[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۴
  • دوره جدید

امکانـی بـرای تحقـق رویـاهـا ، روزنامه شیراز نوین

فاطمه قاسمی پور - شیرازنوین

طرح سینمامدرسه، که از سال ۹۴ در شیراز آغاز به کار کرده، این بار با همکاری سیفژ (مؤسسه بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان) و در قالب جشنواره برگزار می‌شود. مدرسه ادیب، میزبان این طرح است. هفته‌ گذشته، گروه سینمامدرسه با سرپرستی مهگان فرهنگ،‌ مجری طرح، به مدرسه ادیب در محله مهدی‌آباد شیراز رفتند. قرار بود بچه‌ها فیلم «پله، تولد یک افسانه» را در سینماهنر شهرآفتاب تماشا کنند. از طرف سازمان فرهنگی شهرداری، چند اتوبوس به مدرسه آمد و بچه‌ها به سینما رفتند. پایه‌های چهارم و پنجم و ششم. فارغ از اینکه سینما را روی سرشان گذاشتند، با دقت زیادی فیلم را تماشا کردند. این را از قصه‌ها و نقاشی‌هایی که بعد کشیدند و دیدگاهشان را درباره فیلم نشان دادند، می‌شد فهمید. حالا،‌ قرار است این طرح با جشنواره سیفژ گره بخورد. فستیوال بین‌المللی که از ۲۶آبان تا ۱آذر در شیراز برگزار می‌شود، در سینماهنر شهر‌آفتاب. برنامه‌های این جشنواره که «بچه‌های صلح» نام دارد، از این قرار است: نمایش فیلم‌های برگزیده کودک و نوجوان، کارگاه‌های ایده‌پردازی کودک و نوجوان، ساخت انیمیشن با حضور مدرسان سیفژ،‌ حضور کودکان و نوجوانان در سینما. مهگان فرهنگ گفت به احتمال زیاد از نوشته‌ها و نقاشی‌های بچه‌ها درباره فیلم هم نمایشگاهی برگزار می‌شود که در روزهای جشنواره برپا خواهد شد. آنچه بیشتر از همه در این طرح مهم است، آشنایی بچه‌ها در پایه‌های گوناگون تحصیلی، با فیلم‌های خوب و باکیفیت محتوایی است. اینکه آن‌ها بدانند فیلم‌هایی هم هست که با سروصدا روی پرده‌ها به نمایش درنمی‌آید؛‌ اما محتوایی غنی دارد و تفکربرانگیز. خیلی بیشتر از حرف‌ها و رفتارهای گاه حتی زننده‌ای که به زور می‌خواهد خنده را روی لب بینندگان بنشاند و با نام فیلم کمدی، روانه سینما می‌شود. فیلم‌هایی که می‌شود درباره‌شان حرف زد و بحث کرد. داستان نوشت و به فکر فرورفت که وقتی اسطوره‌ای مثل پله توانست از تیم «بی‌‌کفش‌ها» به تیم ملی برسد و بهترین بازیکن زمان خودش بشود، حتماً راهی برای موفقیت هست که می‌شود پیدایش کرد و تا آخرش رفت و موفق شد.
در ادامه، چند نمونه از نوشته‌ها و نقاشی‌های بچه‌ها درباره فیلم «پله، تولد یک افسانه» را می‌بینید و می‌خوانید.

یک روز یک پسر دوست داشت فوتبال بازی کند؛ ولی مادر او نمی‌گذاشت فوتبال بازی کند. اسم آن پسر پله بود. او بی‌خبر از مادرش فوتبال بازی می‌کردو جام جهانی را بی‌خبر گوش می‌کرد. او یک‌کم بزرگ شد و فوتبال بازی می‌کرد. با تیم پادشاهان بازی می‌کردند. اسم تیم آن‌ها بی‌کفش‌ها بود. آن‌ها بازی را بردند و قهرمان شدند. او بزرگتر شد و وارد تیم برزیل شد و بازی با فرانسه برنده شدند و به خاطر پله بود که آن‌ها جام گرفتند.
سیدرسول منوچهری

در محله خیلی فقیر پسربچه‌ سیاه‌پوستی زندگی می‌کرد که آرزو داشت فوتبالیست بزرگی شود و نام کشورش را بالا ببرد. او از کوچکی فوتبال دوست داشت. او که کوچک بود، اسم تیمش بی‌کفش‌ها نام داشت. او همیشه با پدرش با سیب یا انبه بازی می‌کرد. او که بزرگ شد رفت به تیم اصلی برزیل و نام کشورش را برد بالا و گل زد. او بالاخره برنده شد و معروف شد مثل نیمار.
محمد ملکی

این فیلم خیلی قشنگ بود. به ما خیلی خوش گذشت. ۲۰دقیقه گذشت که بازی فوتبال شروع شد. پله ۵تا گل زد و تیم آن‌ها یک گل زد. تیم برزیل برنده شد. الاکلنگ و تیشه، برزیل برنده می‌شه.
امیرمحمد سهرابی

پله در سال ۱۹۵۲ به جام جهانی رفت. وقتی که در جام جهانی خود را دید، باورش نشد. در دقیقه ۳۰ گل را به تیم زد و هواداران برزیل آن را به نام پله صدا می‌زدند. پله وقتی کوچک بود دوست خود را از دست داد و وقتی که دوست خود را از دست داد خیلی ناراحت بود. آن‌ها به خاطر دزدی دوستشان را از دست دادند.
امین کاظمی
ما در روز شنبه به اردوی سینما رفتیم. وقتی که وارد سینما شدیم، فیلم پله را گذاشتند. من پیش دو تا دوست‌هایم نشسته بودم. وقتی فیلم را نشان دادند، یکی از دوست‌هایم گفت من این فیلم را توی روبیکو دیده بودم. در این فیلم پله چهار دوست داشت که یکی از آن‌ها در کار دزدی برای کفش خریدن مُرد. پله چند روزی  غمگین بود. بعد پله بزرگ شد و به سن ۱۸سالگی رسید. پله را به تیم برزیل بردند. پله شگفت‌زده بود. پدر پله که در بازی اول باخته بودند ناراحت بود. پله این تیم برزیل را شگفت‌زده کرد.
امیرحسین استوار
ما در شنبه هفته گذشته به سینما رفتیم. ما نیم ساعت در اتوبوس بودیم و بعد به سینما رسیدیم. آنجا‌ هایپراستار بود. آنجا خیلی بزرگ بود. آنجا کلی صندلی بود که بچه‌ها روی صندلی نشستند. فیلم بعد از چند دقیقه شروع شد. اسم آن فیلم، پله بود. آن فیلم بازی فوتبال بود. وقتی فیلم تمام شد، من در راه فکر کردم که آنجا خیلی بزرگ بود. من تا حالا به آنجا رفته بودم. آنجا کتاب‌فروشی بود. یخ در بهشت آنجا داشت و کلی خوراکی دیگر بود. وقتی ما به مدرسه رسیدیم به خانه برگشتیم و من برای پدر و مادر و برادرم گفتم که آنجا چه اتفاقی افتاد.
محمدباقر پرویزی     
من از این فیلم یاد گرفتم که اگر در شهر دورافتاده باشیم،‌ اگر تلاش کنیم می‌توانیم مثل پله بهترین بازیکن جهان باشیم. اگر ما هم مثل پله تلاش کنیم، مهندس یا فوتبالیست می‌شویم.
محمدمهدی نقی‌زاده
من خیلی دوست دارم که فوتبالیست شوم و خیلی دوست دارم که مثل پله شوم. از کشورم مثل پله محافظت کنم تا کشورم زنده باشد. ولی باید برای زنده شدن کشورم مثل پله بجنگم تا کشورم قوی باشد.
مهرداد خفری

سیفژ (مؤسسه بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان) در سال ۱۹۵۵ و تحت نظارت یونسکو تأسیس شده است که در حال حاضر با بیش از یکصد عضو از ۴۵کشور دنیا مشغول فعالیت است. سیفژ، یک سازمان غیردولتی مردم‌نهاد است و دبیرخانه آن از سال ۲۰۰۹ در تهران مستقر است. هدف اصلی CIFEJ ارتقای تولید فیلم‌ها و رسانه‌های صوتی و تصویری است که از لحاظ فرهنگی، هنری و آموزشی، متنوع، آموزنده و در عین حال سرگرم کننده هستند و ویژه کودکان و نوجوانان طراحی شده‌اند. سیفژ از طریق برگزاری کارگاه‌های فیلم برای کودکان و نوجوانان، این فرصت را ایجاد کرده که تا دختران و پسران به طور برابر، نظرات و حرف‌های خود را از طریق دوربین و یادگیری مهارت‌هایی از قبیل زیبایی‌شناسی فیلم، واژگان، تاریخ و تکنیک‌های تولید برای دنیا بیان کنند. در همین راستا، سیفژ نسبت به برگزاری روزهای سیفژ در نقاط مختلف دنیا مانند تونس، چین، هند، دوبی، آفریقای جنوبی، اوکراین و ایران اقدام نموده است. در طی روزهای سیفژ کارگاه‌های آموزشی ساخت فیلم و انیمیشن برای کودکان و نوجوانان برگزار شده و برخی از فیلم‌های برنده سیفژ به رایگان برای آن‌ها پخش می‌شود. این بار در شیراز میزبان این روزها با عنان «بچه‌های صلح» هستیم؛ چراکه چند سالی است به همت برخی نهادهای فرهنگی این شهر، کودکان با سینما و آموزش‌های سینمایی مأنوس شده‌اند. امید آن داریم که بتوانیم گامی هرچند کوچک در جهت ارتقای آگاهی و آموزش کودکان سرزمینمان برداریم و با کمک تمامی افرادی که دغدغه کودکان و نوجوانان دارند، بتوانیم دنیا را به جای بهتری برای آنان تبدیل نماییم.
گروه اجرایی فستیوال بچه‌های صلح

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی