[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

سیل جوانانی که دفتر زندگی را با دست خود می‌بندند، روزنامه شیراز نوین

رسانه‌های غربی روزانه خبرهای جدیدی از خودکشی در نقاط مختلف آمریکا منتشر می‌کنند و این آمارها موجب نگرانی کارشناسان غربی از جوانانی است که هر روز تصمیم به‌پایان‌دادن به زندگی خود می‌گیرند.
به گزارش مهر‌- خودکشی یکی از انحرافات اجتماعی است که عوامل متعدد فردی و اجتماعی می‌تواند فرد را ترغیب به انجام آن کند. در جوامع امروزی بیش‌تر از هر زمان دیگر در تاریخ، شاهد قطع امید انسان‌ها از زندگی و بریدن طناب حیات توسط خود افراد هستیم.
عوامل بیرونی از جمله فشارهای اقتصادی، معضلات اجتماعی و از سوی دیگر اختلالات فردی از جمله افسردگی، احساس تنهایی، نا امیدی از آینده زندگی و احساس بی‌پناهی از جمله مواردی است که همچون پتکی سقف زندگی را بر سر افراد خراب می‌کند.
این روزها اخبار خودکشی در اروپا و آمریکا با آمار بالای خود نسبت به دیگر نقاط جهان، سر و صدای بیشتری را به‌پا کرده است. رسانه‌های غربی نیز هر روز آمار جدیدی از خودکشی در گوشه و کنار کشورهای اروپایی را به گوش جهانیان می‌رسانند. اما در میان کشورهایی که بر غرب کره زمین نقش بسته‌اند، آمریکا یکی از پرچم‌داران آمار خودکشی است. خودکشی در ایالات متحده آمریکا یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلایل مرگ افراد به‌ویژه میان جوانان محسوب می‌‌شود.
حتی آمارهای رسانه‌های غربی نیز با تأیید این حقیقت تلخ، کشور آمریکا را یکی شاخص‌ترین ملت‌ها در ایجاد انگیزه خودکشی در افراد می‌داند. بنا بر اعلام رسانه‌های غربی، خودکشی دهمین دلیل شاخص مرگ در آمریکا محسوب می‌شود. سازمان پیشگیری ازبیماری‌های این کشور در ماه ژوئن، خودکشی را سومین عامل مرگ در میان جوانان آمریکایی تعیین کرده است.
افزایش ۳۰‌درصدی خودکشی در آمریکا
به گزارش این سازمان، خودکشی در این کشور نسبت به ۲۰‌سال گذشته، ۳۰‌درصد افزایش پیدا کرده است.
کارشناسان غربی سطح بالای وجود عواملی همچون افسردگی، اضطراب، مشکلات سلامت روانی و در صدر همه موارد مصرف مواد مخدر را عمده‌ترین دلایل گرایش جوانان آمریکایی به‌پایان دادن به داستان زندگی خود می‌دانند.
آمار‌های سازمان سلامت این کشور، مصرف مواد مخدر و دسترسی آسان به این مواد را دیگر دلیل شایع خودکشی در میان جوانان آمریکا اعلام کرده است. داده‌های رسمی‌ نیز خبر از خودکشی ۱۳.۱۵‌درصدی جوانان بین ۱۵ تا ۲۴‌سال آمریکایی در سال‌۲۰۱۶ می‌دهند.
اذعان کارشناسان آمریکایی به آمارهای خطرناک خودکشی
کارشناسان ایالات متحده نیز این سطح از خودکشی را بسیار نگران‌کننده دانسته و این امر را تهدیدی برای جامعه اجتماعی خوانده‌اند. به‌گفته پزشکان بسیاری از مردم این کشور از بیماری‌های روانی رنج می‌برند و از هر ۶‌آمریکایی یک نفر از داروهای روانی استفاده می‌کند.
بنابر اعلام پزشکان آمریکا، روزانه تعداد زیادی نسخه داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب در مراکز درمانی تجویز می‌شود. از سوی دیگر از هر سه‌آمریکایی یک نفر از دردهای جسمی‌ رنج می‌برد و این نوع درد نیز خطر تمایل فرد به خودکشی را به‌شدت افزایش می‌دهد.
خودکشی هرساله زندگی هزاران نفر ازمردم آمریکا را به‌خط پایان می‌رساند. به‌طوری‌که طبق آمارهای رسمی ‌این کشور و اعلام سایت پیشگیری از خودکشی در آمریکا، هرساله ۴۴‌هزار و ۹۶۵‌نفر بر اثر خودکشی جان خود را از دست می‌دهند.
محققان این کشور ضعف سیستم‌های درمانی آمریکا در تشخیص و درمان بیماری‌های روانی را از جمله دلایل آمار بالای خودکشی در آمریکا اعلام کرده‌اند. به گفته آنان عدم امکان دسترسی و استفاده از خدمات درمانی میان افراد نیازمند به درمان نیز علت دیگر افزایش هر‌روزه خودکشی است.
بر اساس آمارها هر‌فرد آمریکایی که تصمیم به قطع ریسمان زندگی خود می‌کند، ۲۵‌بار در طول زندگی خود تلاش به خودکشی کرده است. بر اساس اعلام سازمان ملی سلامت ایالات متحده آمریکا، نرخ خودکشی سالانه این کشور در هر صد هزار نفر، ۱۳.۴۲‌درصد است.
هر روز زندگی در آمریکا معادل ۱۲۳‌فقره خودکشی در روز
میزان خودکشی در آمریکا به‌حدی است که روزانه شمار زیادی از مردم این کشور تصمیم جدی برای چشم پوشی از ادامه زندگی می‌گیرند. به‌طور کلی وقتی در آمریکا یک روز عادی را سپری می‌کنید، در فاصله‌ای نه‌چندان دور و در ایالت‌های اطراف بسیاری از آمریکایی‌ها در حال خودکشی هستند.
آمار‌های رسمی‌ نشان می‌دهد، به‌طور متوسط روزانه ۱۲۳‌فقره خودکشی در این کشور رخ می‌دهد و مردان ۳.۵۳‌درصد بیش تر از زنان جان خود را به‌واسطه خودکشی از دست می‌دهند.
به‌نظر می‌رسد فشارهای اجتماعی و معیشتی در آمریکا از سطح توان بسیاری از مردان خارج بوده و نهایتاً تعداد زیادی از آنان را مجبور به خودکشی برای رهایی از چنگال مشکلات کرده است. به‌طوری‌که در سال ۲۰۱۶ از هر ۱۰‌مرد سفید‌پوست آمریکایی، ۷‌نفر دست به خودکشی زده‌اند.
به‌علاوه آمار خودکشی در میان میانسالان آمریکایی نیز بیش‌ترین رقم را به‌خود نسبت می‌دهد. این امر نشان دهنده افزایش احساس ناامیدی در بین میانسالان این کشور است.
بر اساس اعلام سازمان پیشگیری از خودکشی آمریکا، میانسالان این کشور با میانگین سنی ۴۵ تا ۵۴‌سال، ۱۹.۷۲‌درصد از آمار خودکشی‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. این رقم بیش ترین آمار خودکشی در مقایسه با دیگر رده‌های سنی بوده و پس از آن افراد بالای ۸۵ سال با میزان ۱۸.۹۸‌درصد، در جایگاه دوم قرار دارند.
استفاده از قرص، مواد مخدر و روان‌گردان، سقوط از ارتفاع و استفاده از سلاح‌های گرم و سرد از جمله مواردی است که افراد برای خودکشی دست به گریبان آن‌ها می‌شوند. براساس آمارها ۵۱‌درصد از خودکشی‌های کشور آمریکا در سال ۲۰۱۶، توسط سلاح گرم انجام شده است.
از سویی می‌توان سهولت دسترسی به سلاح و قوانینی که منجر به اجازه حمل اسلحه به شهروندان را می‌دهد را از جمله عوامل خودکشی در آمریکا به‌شمار آورد.
اما راه کارهای دیگر خودکشی نیز هنوز در میان افرادی که قصد این عمل را دارند محبوبیت دارد. در این میان ۲۵.۸۹‌درصد از خودکشی‌های آمریکا با دار زدن و ۱۴.۹۰‌درصد نیز به وسیله مسمومیت به وقوع پیوسته است.
سفید‌پوستان آمریکایی نا امید‌ترین افراد
گفتنی است در میان نژاد‌ها و اقوام مختلف ساکن در آمریکا، افراد سفید پوست با ۱۵.۱۷‌درصد خودکشی، در صدر آمارهای این کشور قرار دارند.
 با وجود تلاش‌های سازمان سلامت آمریکا برای جمع‌آوری اطلاعات مربوط به خودکشی، اما به‌دلیل بالا بودن این رقم همچنان عدد دقیقی از تلاش‌های نافرجام برای آن وجود ندارد.
در همین راستا سال ۲۰۱۵، ۵۰۵‌هزار و ۵۰۷‌نفر به‌دلیل آسیب‌های عمدی و آگاهانه به خود، به بیمارستان مراجعه کردند که از مصادیق انگیزه خودکشی به‌شمار می‌روند.
در سال‌۲۰۱۶ نیز سازمان ملی بررسی مصرف مواد مخدر آمریکا، از حداقل یک‌بار تلاش ۵‌درصد از افراد بالای ۱۸‌سال برای کشتن خود خبر داد.
کارشناسان و پزشکان غربی مصرف مواد مخدر از جمله ماری جوانا، تنهایی، انزوای اجتماعی، احساس بی‌پناهی و دوری از معاشرت‌های اجتماعی را از جمله دلایل گرایش جوانان و میانسالان اروپا و آمریکا به فشردن کلید پایان زندگی خود می‌دانند.
پیله تنهایی جوانان غربی و خودکشی
در این رابطه مجید ابهری آسیب‌شناس و رفتارشناس اجتماعی در گفت‌وگو با مهر، با اشاره به رشد بحران تنهایی میان جوانان غربی و تأثیر آن بر خودکشی می‌گوید: درحال حاضر شاهد شیوع بحران تنهایی و افسردگی میان جوانان غربی هستیم. دور شدن از معیارها، ارزش‌های انسانی و معنوی، فرد را از هویت اصلی خود دور و به‌سمت مادیات و تنهایی می‌برد.
ابهری تنهایی را عامل بروز معضلات اجتماعی ازجمله خودکشی می‌داند و اظهار می‌کند: مهم‌ترین پیامد دوری جوانان از جامعه، بروز معضلاتی ازجمله خودکشی پس از آن افسردگی و اعتیاد است. 
این جامعه‌ شناس با بیان این‌که روی‌آوردن به مشروبات الکلی، اعتیاد و افسردگی نتیجه انزوای اجتماعی در جوانان غربی است اظهار داشت: جوانان غربی دچار تنهایی و فرورفتن در پیله زندگی فردی شده‌اند. تمامی ‌این موارد می‌تواند زمینه‌ساز گرایش آن‌ها به خودکشی شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی