[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

ترکان: پیش‌بینی‌مان محقق شد؛ فقط طلا نیاوردیم!، روزنامه شیراز نوین

مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد گفت: انتظارات مردم از کشتی را درک می کنیم و به آن احترام می‌گذاریم؛ اما واقعیت تیم کشتی آزاد این است که این تیم در حال پوست‌اندازی است و زمان خود را می‌خواهد. به گزارش «ورزش سه»، مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد بعد از پایان رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۱۸ به میزبانی بوداپست که به‌عنوان ششمی ایران و بدون داشتن حتی یک فینالیست همراه بود، به انتقادات پاسخ داده و پیرامون عملکرد آزادکاران توضیحاتی را در گفت‌و‌گو با سایت فدراسیون مطرح کرده است. مجید ترکان در ابتدای صحبت‌های خود گفت: تیم ملی کشتی آزاد ایران با ترکیبی از چند کشتی‌گیر کاملاً بی‌تجربه، در کنار نفرات جوان و دارای تجربه محدود بین‌المللی و برخی مهره‌های با تجربه و دارای کلاس جهانی در رقابت‌های جهانی مجارستان شرکت کرد.
وی ادامه داد: پیش‌بینی ما قبل از اعزام به رقابت‌های جهانی، با توجه به شناخت از وضعیت نفرات تیم و کشتی دنیا، کسب سه تا 4‌مدال (‌حداکثر) بود که شایستگی کسب یک مدال طلا را داشتیم. در واقع در نهایت روی پنج کشتی‌گیر برای کسب امتیاز حساب باز کرده بودیم. پیش‌بینی ما تا حدود زیادی محقق شد، اما طلا به‌دستمان نرسید.
ترکان تصریح کرد: عزت‌اله اکبری پس از چند‌سال دوری از رقابت‌های جهانی شروع خوبی در این مسابقات داشت و یکی از نفراتی بود که ما از وی انتظار کسب مدال و حداقل امتیاز را داشتیم، اما وی باوجود همه غیرتی که در مبارزاتش داشت، نتوانست در ثانیه‌های پایانی مسابقات خود در مرحله نیمه‌نهایی و رده‌بندی‌برساند و برنامه‌های خود را به‌طور کامل پیاده کند و شانس دومین مدال جهانی خود را از دست داد. شاید اگر امکان فرستادن او به مسابقات تدارکاتی را داشتیم، او یکی از فینالیست‌های به حق کشتی آزاد ایران بود.
وی در مورد انتقادات به باخت در ثانیه‌های پایانی کشتی‌گیران ایرانی اظهار داشت: تیم کشتی آزاد ایران یک تیم جوان است با معدل سنی ۲۴سال که خود را برای حضور در رقابت‌های المپیک آماده می‌کند. باخت در ثانیه‌های پایانی مشکلی است که در میان کشتی‌گیران ما بیش از حد متعارف دیده می‌شود. در تمرینات چهار‌ماه گذشته، کادر فنی تلاش کرده‌اند که این معضل را برطرف کنند. بخشی از این مسئله در حین تمرین کاهش پیدا کرده است اما میدان مسابقه با استرس بالا نیازمند حضور و تجربه میدانی جوانان و اجرای «اداره کردن کشتی» است. برای حل این موضوع قطعاً نیاز است که بتوانیم کشتی‌گیران جوان و بعضاً با تجربه را که مدت‌ها دور از میدان بوده‌اند، راهی مسابقات بین‌المللی کنیم تا در میدان‌های فرعی اشتباهات لازم را تجربه کنند و کار کمتر به مسابقات جهانی بکشد. موضوعی که قبل از رقابت‌های جهانی به‌دلیل مشکلات مالی ناشی از نبود ارز، نتوانستیم آن را محقق کنیم. راهکار حل این مشکل ادامه تمرینات و حضور در تورنمنت‌های بین‌المللی سطح اول دنیاست.
ترکان تأکید کرد: ساعت 7‌شب و دو ساعت قبل از رفتن به فرودگاه تازه ارز به تیم تعلق گرفت آن هم ارز مسافرتی، چرا باید ذهن کادر فنی و مسئولان فدراسیون درگیر مسائل این‌چنینی باشد؟
دارنده مدال طلای جهان خاطرنشان کرد: صحبت از قرعه‌های دشوار برای این نیست که بخواهیم آن را صد در صد به مسائل فنی ربط بدهیم اما کسی که روی تشک کشتی آمده باشد، می داند که قرعه هم در نتیجه کار تأثیرگذار است و برای کشتی‌گیران جوان و کم‌تجربه تأثیری جدی و مستقیم دارد. متأسفانه سخت‌ترین قرعه‌ها نصیب کشتی‌گیران ما شد. ما امیدوار بودیم کشتی‌‌گیران کم‌تجربه ما بتوانند در دورهای مقدماتی از قرعه مناسب‌تری برای شروع کار خود برخوردار باشند، که نشد.
ترکان افزود: در این بین اگر حسن یزدانی در مبارزه دوم یا سوم خود مقابل تیلور قرار می گرفت، شاید می‌توانست نتیجه‌ای متفاوت ایجاد شود. بار سنگینی در کشتی اول بر دوش قهرمان المپیک ما قرار داشت. این موضوع را با دلایل کامل فنی، علمی و تجربه سال‌ها حضور در کشتی می‌گویم. یزدانی قابلیت پیروزی مقابل تیلور آمریکایی را به‌راحتی دارد و قطعاً این شکست در بهترین جای ممکن اتفاق افتاد. وی در همین مبارزه هم می‌توانست اگر در تایم دوم طبق برنامه کادر فنی پیش برود، این کشتی‌گیر را پشت سر بگذارد. اما خوشحالم که نشان داد شخصیتی بزرگتر از فن و بند کشتی دارد و باوجود شکست، روحیه خود را به‌دست آورد و توانست بدون مدال مسابقات را ترک نکند. به‌دلیل متوسط بودن سطح مسابقات آسیایی، ما به‌دنبال حضور یزدانی در یک تورنمنت بین‌المللی(‌جام مدوید) قبل از جهانی بودیم، اما به دلیل مشکلات مالی این امر محقق نشد.
وی گفت: ببینید آمریکا در‌حال حاضر یک تیم کامل برای المپیک دارد. این تیم با توجه به قانون جدید وزن‌کشی در صبح و تلاش چند‌ساله و حمایت کامل توانسته به چنین جایگاهی برسد که در چند مبارزه کشتی‌گیران ما را شکست بدهد. البته کادر فنی معتقد است که کریمی می‌توانست کاکس را مغلوب کند. کشتی‌گیران آمریکایی که مقابل ما پیروز شدند اکثراً مدال‌آوران جهانی و المپیک بودند و شانس موفقیت آن‌ها بیشتر بود. نکته حائز اهمیت کشتی ایران سه پیروزی عالی در سه مسابقه با روس‌ها بود. ترکان در مورد برخی اظهار نظرها در مورد لزوم تقویت کادر فنی تیم ملی تصریح کرد: ما از حضور تمامی بزرگان و اهالی فن استقبال می‌کنیم. من هم دوست دارم مانند کشتی روسیه که در کنار تدیف، فادزایف نیز کوچینگ می‌کرد، این اتفاق در کشتی ما بیافتد. وی افزود: ما هم خیلی علاقمند هستیم، اردوهای خارجی برگزار کنیم اما این موضوع نیاز به منابع دارد این در‌حالی‌است که ما در شرایط فعلی اقتصادی کشور، حتی دیگر نمی‌توانیم در تورنمنت‌ها شرکت کنیم.
 ترکان تأکید کرد: انتظارات مردم از کشتی را درک می‌کنیم و به آن احترام می‌گذاریم. اما واقعیت تیم کشتی آزاد ما این است که در حال پوست‌اندازی است و زمان خود را می‌خواهد. ما می‌توانستیم تیمی از نام‌های بزرگ کشتی‌گیرانمان را در اوزان مختلف با خود همراه کنیم، اما پای جوان‌ها ایستادیم تا برای کشتی سرمایه باشند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی