[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

مشکل کونلون بانک چین با بازرگانان ایرانی چیست؟، روزنامه شیراز نوین

مشاور دبیرکل اتاق بازرگانی تهران گفت: گلایه فعالان اقتصادی کشورمان از بانک کونلون چین بیشتر ناشی از تلاش این بانک برای مبادله با یوآن و اجتناب از مبادله با یورو و دلار است.
به گزارش اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران، فریدون وردی‌نژاد گفت: مناسبات ایران و چین از دو بعد قابل بررسی است. بعد اول سیاسی است که به کنش‌های این کشور در رابطه با تحریم و دیگر مسائل سیاسی مربوط است. بعد دوم اما در رابطه با رویه‌ها و مقررات تجاری و اقتصادی مورد تحلیل قرار می گیرد.
وی ادامه داد: چینی‌ها در یک سال گذشته شیوه تعاملات بین‌المللی‌شان را تغییر داده و تلاش می‌کنند در خصوص ضوابط، معیارها و توافقات تجاری و بین‌المللی مسئولانه‌تر عمل کنند. عضویت‌های بین‌المللی، اصلاح قوانین و رویه‌های اقتصادی جاری در زمینه‌های مختلف از جمله گمرک و  بانک از مسائلی است که چین حساسیت بیشتری برای آن به خرج می‌دهد. برای مثال، چین تلاش کرده در فرایند الحاق به سازمان تجارت جهانی و FATF سیستم‌های مالی و تجاری‌اش را اصلاح و به‌روز کند. بر این اساس، این کشور تعهد بیشتری به اجرای ضوابط مربوط به پول‌شویی نشان داده و مقررات سخت‌تر از گذشته در چین اعمال می‌شود.
وی با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای بازرگانان ایران در چین گفت: مشکلی که بین بازرگانان ایرانی و چین به وجود آمده بود، ناشی از این بعد از مناسبات دو کشور است. با توجه به سخت‌گیری بیشتر چین در اجرای قوانین، حساب‌های بعضی دانشجویان و افراد ایرانی در چین بسته شد که بیشتر جنبه اصلاح روش‌ها و مقررات را داشت تا یک تصمیم سیاسی مرتبط با تحریم‌ها. این مسئله باید توسط دیپلمات‌های دو کشور و همچنین نمایندگانی از وزارت خانه‌های مسئول در اقتصاد و تجارت کشورها بررسی شود.
وردی‌نژاد به اقدام تازه بانک کونلون چین اشاره کرد و گفت: اکنون در چین بانک کونلون به طور اختصاصی به مبادلات ایرانیان با چین می‌پردازد و البته هزینه بالای خدمات در این بانک مورد انتقاد قرار گرفته است. به طور طبیعی، انحصار در اقتصاد پیامدهایی مثل رانت، باریک شدن راه‌های ارتباطی و گرانی را به دنبال دارد. طبیعی است زمانی که کانال‌های بانکی، مالی و اعتباری متعدد در مناسبات خارجی وجود نداشته باشد و به کانال‌های مشخص و معینی مثل بانک کونلون برسیم، با افزایش هزینه‌ها نیز رو به رو خواهیم شد.
وی ادامه داد: بانک کونلون بانکی است که توسط امریکایی‌ها تحریم شده است و البته بانک‌های دیگر چین که امریکایی‌ها در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند به دلیل نگرانی از تحریم، حاضر به همکاری با ایران نیستند. اکنون این انحصار همکاری بانکی با چین است که به مشکلات دامن زده و البته گله فعالان اقتصادی کشورمان از بانک کونلون بیشتر ناشی از تلاش این بانک برای مبادله با یوآن و اجتناب از مبادله با یورو و دلار است. این مسئله باعث شده هزینه‌ها و کارمزدهای خدمات بانکی در این بانک بیشتر و شرایط برای تجار ایرانی سخت شود. به تازگی، اخباری از همکاری چند بانک کوچک دیگر چینی با تجار ایرانی در آینده منتشر شده است تا از مشکلات کاسته شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی