[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۸
  • دوره جدید

کاهش تولید نفت روسیه در آستانه مذاکره با عربستان، روزنامه شیراز نوین

در آستانه دیدار میان ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه با محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در نشست گروه جی ۲۰، مقامات انرژی روسیه از کاهش تولید نفت این کشور در ماه نوامبر خبر دادند.
الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، به بلومبرگ گفت: شرکت‌های نفت روسی در ماه نوامبر، ۴۰هزار بشکه در روز کمتر نسبت به ماه اکتبر تولید کردند. تولید نفت روسیه در اکتبر به بیش از ۱۱.۴میلیون بشکه در روز رسیده بود که بالاترین رکورد از زمان فروپاشی جماهیر شوروی بود. به نظر می‌رسد روسیه تمایلی ندارد تولیدش را کاهش بیشتری دهد و هفته آینده درباره این موضوع با متحدان اوپک خود گفت و گو خواهد کرد.
با کاهش بیش از ۳۰درصدی بهای نفت برنت از اوایل اکتبر تاکنون، عربستان سعودی کاهش تولید هماهنگ تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک را پیشنهاد کرده است. بیشتر تحلیلگران و معامله‌گران انتظار دارند این موضوع در نشست آینده اوپک تصویب شود؛ اما مشارکت روسیه قطعی نیست. مذاکرات میان پوتین و بن‌سلمان در حاشیه دیدار سران گروه جی ۲۰ در آرژانتین ممکن است این دو قدرت نفتی را به هم نزدیک‌تر کند.
اگر شرکت‌های نفت روسیه به همین روند تا پایان نوامبر به تولید ادامه دهند، تولید نفت این کشور برای نخستین بار از ژانویه، کاهش ماهانه خواهد داشت. با این حال، لزوماً به معنای این نخواهد بود که روسیه آماده بازگشت به کاهش تولید است.
به گفته تحلیلگران، به نظر می‌رسد این کاهش تولید به دلیل عوامل فصلی بوده و ارتباطی به اقدامات اولیه برای کاهش تولید پیش از مذاکرات گروه اوپک پلاس نداشته است.
درخواست‌های مکرر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، برای پایین نگه داشتن قیمت نفت پس از حمایت کاخ سفید از بن‌سلمان در رسوایی قتل جمال خاشقجی، خبرنگار منتقد ریاض، اوضاع را برای عربستان سعودی پیچیده کرده است. هفته جاری اعلام شد این کشور بالای ۱۱میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی