[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

تحقیقات علمی‌ درباره مغز داعشی‌های انتحاری ادامه دارد، روزنامه شیراز نوین

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز به سفر اخیر خود به فرانسه اشاره کرد و بیان داشت: دانشمندان و متخصصانی در این کشور بر روی این موضوع کار می‌کنند که چه تحولاتی در مغز یک عضو داعش رخ می‌دهد که عملیات انتحاری انجام می‌دهد و به کشتار و خونریزی روی می‌آورد.
دکتر علی بهادر چهارشنبه در همایش بین‌المللی مغز و اعصاب در شیراز اظهار داشت: آنچه مسلم است این است که حتی متخصصان و دانشمندان علوم مغز و اعصاب نیز هنوز به همه دانسته‌های علمی‌ در باره مغز دست نیافته‌اند اما این موضوع دور از ذهن نیست که روزی بتوانند افکاری که از مغز می‌گذرد را بخوانند و همین ایده موجب شده که برای خواندن افکار اعضای داعش چنین تصوری شکل گیرد.
وی بیان کرد: استفاده از هوش مصنوعی و ایجاد ارتباط بین رایانه و مغز که اکنون در جهان به صورت ایده‌پردازی فراگیر شده روزی به واقعیت خواهد پیوست.
بهادر گفت: تحقیقات علمی ‌و پژوهش‌ها در آینده‌ای نه‌چندان دور فکر آدمی ‌را خواهد خواند، هوش مصنوعی برای آدمان تصمیم خواهد گرفت، فکر و عقل قابل سنجش خواهد شد و دامنه علوم اعصاب فراگیر خواهد شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز به دانشجویان پزشکی توصیه کرد از رشته‌های تخصصی مغز و اعصاب بیشتر استقبال کنند زیرا دامنه علم در این حوزه در آینده گسترده‌تر خواهد بود و دانشجویان می‌توانند در این عرصه تحقیقات علمی ‌دامنه‌دار انجام دهند.
بهادر همچنین گفت: روزگاری پیوند کبد امری دور از ذهن و دور از دسترس بود در حالی که محقق شد و اکنون به موضوعی عادی بدل شده است بنابر این دور از انتظار نیست که پیوند مغز هم زمانی انجام شود، ما نباید از قافله علم‌اندوزی و تولید علم که با سرعت در حال حرکت است عقب بمانیم.
تحریک الکتریکی کارکرد مغز را بهبود می‌بخشد 
دکتر سینا صالحی دبیر علمی‌ این همایش و متخصص مغز و اعصاب نیز در حاشیه این همایش به خبرنگار ایرنا گفت: بخش عمده همایش به تحریک الکتریکی عصبی و مغزی ارتباط دارد و مقالاتی دراین زمینه ارائه خواهد شد، تحریک‌ها عملکرد مغز را بهبود خواهند بخشید و می‌توانند برخی از اختلالات مغزی را کنترل کنند.
وی اضافه کرد: متخصصان در این همایش به تأثیر تحریک مغز بر روی یاد‌گیری نیز می‌پردازند، تحریک الکتریکی مغز ممکن است توانایی‌های ذهنی برای به حافظه سپردن را بهبود بخشد زیرا اثرات ایجاد‌شده در این زمینه درازمدت خواهد بود. صالحی افزود: درک نقطه نظرات دیگران، بهبود توجه، تمرکز و دقت، قدرتمندی حافظه، انعطاف روانی و قابلیت کنار آمدن با شرایط جدید، خلاقیت و تقویت مهارت‌های شنوایی و بینایی از دیگر مواردی است که با تقویت کارکرد مغز مرتبط است و در این همایش به آن پرداخته می‌شود. در این همایش که به مدت سه روز در شیراز برگزار می‌شود 60 مقاله برتر از 200 مقاله به صورت سخنرانی علمی‌ و پوستر ارائه می‌شود و متخصصان پیرامون نوروتکنولوژی (فناوری عصب) و نقشه برداری مغز، نقشه شناختی مغز، علوم اعصاب محاسباتی، الکتروفیزیولوژی، پروتزهای سیستم عصبی، توانبخشی عصبی شناختی با استفاده از دستگاه‌های نوروتکنولوژی، کانکتومیکس مغز و روانشناختی مغز مقالات خود را ارائه می‌کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی