[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

رؤیای صنعتی شدن فارس، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: این استان با سطح زیر کشت گل نرگس به وسعت 500 هکتار، رکورد دار تولید این گل در کشور است اما صنعت و زیرساخت‌های لازم برای فرآوری آن در قالب روغن، اسانس و... ندارد.
به گزارش شیراز نوین به نقل از ایرنا، محمدمهدی قاسمی ‌جمعه در حاشیه اولین جشنواره گل نرگس خفر گفت: کشور ایران رتبه سوم جهان بعد از کشورهای انگلیس و هلند در تولید گل نرگس دارد.
وی افزود: سطح زیر کشت گل نرگس در جهان 6 هزار و 700 هکتار و در ایران این سطح 970 هکتار است که استان فارس با 500 هکتار سطح زیر کشت گل نرگس بیشترین سطح زیر کشت را در کشور و بخش خفر با 300 هکتار گل نرگس رتبه اول سطح زیر کشت را در استان دارد.
این مقام مسئول اظهار داشت: به دنبال این هستیم که در افق سال 1400، سطح زیر کشت گل نرگس را به افزون بر یک هزار و 400 هکتار افزایش دهیم، از این رو بسته‎های تحقیقاتی و ترویجی مختلفی برای گل نرگس در جهت کشت‌ و کار و فرآوری تهیه شده که با کمک مردم عملیاتی و اجرایی می‌شود.
قاسمی ‌اظهار داشت: در دنیا غیر از شاخه گل نرگس، فرآوری این گل در قالب روغن، اسانس و... مورد توجه قرار دارد، اما در استان فارس فرآورده‎ دیگری از این گل نداریم.
وی تأکید کرد: سازمان جهاد کشاورزی و بخش صنایع تبدیلی این سازمان این آمادگی را دارد که تسهیلات ارزان قیمت را در اختیار سرمایه‌گذارانی که متقاضی سرمایه‌گذاری این حوزه هستند قرار دهد تا بتوانیم ارزش افزوده بیشتری را از این ظرفیت خدادادی داشته باشیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس در ادامه برپایی جشنواره گل نرگس در بخش خفر شهرستان جهرم را نمایش همبستگی خوب بین مردم و مسئولان این بخش، واقف بودن مردم به ظرفیت‎های بسیار زیاد بخش و تلاش برای معرفی این ظرفیت‌ها به دیگران از پیام‌های این جشنواره دانست.
وی یادآور شد: مردم خفر به دنبال این هستند که از ظرفیت دیگران در جهت رونق منطقه خود استفاده کنند چرا که نفس شناخت ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها اقتصاد مقاومتی است.
قاسمی ‌با بیان این‌که همت مردم خفر در برگزاری این جشنواره ستودنی است، گفت: خداوند نعمت‌های بی‌شماری به مردم ایران و فارس عطا کرده که با شناخت و تکیه بر ظرفیت‎های انسانی، اقلیمی ‌و طبیعی می‌توانیم اقتصاد خودمان را شکوفا کنیم و از سایر ظرفیت‎ها نظیر اقامتگاه‌های بوم‎گردی و یا گلخانه‎ها در جهت شکوفایی اقتصاد مردم می‌توان استفاده و بهره‎برداری کرد.
قاسمی ‌گفت: مسئله اساسی امروز اقتصاد و اشتغال است که باید در کنار مردم با تکیه بر توان آن‌ها و ظرفیت‎های طبیعی و اقلیمی ‌به آن بپردازیم و با استفاده از ظرفیت‎های بی‌شمار کشاورزی، صنایع تبدیلی و صنایع دستی رونق اقتصادی را برای مناطق مختلف به ارمغان بیاوریم.
جشنواره گل نرگس از روز پنجشنبه 13 دی ماه با حضور مسئولان و مردم در پارک غدیر باب‌انار خفر آغاز شد.
این جشنواره دو روزه با هدف معرفی جاذبه‌های گردشگری و کمک به ثبت ملی شدن نرگس‌زار‌های بخش خفر برگزار شده است.
بازدید از نرگس‌زارهای بخش خفر، جشنواره غذا‌های سنتی، نمایش صنایع دستی، معرفی و فروش محصولات کشاورزی و باغی، ایجاد بستر و پل ارتباطی میان فعالان کشاورزی و سرمایه‌گذاران برای تأسیس کارخانه‌های صنایع تبدیلی و بسته‌بندی محصولات کشاورزی در منطقه از جمله برنامه‌های این جشنواره است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی