[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

نماینده مردم شیراز: اکثریت مردم توان خرید برنج ایرانی را ندارند، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: کاهش تعرفه واردات برنج راهکاری برای تنظیم بازار توسط دولت به شمارمی آید؛ اما دولت باید با اتخاذ سیاست‌های اقتصادی از متضرر شدن تولیدکننده داخلی نیز جلوگیری کند.
علی اکبری درباره کاهش تعرفه محصولات کشاورزی، گفت:کاهش تعرفه محصولات کشاورزی یکی از راهکاری دولت برای توازن نرخ در بازار به شمار می‌آید، اما این راهکار نباید تولیدکننده داخلی را متضررکند و این درحالی است که نرخ تعیین شده محصولات کشاورزی داخلی باید بر طبق قدرت خرید اقتصادی تمام طبقات جامعه تعیین شود و در غیر این‌صورت بدیهی است که دولت برای تنظیم نرخ برنج باید سیاستی همچون کاهش تعرفه واردات را در دستورکار قرار دهد.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اکثریت مردم قدرت خرید برنج ایرانی را ندارند، تصریح کرد: دولت برای ایجاد توزان در بازار کاهش تعرفه محصولی همچون برنج اعمال کرده است، اما دولت باید با اتخاذ سیاست‌های اقتصادی از متضرر شدن تولیدکننده داخلی نیز جلوگیری کند.
 وی ادامه داد: دولت برای اینکه تمام طبقات اجتماعی بتوانند محصولات کشاورزی را در سفره اقتصادشان داشته باشند باید سیاست‌های همچون کاهش تعرفه وارداتی را در نظر بگیرد تا بازار به توازن و تعادل برسد و از همین رو برای تنظیم بازار محصولات کشاورزی یکی از گزینه‌های مهم حضورفعال تعاونی‌های روستایی است. اکبری افزود: تعیین نرخ برنج ایرانی باید همراه با درنظرگرفتن حقوق تولیدکننده و مشتری باشد؛ بنابراین برای تنظیم بازار باید واسطه‌های متعدد محصولات کشاورزی در چرخه تولید حذف شوند تا محصولات کشاورزی با نرخ واقعی در بازار توزیع شوند؛ بنابراین تعاونی روستایی با توجه به رسالتی که دارد می‌تواند با خرید محصول از کشاورز در مزرعه به‌طورمستقیم محصولات را به دست مصرف کننده برساند.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه برنج جزو محصولات استراتژیک و راهبردی است، یادآور شد: ما 700 تا 800 هزارتن تولید در سال تا خودکفایی برنج فاصله داریم، اما محدویت منابع آبی اجازه نمی دهد در هر نقطه ای از کشور برنج را زیرکشت ببریم و با توجه به این دلایل، خودکفایی برنج با توجه به محدویت منابع آبی در تولید نیازمند آمایش کارشناسی شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی