[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

تخم‌مرغ را سرخ کنیم یا آب‌پز؟، روزنامه شیراز نوین

تخم‌مرغ سرشار از پروتئین و بهترین گزینه برای صبحانه است؛ اما طریقه طبخ آن در کاهش اثرات منفی مؤثر است. تخم‌مرغ یکی از گزینه‌های خوب برای صبحانه است؛ اما اینکه تخم‌مرغ را سرخ کنیم یا آب‌پز، سوالی است که جواب آن را در این مقاله باید یافت.
مشاور معاونت بهداشتی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه افراد سالم باید حداقل روزی یک بار تخم‌مرغ بخورند، در عین حال گفت: تخم‌مرغ سرخ شده سبب به خطر افتادن سلامت افراد می‌شود.
دکتر جزایری گفت: بر مبنای تحقیقات وسیع در جهان مصرف تخم‌مرغ برای تأمین سلامت افراد توصیه می‌شود. وی با بیان اینکه افراد سالم باید حداقل روزی یک بار مصرف تخم‌مرغ را در وعده غذایی خود لحاظ کنند، افزود: تخم‌مرغ دارای فواید غذایی مانند ویتامین D، A و پروتئین‌‌ با کیفیت بالا است.
جزایری با اشاره به اینکه تخم‌مرغ سرخ شده سبب به خطر افتادن سلامت افراد می‌شود گفت: تخم‌مرغ بهتر است به صورت پخته شده یا آب‌پز استفاده شود. وی تأکید کرد: بیماران قلبی و عروقی که میزان کلسترول خونشان بالاست، از مصرف این ماده غذایی خودداری کنند.
تخم‌مرغ بهتر است به‌ صورت آب‌پز مصرف شود تا نیمرو.
برای کودکان و خانم‌های باردار، البته باز هم به شرط سالم بودن، همان تعداد ذکر شده بلامانع است.
بعضی از افراد به‌ طور کلی مصرف تخم‌مرغ را مضر می‌دانند. برای اطلاع این گروه از افراد باید عرض کنم چربی اشباع موجود در تخم‌مرغ بسیار کم تا متوسط بوده و منبع خوبی برای تأمین ویتامین‌های B12، D و A و اسیدآمینه‌های ضروری محسوب می‌شود. اگرچه تخم‌مرغ حاوی حدود ۲۵۰میلی‌گرم کلسترول است، اما نباید فقط به همین عدد اکتفا کرد، چون به دلیل داشتن سایر اسیدهای چرب غیراشباع، جذب کلسترول آن زیاد نیست. بهتر است برای پایین آوردن کلسترول خون، به جای حذف تخم‌مرغ از رژیم غذایی خود، چربی‌ها به خصوص چربی‌های اشباع را کمتر مصرف کنید. بنابراین مصرف ۴ تا ۵عدد تخم‌مرغ در هفته هیچ ضرری برای شما ندارد. سفیده تخم‌مرغ چربی ندارد و مصرف آن به ‌صورت کاملاً پخته مفید است. ضمناً تخم‌مرغ در گروه پروتئین‌های حیوانی است و مانند گوشت قرمز، مرغ، ماهی و لبنیات از پروتئین باکیفیت بالا برخوردار است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی