[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۸
  • دوره جدید

هنر کاشی هفت‌رنگ شیراز ملی می‌شود، روزنامه شیراز نوین

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس از تهیه پرونده هنر کاشی هفت رنگ شیراز به منظور طرح در شورای ثبت میراث فرهنگی ناملموس کشور خبر داد. 
به گزارش روابط عمومی ‌اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس حیدر علی زاهدیان نژاد گفت: کاشی هفت رنگ، نوعی کاشیکاری متعلق به معماری دوران اسلامی ‌است و از کنار هم چیدن کاشی‌های لعاب‌دار سفید به ابعاد 15*15 و 20*20 سانتی متر و رنگ آمیزی با رنگ‌های مختلف به دست می‌آید.
وی ادامه داد: کیفیت و ترکیبات خاص لعاب در کاشی هفت رنگ شیراز از شاخصه‌های مهم این هنر می‌باشد و از نمونه‌های بارز این هنر در کاشیکاری مسجد وکیل، ‌مسجد نصیرالمللک و خانه زینت الملوک به کار رفته است.
این مقام مسئول اظهار داشت: هفت رنگ متداول و رایج در ساخت این نوع کاشی شامل رنگها سیاه، سفید، لاجوردی، فیروزه‌ای، قرمز، زرد و حنایی است  که عموما در اماکن تاریخی و متبرکه از این نوع کاشی‌ها زیاد استفاده شده‌است و نسبت به انواع کاشی‌های دیگر از برتری خاصی برخوردار می‌باشد. 
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس خاطر نشان کرد: پرونده هنرکاشی هفت رنگ شیراز  به دلیل قدمت و روش تولید اثر، برای طرح در شورای ثبت میراث فرهنگی ناملموس کشورتهیه شده است و امیدواریم با ثبت ملی این هنر، ضمن معرفی بیش از پیش آن،  از هنرمندان و صنعگتران شاغل در این عرصه حمایت صورت گیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی