[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۴
  • دوره جدید

صادرات برق ایران تا ۱۴۰۴ به ۳۳میلیارددلار می‌رسد، روزنامه شیراز نوین

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای افزایش صادرات برق کشور، گفت: پیش‌بینی می‌شود تا سال ۱۴۰۴ میزان صادرات برق ایران به ۳۳میلیارد دلار برسد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، محسن بختیار در نشست بررسی چالش‌ها و راهکارهای تحقق اهداف صادراتی صنعت برق کشور گفت: در برنامه سندیکای صنعت برق با عنوان نقشه راه در این حوزه، سه سناریو برای این موضوع تعریف شده که تا سال ۱۴۰۴ میزان صادرات برق به ۱۷میلیارد دلار، ۲۲میلیارد دلار و ۳۳میلیارد دلار خواهد رسید.
به گفته وی، لازم است برای تحقق این مسئله دولت از تمام ظرفیت‌های موجود استفاده کند و اگر در جایی نیاز به مصوبه دولت و مجلس شورای اسلامی است، از آن‌ها بهره بگیریم.
بختیار با بیان اینکه کیفیت کالا و خدمات صنعت برق ایران از استانداردهای بین‌المللی برخوردار است، افزود: این دو شاخص مهم دلیل توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی برای حضور در بازارهای جهانی است.
وی ادامه داد: باید به این موضوع نیز توجه کرد که دو مقوله کیفیت کالا و خدمات صنعت برق به تنهایی نمی‌تواند برای صادرات خدمات صنعت برق کافی باشد؛ چراکه هم‌اکنون نیازمند افزایش قدرت رقابت هستیم.
معاون برنامه‌ریزی امور اقتصادی وزارت نیرو حوزه صادرات برق را توانمند دانست و گفت: دلیل این توانمندی نیز ساختار موجود در مجموعه صنعت برق و کیفیت کالاها و خدماتی است که از صنعت برق ایران ارائه می‌شود، به گونه‌ای که در بخش دولتی و در بخش خصوصی صنعت برق توانسته موقعیتی ایجاد کند که در هر دوی این عرصه‌ها رتبه بالایی داشته باشیم.
به گفته معاون برنامه‌ریزی امور اقتصادی وزارت نیرو، وجود یک پروسه رقابتی امکان حضور در بازارهای بین‌المللی را افزایش می‌دهد؛ لذا پیشنهاد ما تشکیل کنسرسیوم‌ است، چراکه با ایجاد یک کنسرسیوم می‌توانیم علاوه بر افزایش قابلیت‌ها، از رقابت مخرب نیز جلوگیری کنیم.
وی در پایان تأکید کرد: در شرایط کنونی بی‌شک صنعت برق نیازمند حمایت دولت در تمام زمینه‌ها است. بنابراین باید با تقویت بخش خصوصی به فکر افزایش صادرات و ارزآوری باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی