[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۳۰
  • دوره جدید

زمان انتظار بیماران خاص برای تأیید داروها کاهش می‌یابد، روزنامه شیراز نوین

مدیر عامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر با بیان این‌که تمهیداتی برای کاهش انتظار بیماران خاص در تأیید اصالت دارو توسط بیمه در دست اقدام است گفت: دو داروخانه مرکزی هلال احمر در تهران و ۳۹ داروخانه در سایر استان‌های کشور فعال است.
به گزارش ایسنا، دکتر علی فرجی با تشریح فعالیت‌های داروخانه‌های هلال احمر در سطح کشور گفت: این داروخانه‌ها قدمت زیادی در ایران دارد و در برخی استان‌ها داروخانه‌های قدیمى‌دارای ۴۰ تا ۵۰‌سال سابقه تأسیس بوده و داروخانه مرکزی هلال احمر نیز از داروخانه‌های شناخته شده و مورد اعتماد است؛ به ویژه در دوران جنگ تحمیلی با توجه به کمبود دارو یکی از مراکزی که مردم به آن مراجعه کرده و با اعتماد کامل از آن داروی خود را تأمین مى‌کردند و از سویی به برند و نوع دارو اعتماد داشتند، داروخانه هلال احمر بود و به‌ویژه در داروخانه مرکزی در تهران مراجعات زیادی وجود داشت.
فرجی افزود: در حال حاضر ۲‌داروخانه مرکزی شامل داروخانه مرکزی هلال احمر و جشنواره در تهرانپارس در تهران و ۳۹ داروخانه هلال احمر در کشور فعال است. وظیفه هلال احمر تأمین داروهایی است که مردم نمى‌توانند در جای دیگری آن را تأمین کنند و در این ارتباط نیز وظیفه ذاتی جمعیت هلال احمر در اعمال بشر دوستانه و کمک به مردم تبلور پیدا کرده است و به تأمین دارو مى‌پردازیم. این مجموعه‌ها به عنوان داروخانه‌هایی که پروانه فعالیت از سازمان غذا و دارو دارد و تحت نظارت این سازمان است، دارو را از مبادی رسمى ‌و قانونی و با مجوز سازمان غذا و دارو وارد و تولید مى‌کند.
وی در مورد انتظار بیماران در تأمین داروهای خاص نیز گفت: علت اصلی انتظار کشیدن بیماران در داروخانه‌های هلال احمر و داروخانه‌های دولتی، وجود سیاستی برای کنترل و اصالت دارو توسط نهادهای بیمه‌گر و نهادهای نظارتی است. بر اساس این سیاست، هر دارویی که وارد کشور یا تولید مى‌شود دارای یک کد شناسایی بوده و نشان دهنده اصالت دارو و منبع و کانال تأمین آن است و زمانی که قرار است دارو تحویل بیمار شود هر واحد دارو باید کد آن را اسکن و ارسال کند. پس از ارسال مشخصات در سیستم بیمه، اصالت دارو تأیید می‌شود تا بیمه هزینه دارو را پذیرفته و پرداخت کند.
مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر افزود: متأسفانه گاهی تأیید اصالت دارو ۴۰‌دقیقه زمان مى‌برد، چرا‌که در بیمه نیز بیماران زیادی در نوبت هستند و در داروخانه‌های هلال احمر بعضاً بیش از یک‌هزار تن در روز مراجعه می‌کنند که ارسال نسخه، زمان مى‌برد. برای این مهم در داروخانه، تعداد نیروها را افزایش داده‌ایم و در‌حال حاضر بیش از ۱۰‌کارشناس مشغول ارسال کد هستند، اما از سوی دیگر این مسئله به‌سرعت اینترنت و پهنای باند در اختیار نیز، وابسته است.
وی اظهار کرد: هر چه تعداد کارکنان پذیرش نسخ هم بیشتر باشد، ممکن است علل دیگری سرعت را کاهش دهد. در حال حاضر مشغول رایزنی و مذاکره با بیمه هستیم تا راه‌های بهتری در افزایش سرعت بیابیم. هر چند طراحی این سیستم‌ها با بیمه است. قبلاً تأیید بیمه با سیستم‌های دیگری در داروخانه‌ها انجام مى‌شد، در حال حاضر دفاتر بیمه‌های اصلی در داروخانه‌ها مستقر هستند و تأیید نسخ را انجام مى‌دهند. این سیستم با تأیید اصالت دارو فرق مى‌کند و نسخه را برای بیماران خاص تأیید مى‌کند تا روند پوشش درمانی وجود داشته باشد که هم اکنون نیز فعال است، اما تأیید اصالت دارو هر روز با افزایش اقلام داروها افزایش مى‌یابد و برنامه این است که پوشش در مورد همه داروهای تولیدی و وارداتی انجام شود.
فرجی گفت: تأیید اصالت دارو چند جانبه بوده و هم در فهرست بیمه بودن مهم است و هم این‌که دارو از طریق قانونی وارد یا تولید شده است و آیا این دارو به دست مصرف کننده اصلی مى‌رسد یا نمى‌رسد. دلیل عمده تفاوت نرخ ارز در ایران با خارج از کشور همین است، دارو با نرخ دولتی ۴۲۰۰‌تومانی تولید و وارد مى‌شود و تفاوت قیمت در کشورهای همجوار زیاد است یکی دیگر از مشکلات ممکن است این باشد که دارو توسط افراد سودجو از کشور خارج شود که سود زیادی برای آن‌ها دارد و یک نوع قاچاق به شمار مى‌رود. لذا باید مطمئن شویم این دارو به دست بیمار مى‌رسد نه این‌که سودجویانی که توسط جعل نسخ یا کارهای دیگر این داروها را از داروخانه‌ها تحویل مى‌گیرند و به خارج از کشور صادر مى‌کنند.
وی افزود: جلساتی با همکاران بیمه برگزار شده و نامه نگاری با سازمان غذا و دارو و همکاران بیمه‌گر داشته‌ایم در این‌باره سیستم جدیدی طراحی شده است که جا افتادن آن زمان مى‌برد و در این مدت‌درصددیم تعداد کمتری اقلام دارو ارائه تا مشکلات سیستم حل شود. به خصوص با توجه ۱۵۰۰‌نسخه در روز اگر یک ساعت سیستم بیمه قطع شود، با ازدحام شدید بیمار مواجه مى‌شویم و این شرایط در سایر موارد چون زمانی که بارکد خوانده مى‌شود یا وقتی بیمار از خرید دارو انصراف مى‌شود و این دارو تا مدت‌ها قابل تحویل نیست تا کدی که قفل شده، باز شود، وجود دارد.
مدیر عامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر عنوان کرد: به هر حال گرفتاری‌های زیادی وجود دارد به‌خصوص در مورد داروهایی که کم هستند و متقاضی خاص دارد‌، زمانی که بلاک مى‌شود بیماران ناراضی مى‌شوند و اظهار ناراحتی مى‌کنند، این تفاوت زمان هم کم نیست یعنی بیماری که نیاز به کد اصالت دارو دارد، ۴۵ دقیقه تا یک ساعت باید صبر کند. این افراد بیمار هستند و تحمل آن‌ها در انتظار کم است و نمى‌توانند مطل شوند. با رایزنی‌های انجام شده، قرار شد به داروخانه‌های پرازدحام یک کانال جداگانه‌ای از طریق شبکه اینترنت اختصاص داده شود تا معطلی زمانی که همکاران به دلیل پایین آمدن سرعت یا قطع شدن سیستم‌، دچار آن مى‌شوند، حل شود.
براساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر، وی در پاسخ به سؤالاتی در مورد راه اندازی شعب بیشتر نیز مطرح کرد: داروخانه‌های هلال احمر مورد اطمینان و امین مردم است، منتها سیاست کلی بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی به سمت خصوصی سازی است و بنابراین دولت و سازمان غذا و دارو علاقه‌ای به این‌که مجوزهای جدیدی بابت داروخانه‌های هلال احمر بدهد؛ ندارد، برخی از نمایندگان مجلس اخیراً‌ اعلام کردند در تهران شعب دیگری افتتاح شود، ما نیز اعلام آمادگی کرده‌ایم در غرب و یا جنوب تهران نیز شعبی تأسیس شود اما سازمان غذا و دارو باید مجوز لازم را بدهد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی