[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۳۰
  • دوره جدید

معاون وزارت امور خارجه: خدمات فنی و مهندسی کشور درخارج باید تقویت شود، روزنامه شیراز نوین

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: باید چهره خدمات فنی و مهندسی کشور را با حضور در کشورهای منطقه تقویت کنیم.
به گزارش ایرنا، غلامرضا انصاری، سه‌شنبه در نخستین همایش ملی صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی در شیراز افزود: بهترین حضور ما در منطقه مى‌تواند با لشکر مهندسان صدور خدمات فنی و مهندسی شکل گیرد و کارهایی که در هر نقطه‌ای از کشورهای اطراف نشان داده مى‌شود به‌عنوان کارهای نمونه مهندسان ایرانی باشد.
او ادامه داد: ما نقش بزرگی در ثبات کشورهای همسایه ازجمله سوریه داشته‌ایم و امروز باید در توسعه این کشورها هم از طریق صدور خدمات فنی و مهندسی نقش مؤثری داشته باشیم. وی، سال‌2018 را سالی سخت در حوزه اقتصاد جهانی دانست و بیان کرد: هرچند این سال با رشد اقتصادی هم همراه بوده اما این اتفاق با تلاش‌های بسیار و بحران‌های ارزی در آمریکای لاتین و غرب آسیا و همچنین درگیری‌های بین چین و آمریکا در حوزه اقتصادی روی داده است. انصاری گفت: این سال برای اقتصاد جهانی سالی بسیار سخت و بی‌ثبات بود که منشاء این بی‌ثباتی‌ها بر اساس اجماعی که دنیا به آن رسیده، ترامپ رئیس جمهوری آمریکا است. معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان اظهار داشت: شاید این سیاست کلان آمریکا است که مى‌بیند که رقبایی مانند چین در حال عبور از مرزهای خود هستند و دستاوردهای فنی و تکنولوژی آنها بسیار رشد کرده و احساس خطری است که آمریکایی‌ها از رشد رقبای خود مى‌کنند. انصاری افزود: برای ایرانی‌ها هم این سال، سال بدعهدی آمریکایی‌ها در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بود که با وجود همه مشکلات به سرمنزل مقصود رسیده بود و دستاوردهایی داشت، هرچند به‌دلیل برخی بد سلیقگی‌ها و کج‌فهمی‌ها نتوانستیم از این فرصت آن‌گونه که باید استفاده کنیم تا این‌که در اردیبهشت امسال ترامپ از برجام خارج شد و تحریم‌های ظالمانه آمریکا بازگشت.
او گفت: این تحریم‌ها بر همه ما تأثیر گذاشته و همه باید بکوشیم که تأثیر این تحریم‌ها به حداقل برسد و تنها راه پایان دادن به این تحریم‌ها مقاومت در مقابل آنها است و تسلیم شدن راه پایان دادن تحریم‌ها نیست.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان ادامه داد: شناخته‌ترین راه نجات از تحریم‌ها تلاش برای یافتن راه تولید بیشتر، صادرات بیشتر و کم کردن مصرف و کنترل انرژی است. انصاری گفت: ایران باید سرمایه‌گذاری بسیاری در حوزه صدور کالا و همچنین خدمات کند و ما هیچ راهی نداریم جز این‌که به‌دنبال بازارهای جدید در منطقه خود و دیگر مناطق باشیم. او افزود: امروز هیچ کشوری مهم‌تر از عراق برای ایران نیست، در زمینه‌های سیاسی، مسائل فرهنگی، خدمات فنی و مهندسی و خدمات صدور کالا، عراق کشوری مهم برای ما است و تردد حدود 6میلیون زائر بین 2‌کشور بیانگر این اهمیت است و بنابراین برای صدور خدمات فنی و مهندسی باید توجه ویژه به کشور عراق داشته باشیم. وی گفت: ملموس‌ترین نوع کار اقتصادی با کشورعراق درحال حاضر حوزه خدمات فنی و مهندسی است، شرکت‌های فنی و مهندسی زیادی از ایران به عراق رفته‌اند و پروژه‌های زیادی گرفته‌اند که دچار ضرر و زیان شده‌اند که باید تحت حمایت دولت قرار گیرند تا بتوانند روی پای خود بایستند.
انصاری ادامه داد: ما نیاز داریم امروز که با توجه به منابع ارزی که در خارج داریم با روش‌های نو بتوانیم راه‌های استفاده از این منابع را پیدا کنیم.
وی اظهار داشت: ما در ماه‌های آینده منابع ارزی در کشورهایی مانند کره جنوبی، ژاپن، هند، چین و روسیه خواهیم داشت و باید فکر کنیم که اولاً چگونه مى‌توانیم در این منابع تحرک ایجاد کنیم و دوم این منابع را در زمینه توسعه زیرساخت‌های داخل و صدور خدمات فنی و مهندسی به هر یک از این کشورها به کار گیریم که این نیاز به فکر کردن و پیدا کردن راه‌های جدید مالی دارد به نوعی که نیاز به نقل و انتقال ارزی نداشته باشیم.
او گفت: همچنین باید بتوانیم از ایرانیان خارج از کشور به خوبی استفاده کنیم، آنها در شرایط تحریم مى‌توانند در پیدا کردن راهکارها و حل کردن مسائل صادرات و واردات بسیار کمک کنند.
وی، ضمن تأکید بر لزوم ایجاد تشکل‌های صادراتی در کشور گفت: یکی از مشکلات ما در دیگر کشورها این است که فعالیت برخی صادر کنندگان ما در آن کشورها تداوم ندارد و این تشکل‌ها باید بتوانند برای صادرات پشتوانه باشند. معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان افزود: امروز اکثر کالاهای ایرانی در کشورهای اطراف ما و در کشورهایی مانند هند ‌و‌ ترکیه خواهان دارد اما گلایه آن کشورها این است که ما با صادر‌کنندگان شما قراردادی مى‌بندیم اما بعد از یک مدت کوتاه ارتباط آنها با ما قطع مى‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی