[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۰
  • دوره جدید

خبر خوش برای محیط‌بانان در بودجه‌۹۸، روزنامه شیراز نوین

سرپرست مرکز برنامه‌ریزی، تحول اداری و بودجه سازمان حفاظت محیط‌زیست ضمن تشریح ردیف‌های اصلی و متفرقه بودجه پیشنهادی محیط‌زیست کشور برای سال۹۸، از افزایش ۴۰‌درصدی بودجه عمرانی این سازمان خبر داد و از پایین بودن حقوق پرسنل سازمان محیط‌زیست انتقاد کرد.
امیر زند در گفت‌وگو با ایسنا، ردیف‌‌های اصلی بودجه پیشنهادی سازمان محیط‌زیست برای سال ۱۳۹۸ را برشمرد و اظهار کرد: برای فصل کاهش آلودگی هوا، ۵/۵۷میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. همچنین برای فصل حفاظت از گونه‌‌های زیستی که شامل حفاظت و احیای تالاب‌های کشور از جمله تالاب انزلی،‌ هامون، تالاب‌های استان فارس، حفاظت و احیای پارک ملی گلستان و مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان می‌شود ۱۶۷‌میلیارد تومان پیش‌‌بینی و ۵/۱۸‌میلیارد تومان برای تحقیق و توسعه در امور محیط‌زیست لحاظ شده است.
وی ادامه داد: در ذیل ردیف‌های متفرقه در لایحه بودجه سال ۹۸‌اعتباری به میزان ۱۰۰۰‌میلیارد تومان برای ایجاد تأسیسات منطقه‌‌ای، تبدیل پسماند به مواد و انرژی با اولویت بخش خصوصی با هدف کاهش صدمات و خسارات ناشی از پسماند به‌خصوص در شهرهای شمالی کشور پیش‌بینی شده است.
رشد ۴۰‌درصدی بودجه عمرانی محیط‌زیست
سرپرست مرکز برنامه‌ریزی، تحول اداری و بودجه سازمان حفاظت محیط‌زیست در ادامه با بیان این‌که میزان اعتبار پیش‌بینی ‌شده برای طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای (طرح‌های عمرانی)، ۲۴۳‌میلیارد تومان است تصریح کرد: اعتبارات طرح‌‌های تملک دارایی‌‌های سرمایه‌‌ای سازمان محیط‌زیست در سال ۹۸ با ۴۰‌درصد افزایش نسبت به سال جاری همراه بوده است. بنابراین سازمان حفاظت محیط‌زیست جزو معدود دستگاه‌های اجرایی کشور به شمار می‌آید که این درصد رشد در حوزه اعتبارات تملک دارایی برای آن در نظر گرفته شده است.
نگاه ویژه به محیط‌بانان در بودجه ۹۸
پازندی همچنین به اعتبارات هزینه‌ای پیش‌بینی‌شده برای سازمان حفاظت محیط‌زیست اشاره و اظهار کرد: اعتبار پیش‌‌بینی شده برای هزینه‌‌های جاری این سازمان ۱۰۲میلیارد تومان است که ۳۵‌میلیارد تومان از این اعتبار برای اولین‌بار تحت عنوان برنامه ارتقای پوشش حفاظتی مناطق تحت مدیریت و حمایت از محیط‌‌بانان پیشنهاد شده است.
حقوق پرسنل محیط‌زیست پایین است
این مقام مسئول در سازمان محیط‌زیست در مورد بودجه هزینه‌ای سازمان با اشاره به پایین بودن حقوق پرسنل سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: با وجود وظایف و مأموریت‌های خطیر و متنوع محوله به این سازمان، سرانه اعتبارات هزینه‌‌ای پیش‌‌بینی شده که بخشی از آن صرف پرداخت حقوق و مزایای پرسنل سازمان می‌شود از سرانه بسیاری از سازمان‌‌ها و دستگاه‌‌های هم‌تراز کمتر و بر اساس بررسی‌‌های به‌عمل آمده این کمبود اعتبار حتی در حدود ۳۰ الی ۴۰‌درصد اعتبارات جاری است. به همین دلیل میزان پرداختی به کارکنان این سازمان در سطح پایینی قراردارد که رفع این موضوع نیازمند حمایت جدی مسئولان و به‌خصوص سازمان برنامه و بودجه کشور است.
وی در مورد مجموع نیروهای در حال فعالیت در سازمان حفاظت محیط‌زیست اظهار کرد: در‌حال حاضر سازمان حفاظت محیط‌زیست در کل کشور حدود ۶۵۰۰‌نفر پرسنل دارد و از این تعداد حدود ۳۰۰۰‌نفر محیط‌بان و مابقی کادر و کارشناس اداری هستند. 
وی با اشاره به حجم کار محیط‌بانان گفت: در حال حاضر برای هر ۶۰۰۰‌هکتار از مناطق تحت مدیریت، یک محیط‌بان وجود دارد. بر همین اساس تعداد پرسنل سازمان طبق چارت سازمان امور اداری و استخدامى ‌کشور حدود ۱۳۰۰۰‌نفر پیش‌بینی شده است و برای جبران عملکرد گذشته با دستور عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط‌زیست و نظر مساعد رئیس جمهوری، اقدامات لازم برای استخدام و جذب سالانه تعداد ۳۵۰‌نفر محیط‌بان و ۲۰۰‌نفر کارشناس در دستور کار است.
سرپرست مرکز برنامه‌ریزی، تحول اداری و بودجه سازمان حفاظت محیط‌زیست همچنین با اشاره به کمبود بودجه‌ هزینه‌ای این سازمان تأکید کرد: در سازمان محیط‌زیست به‌صورت روزانه شاهد جراحت و مصدومیت و شهادت تعدادی از همکاران‌مان هستیم؛ این در حالیست که به لحاظ محدودیت اعتبارات امکان رسیدگی مناسب به مجروحان و خانواده جانبازان و شهدای سازمان وجود ندارد.
این مقام مسئول در سازمان محیط‌زیست ضمن اشاره به وضعیت نامناسب اعتباری سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: از سال‌های گذشته و دولت‌های قبل، باوجود تأکیدات در‌خصوص اهمیت محیط‌زیست کشور، اما بنا به دلایل مختلف اعتبارات مناسبی برای طرح‌‌های حفاظت از محیط‌زیست تأمین و تخصیص داده نشده است، البته ارائه نشدن برنامه مناسب و پیگیری آن توسط سازمان متبوع نیز یکی از دلایل این وضعیت بوده است. بنابراین انتظار افزایش چندین برابری اعتبارات سازمان محیط‌زیست نسبت به سال‌های گذشته انتظاری به حق است.
کارگروه جذب سرمایه در سازمان محیط‌زیست
پازندی در پایان تأکید کرد:جهت‌‌گیری جدید برای بهبود وضعیت اعتبارات محیط‌زیست کشور به‌منظور برون رفت از بحران‌‌ها و مخاطرات روزافزون زیست محیطی امیدبخش است و امیدواریم که این افزایش پلکانی با شیب تندتری در سال‌های آتی ادامه یابد. علاوه بر این با توجه به محدودیت اعتبارات داخلی و باوجود وجود برخی تحریم‌‌ها، با تدبیر و دستور ریاست سازمان محیط‌زیست، کارگروه تأمین مالی و جذب سرمایه از محل منابع و تسهیلات صندوق‌‌ها و مؤسسات بین‌‌المللی که در زمینه محیط‌زیست فعالیت دارند، تشکیل و شروع به کار کرده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی