[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۵
  • دوره جدید

گشایش ۳میلیاردی برای فارس، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان فارس گفت: بیش از 10 طرح سرمایه‌گذاری خارجی هم‌اکنون در این استان فعال است که از این تعداد، هفت طرح با اعتباری بیش از سه میلیارد دلار از محل اعتبارات طرح‌های فاینانس (تسهیلات خارجی) تأمین اعتبار شده است.
به گزارش ایرنا بابک دایی، دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: همچنین سه طرح دیگر با اعتبار یک میلیارد دلار در نوبت گشایش اعتبار اسنادی خارجی قرار دارد. وی اضافه کرد: 11 طرح جدید نیز با اعتباری افزون بر 2 میلیارد و600 میلیون دلار در اولویت گشایش اعتبارات فاینانس قرار گرفته است.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی فارس بیان داشت: در هدف گذاری پذیرش سرمایه خارجی، سقف مشخصی برای سرمایه‌گذاری در این استان در نظر گرفته نشده است.
دایی ادامه داد: در سال 96 بیش از 100هیئت خارجی برای سرمایه‌گذاری به این استان وارد شدند اما شمار این هیئت‌ها از ابتدای سال 97 تا کنون 12هیئت بوده و در برخی از استان‌ها هیچ هیئتی برای سرمایه گذاری مراجعه نکرده است.
وی در مورد وضعیت اقتصادی استان فارس در حوزه جذب سرمایه گذار بیان کرد: فارس نسبت به سایر استان‌ها شرایط بدی در حوزه جذب هیئت سرمایه گذار و سرمایه‌های خارجی ندارد اما در مقایسه با سال 96 استان فارس شرایط مطلوبی ندارد. 
او افزود: کشور‌های چین، چک، لهستان، کنیا، ارمنستان، جمهوری ایرلند و قطر کشورهایی بوده‌اند که به صورت هیئت‌های سرمایه‌گذار خارجی به استان فارس وارد شده‌اند.
دایی گفت: نتایج سفر هیئت‌های اقتصادی کشورهای یاد‌شده به استان فارس، انعقاد هفت طرح با اعتباری بیش از 150 میلیون دلار است که همه آنها محقق شده و از جمله مهمترین این طرح‌ها می‌توان به ساخت قوطی‌های فلزی، نیروگاه تولید برق چهار مگاواتی، کرومیت آلومینیوم، آزمایشگاه مرکزی شیراز و انرژی خورشیدی اشاره کرد.
وی افزود: بیشترین تعداد طرح‌های سرمایه گذاری در استان فارس با اعتباری افزون بر 18میلیون و 700 هزار دلار متعلق به کشور چین است و کشور اتریش با حجم سرمایه گذاری 50 میلیون دلاری بیشترین حجم سرمایه گذاری خارجی را در فارس دارد.
دایی اضافه کرد: کشورهایی دیگری نظیر بلژیک و مالزی نیز در فارس طرح‌های سرمایه گذاری دارند همچنین فردی با ملیت ایرانی که ساکن آمریکاست طرحی با اعتبار چهار میلیون و 600 هزار دلار در این استان در دست اجرا دارد. مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان فارس ادامه داد: از ابتدای سال 97 تا کنون، هشت طرح سرمایه گذاری خارجی مصوب و بیش از 92میلیون دلار جلب سرمایه گذاری خارجی در این استان صورت گرفته و طرح‌هایی که پیشتر جذب سرمایه گذاری آنها انجام شده هم اینک روند فعالیت‌های عمرانی آنها در حال پیگیری است. به گفته دایی، در سال 96 برای بیش از 14طرح با اعتباری بیش از یک میلیارد و هشت میلیون دلار سرمایه جلب شده و 105 میلیون دلار نیز جذب شده است.
 نقشه راه سرمایه‌گذاری استان فارس تدوین شده است
مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان فارس در بخش دیگری از مطالب خود با بیان این که تدوین نقشه راه سرمایه گذاری استان به پایان رسیده است، اظهار داشت: نقشه راه سرمایه‌گذاری این استان با طراحی برنامه عملیاتی (Action Plan) بیش از 27 میلیارد دلار طرح‌های سرمایه‌گذاری در استان فارس تدوین شده و این نقشه راه نیز در حال به روز رسانی است. دایی افزود: یکی از مزیت‌هایی که این نقشه راه دارد این است که افزون بر مشخص کردن چگونگی تأمین مالی طرح‌ها با مشخص کردن سرفصل نوع تأمین منابع مالی، کمک شایان توجه‌ای به جذب سریع‌تر سرمایه در گردش می‌کند. مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان فارس گفت: امنیت سرمایه‌گذاری و بازده اقتصادی از جمله موارد بسیار مهمی ‌است که سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در این استان و به صورت کلان‌تر در ایران به آن نیازمند هستند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی