[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۸
  • دوره جدید

تجربه آدرنالین بر صحنه مجازی، روزنامه شیراز نوین

سامان میرزاپور
تا به حال پیش خود فکر کرده‌اید که ترس و ماهیت وجودی آن چیست؟ در واقع، ترس احساسی ناخوشایند است که به مرور، آن را در خود می‌پرورانیم. این حس زمانی شکل می‌گیرد که از چیزی می‌ترسیم یا از آن واهمه داریم. علاوه بر این‌ها، ترس در چند دهه اخیر کلمه‌ای آشنا در صنعت بازی‌های ویدیویی به حساب می‌آید. کلید تجربه‌های بعضاً شگفت‌انگیز ترس در مغز ماست. جایی که این عضو بدن به سختی می‌تواند تفاوت بین واقعیت و موارد تکامل یافته به صورت غیرواقعی را تشخیص دهد. دکتر اندریو، دستیار پروفسور در دانشگاه ایندیانا معتقد است این پدیده یک واکنش فیزیولوژیکی به عوامل خطرناک و ترسناک است؛ خواه واقعی باشند و خواه غیرواقعی و در قالب رسانه. اما بازی‌های ترسناک چه طور ما را می‌ترسانند؟ بازی‌های ترسناک جدا از کیفیتی که دارند، باعث می‌شوند در برخی سطوح و به عنوان مخاطب فراموش کنیم در حال تماشا یا بازی کردن چیزی غیرواقعی هستیم. در واقع، این مورد بسیار کمک می‌کند خود را در بطن داستانی خیالی و ترسناک ببینیم. به هر حال، موضوعی که مشخص است این بوده که قدرت انتخاب و همچنین وقوع اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی در بازی‌های ویدیویی آن‌قدر قدرت دارد که موجوب ایجاد وحشت و ترس در گیمر شود. در دو دهه اخیر، به رقم پیشرفت‌های این صنعت با بازی‌های زیادی در سبک «وحشت» همراه بودیم. سال به سال و نسل به نسل این بازی‌ها به بازار عرضه شده و هرکدام به نوعی استانداردهای جدیدی را در این سبک پرطرف‌دار ایجاد کردند. حالا در مطلبی قصد داریم مروری داشته باشیم بر تعدادی از بازی‌های ترسناک برتر تاریخ. لیست پیش رو، دارای ترتیب‌بندی بوده و بر اساس بررسی تیم بازی‌های ویدیویی دیجیاتو انتخاب شده است. 

1. Outlast
آوت لست از جایی شروع می‌شود که یک ژورنالیست کنجکاو به نام Miles Upshur می‌خواهد سر از اسرار یک تیمارستان قدیمی و متروکه دربیاورد. او به هر نحوی که شده وارد تیمارستان می‌شود و قصد دارد به وسیله دوربین فیلم‌برداری خود، اتفاقات عجیب و غریب این مکان را ضبط کند. در واقع، تنها همراه حقیقی شما در برابر اتفاقات ناخوشایند داستان، دوربین فیلم‌برداری‌تان است. با یک دید کلی می‌توان گفت از جمله خصیصه‌های اصلی یک بازی ترسناک، داستان و شخصیت‌پردازی آن است. متأسفانه با ورود به بازی، هیچ مقدمه‌ای برای شخصیت اصلی تعریف نشده و پیشینه مبهمی از وی در ذهنمان نقش می‌بندد. موردی که ما را با یک کاراکتر ناپخته و بی‌ریشه همراه ساخته و به تنهایی می‌تواند به بزرگ‌ترین مشکل بازی تبدیل شود. شاید آوت لست دارای نکات منفی بسیاری همچون طراحی ضعیف یا نپرداختن درست و درمان به شخصیت اصلی بازی باشد؛ اما وجود المان‌هایی چون گیم‌پلی و موسیقی، در بین تمام ناامیدی‌ها به داد بازی می‌رسند. آوت لست در دید اول‌شخص دنبال می‌شود و در بازی قرار است بارها و بارها با صحنه‌های غیرقابل پیش‌بینی مواجه شده و به صورت کاملاً ناگهانی بترسید.
2. Metro 2033
پلتفرم: کامپیوترهای شخصی، پلی‌استیشن3، اکس‌باکس360، او اس ایکس، لینوکس.
اگر استالکر بازی کرده باشید، مواجهه اول با مترو2033 به شدت شما را یاد این بازی می‌اندازد. شهری خالی از سکنه، اتمسفری آلوده به مواد رادیواکتیو و موجودات کریه جهش‌یافته‌ای که باید با آن‌ها دست و پنجه نرم کنید. حالا دنیا نابود شده و انفجارهای متعدد رادیواکتیو از سطح زمین جسمی بی‌جان ساخته که در آن، پرنده پر نمی‌زند. تا چشم کار می‌کند خرابی‌ها و موجودات عجیب و غریبی به چشم می‌خورند که به نظر می‌رسد پیش از این اتفاقات، اوضاع روبه‌راهی داشته‌اند. در مترو2033 بیشتر زمان خود را در زیرزمین و تونل‌های مترو می‌گذرانید. در این بین، محدودیت مهمات و سلاح همراه با جو تاریک و به شدت گرفته آن سبب ایجاد استرس در ذهنتان شده و شما را در هر لحظه برای اتفاقی ترسناک و ناگوار آماده می‌کند. شاید مترو المان‌های سبک وحشت را همچون بازی ای مثل رزیدنت اویل ارائه ندهد؛ اما وجود سناریوهای منظم، حوادث غیرمنتظره، محیط‌های بسته و همچنین تأثیرات روان‌شناختی آن، به تنهایی سبب می‌شود این بازی را در بین 10بازی ترسناک برتر تاریخ قرار دهیم.
3. SOMA
پلتفرم: کامپیوترهای شخصی، پلی‌استیشن4، او اس ایکس، لینوکس
فکر می‌کنم همگان معتقد باشیم که بازی‌های قدیمی‌تری که در ژانر وحشت عرضه شده‌اند، نمی‌توانند در زمان حال و با گذشت چند نسل آن طور که باید و شاید مخاطب را درگیر کرده و بترسانند. درواقع، صنعت سینما و بازی‌های ویدیویی در این ژانر باید به دنبال راه‌های جدیدتری برای جذب مخاطبان و حفظ اصالت خود باشد. در همین راستا استودیوی فریکشنال گیمز، سازنده خوش‌نام بازی امنژیا با عرضه عنوان دیگری به نام سوما بار دیگر نبوغ خود را به رخ بزرگان این ژانر کشیده است. بازی‌های ویدیویی فیلم نیستند؛ بلکه با گیم‌پلی 10-12ساعته خود، این امکان را به مخاطب و گیمر می‌دهند تا به صورت تعاملی با اتفاقات برخورد کرده و آهسته آهسته از آن بترسند. تنها خودتان هستید و لوکیشن‌های رعب‌آور بازی. داستان بازی از جایی شروع می‌شود که سایمون جرت، یک فروشنده کتاب در طی تصادفی هولناک با صدمه مغزی روبه‌رو می‌شود. وی برای درمان خون‌ریزی‌های خود راهی مرکز تحقیقاتی در تورنتو شده و پس از شروع اسکن مغزی بیهوش شده و پس از به هوش آمدن، خود را در مکانی وحشتناک می‌بینید.
4. Condemned: Criminal Origins
می‌توان گفت ساخت بازی F.E.A.R در سبک وحشت و بقا توسط توسط استودیوی Monolith Productions پیش‌زمینه‌ای برای خلق عنوانی به اسم Condemned: Criminal Origins بود. این بازی هم مانند فییر، یک اکشن ترسناک اول‌شخص بوده و گونه‌های جنایی مختلفی را بازگو می‌کند. شاید پیش از این با بازی کردن عناوین شوتر یا همین بازی فییر به سلاح‌های گرم و سلاخی دشمنان عادت کرده باشید. اما چه می‌شد اگر استفاده از سلاح سرد و تأکید به استفاده از آن جای سلاح گرم را می‌گرفت؟ در این بازی به سبب اجبار بازی در استفاده از سلاح‌های سرد، شور و هیجان و صد البته میزان آدرنالین ترشح شده در بدنتان چندبرابر می‌شود. به این موارد، اتمسفری تاریک و گرفته همراه با موسیقی‌های رعب‌آور را نیز اضافه کنید. داستان بازی از جایی شروع می‌شود که اتن توماس، مأمور جرایم سازمان یافته در طی بررسی پرونده‌های قتل خود متوجه می‌شود بخش بزرگی از قتل‌های اتفاق افتاده تنها به بخش خاصی از جامعه مرتبط است. در واقع، این افراد بی‌خانمان و معتاد به تدریج به مرکز شهر آمده و با اعمال خشونت، دست به قتل‌های هولناک و وحشتناکی می‌زنند.
5. Manhunt
پلتفرم: کامپیوترهای شخصی، پلی استیشن2، اکس‌باکس
حتی با خواندن نام بازی نیز می‌توانید به درون‌مایه‌های آن پی ببرید. در من‌هانت با یک بازی خشونت‌آمیز همراه با خیل عظیم قتل‌های نامتعارف و زننده همراه هستیم. من‌هانت تا جایی پیش می‌رود که به علت خشونت غیرمعقول و عریان آن، در چند کشور ممنوع و حتی برخی رسانه‌های بریتانیا ادعا می‌کنند این بازی سبب بروز قتل‌هایی در سطح کشور شده است. شاید این حد از خشونت برایتان عجیب باشد. در حالی که نه هیولایی در کار است و نه موارد غیرطبیعی، چگونه می‌تواند برای گیمر ترسناک جلوه کند. من‌هانت در عین اینکه یک بازی مخفی‌کاری به شمار می‌رود، یک بازی وحشتناک از نظر روان‌شناسی نیز هست. جیمز ارل کش شخصیت اصلی داستان، یک زندانی محکوم به مرگ است. وی به جای اعدام در شهری پر از جنایتکار قرار گرفته که توسط دوربین کنترل می‌شود. در این راه فردی به عنوان کارگردان از تلفن همراه به او دستور سلاخی کردن این گروه‌های جنایتکار را می‌دهد. جریانات بازی تماماً در شب اتفاق افتاده و کش برای از بین بردن دشمنان، باید خود را پشت پناهگاه‌هایی قایم کرده و از پشت به سمت آن‌ها یورش ببرد. 
6. Fatal Frame Series
Fatal Frame احتمالاً عنوانی است که کمتر کسی آن را می‌شناسد. نسخه اول این بازی در سال 2002 برای کنسول‌های نسل ششمی پلی‌استیشن2 و اکس‌باکس اورجینال عرضه شد و بعدها نسخه‌های باسازی شده‌ای از آن همراه با امکانات بیشتر موفق شدند به نسل‌های بعدتر نیز راه پیدا کنند. فاتال فریم در زمان عرضه توانست با ارائه داستانی جذاب و درگیر کننده و همچنین به وجود آوردن گیم‌پلی نوآور در سبک وحشت و بقا، نظر عاشقان این سبک را به خود جلب کرده و از نظر بیشتر افرادی که آن را تجربه کرده‌اند، به یکی از ترسناک‌ترین بازی‌های تاریخ صنعت گیم تبدیل شود. حداقل به نظر ما این بازی، ترسناک‌ترین بازی تاریخ نبوده؛ بلکه نسخه‌ای از این بازی به نام Fatal Frame II: Crimson Butterfly را تنها جزو ترسناک‌ترین بازی‌های تاریخ می‌دانیم؛ شماره‌ای که با شایستگی‌های فراوان خود توانست جواز حضور در بین 10بازی برتر تاریخ را برای سری فاتال فریم از آن خود کند. داستان بازی از جایی شروع می‌شود که پروانه‌ای قرمز، حواس دو خواهر به اسم‌های Mio و Mayu Amakura را به خود جلب می‌کند. 
7. Dead Space Series
در دنیای بازی‌های ویدیویی، کمتر پیش می‌آید خلق یک آی‌پی جدید، آن هم در ژانر وحشت با خیل عظیم موفقیت‌ها روبه‌رو شود. Dead Space ساخته کمپانی الکترونیک آرتز هم یکی از آن کمترهاست. همه چیز به حدود 300سال قبل و ماده‌ای سیاه به نام مارکر، که به نظر می‌رسد توسط بیگانگان تولید شده باشد، باز می‌گردد. این ماده حاوی انرژی بی‌نهایت بوده، اما در تماس با بدن سبب جنون، دیوانگی و از کار افتادن عقل انسان‌ها می‌شود. مواردی که با کمک یکدیگر موجودات ترسناکی به نام نکرومورف را شکل می‌دهند. در پی همین قضایا، جامعه جهانی سعی دارد این فاجعه را از دید عموم مخفی نگه دارد. اما نزدیک به 200سال پس از این واقعه، یک سفینه حفر سیارات به اشتباه با یک مارکر برخورد می‌کند. همین موضوع، شروع ماجراهای دد اسپیس و بازی کردنمان در نقش آیزاک کلارک است. اما چه مواردی عامل اصلی خلق رعب و وحشت در این سری است؟ البته بگذارید موضع خودمان را مشخص کنیم. در این بین معتقدیم از شماره اول به بعد، سری دد اسپیس در ژانر وحشت افول کرده و به جای آنکه ترسناک باشد، یک اکشن بکش‌درروی کامل را ارائه می‌دهد. 
8. Silent Hill Series
پلتفرم: کامپیوترهای شخصی، پلی‌استیشن3، پلی‌استیشن2، پلی‌استیشن، پلی‌استیشن پرتابل، اکس‌باکس360، اکس‌باکس، وی.
با آمدن نام سایلنت هیل، شاید از خود بپرسید چند نسخه اخیر این بازی عناوین ضعیف یا کاملاً متوسطی بودند، پس دلیل وجود آن در چنین لیستی چیست؟ در پاسخ باید بگوییم سری سایلنت هیل را به دلیل وجود نسخه‌های شماره‌دار، به خصوص شماره دوم، جزوی از 10بازی ترسناک برتر تاریخ می‌دانیم. فرض کنید برای انجام سفری به شهری بروید. در میانه راه تصادف کرده، پس از به هوش آمدن دختر خود را گم کنید و برای پیدا کردنش وارد شهری متروک شوید. داستان تا بدین جای کار کمی به هم ریخته به نظر می‌رسد؛ اما قضیه آن جایی جالب می‌شود که با به صدا درآمدن یک آژیر، دنیا به جهنمی تبدیل شود که تا به حال ندیده‌‌اید. در همین حین، موجودات کریه در شهر به پرسه زدن پرداخته و خدای قتل عام با داس خود به سلاخی آنان می‌پردازد. اگر فکر می‌کنید برای ترسیدن در سایلنت هیل باید با موجودات غول‌پیکر، هیولاهای بدترکیب و دشمنان عجیب و غریب مبارزه کنید، سخت در اشتباه هستید.

9. Amnesia : The Dark Descent
Amnesia : The Dark Descent داستان نزول یک تاریکی است. در ماه اوت سال 1839 دانیل جوان اهل لندن پس از یک بیهوشی عمیق خود را داخل قلعه‌ای تاریک می‌یابد. پریشان‌حال به اطراف خود نگاهی می‌اندازد. همه چیز گنگ است. دنیا دور سرش می‌چرخد. هیچ چیز به جز نام و محل زندگی‌اش را به یاد نمی‌آورد. پس از مدتی، یادداشتی پیدا می‌کند که توسط خودش به رشته تحریر درآمده است. او عمداً سبب فراموشی خود شده است. در طی این ماجراها، شما در نقش دانیل وارد یک قلعه شده و در بطن ماجراهای آن قرار می‌گیرید. دانیل علاوه بر جست‌وجو در تاریکی و مقابله با هیولاهای مختلف، باید برای پیشروی در بازی به حل پازل‌های مختلف نیز بپردازد. در The Dark Descent همانند قبل با یک بازی ماجراجویی مواجه هستیم که در سبک اول‌شخص دنبال می‌شود. در امنژیا نه اسلحه‌ای در اختیار شماست، نه چیز دیگری که بتوان به آن سلاح گفت. در واقع، شما باید با قدرت روحی خود به مقابله با اتفاقات بپردازید. در این راه طراحی‌های محیط، کنتراست پایین رنگ‌ها و همچنین صداگذاری‌های بعضاً خوب به شما کمک می‌کنند حس ترس را به درستی تشخیص دهید. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی