[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

مردان برای مهریه به زندان نمی‌روند ، روزنامه شیراز نوین

رئیس کل دادگستری استان فارس بر اجرای دقیق و سریع بخشنامه ریاست قوه قضائیه در راستای آزادی زندانیان مهریه در استان فارس تأکید کرد. وی گفت:  از حیث مبانی شرعی بازداشت کردن افراد به لحاظ مهریه هیچ گونه توجیهی ندارد و بسیاری از مراجع تقلید فتوا  داده و  از بازداشت کسانی که در پرداخت مهریه معسر هستند  و توانایی پرداخت مهریه را ندارند نهی کرده‌اند.
به گزارش روابط عمومی‌ دادگستری استان فارس علی القاصی در شورای برنامه ریزی دادگستری استان با تأکید بر نظارت معاونین دادگستری استان بر اجرای سریع بخشنامه در کلیه حوزه‌های قضایی گفت: در بخشنامه مذکور بر رسیدگی سریع و خارج از نوبت تأکید شده است و قضات محاکم خانواده در مجموعه قضایی استان  باید اجرای دقیق آن را با جدیت دنبال و در دستور کار قرار دهند.
وی با اشاره به تشکیل جلسه مشترک با قضات و کارکنان مجتمع دادگاه‌های خانواده شیراز در راستای تشریح بخشنامه اخیر بیان داشت:  همواره به قضات شاغل در محاکم  تأکید داشته‌ایم تصمیمات باید به نحوی باشد که پیشگیری از  متلاشی شدن بنیان و کانون خانواده‌ها در اولویت قرار گیرد.
رئیس شورای قضایی استان فارس همچنین در نظر گرفتن قانون در جهت جلوگیری از تضییع حق افراد را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: تا سر حد امکان در چارچوب قوانین باید سمت و سوی تصمیم گیری و رأی قضات خانواده بر پایه حفظ  بنیان خانواده باشد.
علی القاصی در ادامه با اشاره به فعالیت  برخی از مؤسسات داوری و مشاوره خانواده آن را راهکاری مناسب در زمینه جلوگیری از تشدید اختلاف میان زوجین عنوان کرد و افزود: در مجموعه دادگاه‌های خانواده موضوع دعاوی مراجعین و اصحاب پرونده کاملاً  با سایر حوزه‌ها و بخش‌ها در دستگاه قضایی متفاوت است  چرا که در دادگاه خانواده در خصوص منازعات و مسائل خصوصی و شخصی افراد تصمیم گیری می‌شود. دکتر القاصی با اشاره به این که قانون حمایت خانواده، قانون خاص و ویژه‌ای است گفت: خدمت و  قضاوت در دادگاه خانواده دارای تشریفات ویژه‌ای است که نسبت به دیگر دادگاه‌ها متفاوت است  چرا  که قضات  با روح و روان و شخصیت خانواده سروکار دارند بنابراین باید درک درستی از موقعیت و جایگاهی قضاوت در محاکم خانواده داشته باشند.
وی در ادامه افزود: قاضی دادگاه خانواده فقط نقش قاضی را ندارد بلکه نقش‌های متعددی را ایفا می‌کند که یکی از آن امر قضاوت است و روزانه مسائل خانوادگی متعددی  به دادگاه خانواده مراجعه می‌شود که قاضی باید به سرنوشت فرزند و طفلی که در نتیجه درگیری میان زوجین دچار آسیب می‌شوند نیز توجه نماید.
رئیس کل دادگستری استان فارس در ادامه بیان داشت:  از حیث مبانی شرعی بازداشت کردن افراد به لحاظ مهریه هیچ گونه توجیهی ندارد و بسیاری از مراجع تقلید فتوا  داده و  از بازداشت کسانی که در پرداخت مهریه معسر هستند  و توانایی پرداخت مهریه را ندارند نهی کرده‌اند.
القاصی در پایان  خاطرنشان کرد: لازم است قضات با در نظر گرفتن بخشنامه اخیر ریاست معظم قوه قضائیه  به تفسیر، جمع‌بندی و وحدت عمل  مشترکی از قانون دست یابند تا زمینه سوء‌استفاده  برخی از افراد برای دستیابی به  مطامع خود در نتیجه شرایط اقتصادی و معیشتی کنونی با زندانی کردن افراد معسر جلوگیری شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی