[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۶
  • دوره جدید

دولت در بودجه ۹۸ به معیشت مردم توجه ویژه دارد، روزنامه شیراز نوین

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ‌گفت: دولت در لایحه بودجه سال 98 نسبت به بودجه امسال توجه بیشتری به حوزه خدمات و معیشت مردم داشته و سعی کرده است در بخش‌های حمایتی نیز توجه ویژه‌ای به قشرهای آسیب‌پذیر صورت گیرد.
علی اکبری پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در بودجه سال 98 سعی شده است بودجه مربوط به کارکنان دولت و بازنشستگان بیشتر از قبل مورد حمایت‌های دولتی واقع شود و دولت برنامه جدیدی برای مددجویان نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد امام خمینی (ره) ارائه کرده است. 
وی ادامه داد: با توجه به شرایط فراروی کشور و تحریم‌های خصمانه، دولت در لایحه بودجه سال 98 برنامه‌ریزی کرده است که قدرت خرید قشر آسیب‌پذیر جامعه و مستمری بگیران در این سال کاهش نیابد.  عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس همچنین اظهار داشت: نگاه دولت در بخش حمایتی نگاه مثبتی است امیدواریم که سایر نمایندگان نیز به بخش حمایتی بودجه سال 98 نگاه ویژه‌ای داشته باشند تا همه مردم بتوانند به نوعی از برنامه‌های حمایتی دولت در سال 98 بهره‌مند شوند. اکبری گفت: در حوزه تأمین کالاهای مورد نیاز جامعه، دولت در نظر دارد براساس لایحه بودجه سال 98 کالاهای اساسی را با ارز 4200 تومانی وارد بازار کند.  نماینده مردم شیراز در مجلس در ادامه لایحه بودجه سال 98 را بودجه‌ای کاملاً انقباضی توصیف کرد و گفت: بودجه فعالیت‌های عمرانی در این لایحه محدود شده است.  سیاست‌های پولی انقباضی به تدابیری اطلاق می‌گردد که از طریق کاهش در عرضه پول، اهداف عمومی‌ سیاست‌های پولی را برآورده می‌سازد یا به عبارت دیگر هر نوع تدابیر کاهنده عرضهٔ پول را سیاست پولی انقباضی گویند.  عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: برخی از دستگاه‌ها همچون سازمان حفاظت از محیط زیست رشد قابل توجه‌ای در بودجه‌ریزی داشته‌اند و حوزه فعالیت‌های این سازمان حوزه حاکمیتی، سیاستگذاری و نظارت است از این رو نباید در تعیین بودجه این سازمان درصد در نظر گرفته شود.  به عقیده اکبری، بودجه امسال و سال‌های گذشته سازمان حفاظت از محیط زیست با توجه به حوزه فعالیت بودجه قابل توجهی نبوده است از این رو، افزایش بودجه این سازمان اقدامی ‌صحیح بوده است.  عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در خصوص لزوم ایجاد شفافیت در لایحه بودجه نیز بیان کرد: یکی از مصادیق ایجاد شفافیت در دسترس بودن اطلاعات برای تمامی‌ مردم است از این رو چون لایحه بودجه در دسترس همگان قرار دارد می‌توان گفت که یکی از مصادیق شفاف‌سازی را دولت ایجاد کرده است.  وی ادامه داد: نگرانی که وجود دارد این است که 67 درصد بودجه به شرکت‌های دولتی اختصاص می‌یابد.  اکبری با بیان این که بسیاری از شرکت‌های دولتی در حوزه خدمات عمومی‌فعالیت می‌کنند، اضافه کرد: اگر تکلیف این شرکت‌های دولتی مشخص شود و فرایند خصوصی سازی نیز سرعت داده شود شاهد هستیم که تحرک قابل قبولی در عملیاتی کردن برنامه‌ها توسط دولت ایجاد خواهد شد.  رئیس جمهوری سه‌شنبه چهارم دی ماه جاری در صحن علنی مجلس شورای اسلامی ‌حاضر شد و لایحه بودجه 1398 را با سقف 17 میلیون و 32 هزار و 332 میلیارد و 270 میلیون ریال ( ١٧.٠٣٢.٣٣٢.٢٧٠.٠٠٠.٠٠٠) تقدیم مجلس کرد.  کاهش تهدیدهای ناشی از تحریم‌های ظالمانه آمریکا، افزایش تاب آوری اقتصاد ایران و دستیابی به اهداف مورد نظر در برنامه ششم توسعه از ویژگی‌های لایحه بودجه 98 بیان شده است. 
کمیسیون‌های تخصصی مجلس موظف هستند حداکثر تا 15 روز پس از چاپ و توزیع لایحه، گزارش خود را به کمیسیون تلفیق تقدیم کنند و کمیسیون تلفیق نیز موظف است حداکثر ظرف 15 روز پس از پایان مهلت گزارش کمیسیون تخصصی، ضمن رسیدگی به گزارش کمیسیون‌‌های تخصصی، گزارش نهایی خود را تنظیم و به مجلس شورای اسلامی‌ تقدیم کند. مهلت رسیدگی کمیسیون تلفیق حداکثر تا پانزده روز با موافقت هیئت رئیسه قابل تمدید است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی