی ‌و روانی زنان در گروه‌های سنی مختلف اجرایی می‌شود.
وی با بیان اینکه خدمات بخش سلامت دانشگاه علوم پزشکی در گروه زنان در حوزه بهداشتی از قبل از تولد تا مرگ است، افزود: تا پیش از دوران بلوغ ارائه خدمات به دختران همانند پسران است اما پدیده بلوغ سلامت دختران را از پسران متمایز می‌کند.
مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تأکید بر اینکه عوارض و مشکلات ناشی از این پدیده در سلامت جسمی، بهداشتی، اجتماعی و روانی دختران تأثیرگذار است، گفت: مشکلاتی در دوران بلوغ برای دختران شایع می‌شود که معمولاً با بی‌توجهی خانواده‌ها رو به‌رو است و سال‌ها بعد آثار آنها بروز می‌کند.
صفاری با بیان اینکه سلامت باروری زنان را از سنین نوجوانی دنبال می‌کنیم، عنوان کرد: اجرای شیوه زندگی سالم و نهادینه کردن آن و همچنین خود مراقبتی در زنان بسیار حائز اهمیت است.
وی بیان کرد: در غربالگری‌ها مباحثی چون تغذیه، مکمل درمانی، ارزیابی فعالیت‌های جسمانی زنان، آموزش و مشاوره، غربالگری دخانیات، اعتیاد، مواد روانگردان و سلامت روان، تست سرطان پستان و عفونت دهانه رحم ویژه زنان در سنین مختلف انجام می‌شود.
مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: در تمام مراکز جامع سلامت و پایگاه‌های پزشک خانواده در شهرها و خانه‌های بهداشت مناطق روستایی غربالگری و ارائه خدمات در بخش سلامت زنان انجام می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی