[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۷
  • دوره جدید

مدیرعامل سایپا: بلاتکلیفیم قیمت‌ خودرو را زودتر اعلام کنید، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با تأکید بر اینکه قیمت خودروها هرچه زودتر باید اعلام شود که مردم و خودروسازان از بلاتکلیفی دربیایند، گفت: از مردم برای اینکه مجبوریم از گزینه‌های دیگر برای جایگزینی خودرو استفاده کنیم و محصول دیگری به آن‌ها تحویل دهیم، عذرخواهی می‌کنیم.
به گزارش ایسنا، محمدرضا سروش درباره علت تأخیر در تحویل خودروهای پیش‌فروش شده به مردم، اظهار کرد: همه می‌دانیم شرایطی برای ایران به وجود آمده که همه شرکای خارجی ما از کشور خارج شده‌اند، بنابراین باید به خودروسازان هم حق داد قدری تأخیر در تحویل خودروهایشان به وجود بیاید و خودروسازان در زمینه‌ ارائه محصول به بازار با محدودیت‌هایی مواجه شوند.
وی افزود: با وجود محدودیت‌های ایجاد شده، تلاش کرده‌ایم طرح‌هایی ارائه شود و محصولات جایگزینی که امکان تولید و تأمین آن وجود دارد به مردم پیشنهاد شود و به همین سبب ضمن عذرخواهی از مردم و مشتریان، تلاش خودمان را در حد امکان انجام دادیم و تمهیداتی با وزارت صنعت، معدن و تجارت اندیشیده شده تا بتوانیم خودروهایی دیگری را به عنوان خودروهای جایگزین به مردم معرفی کنیم.
مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در پاسخ به اینکه برخی از خودروهایی که با تأخیر در تحویل مواجه شده‌اند کاملاً بومی‌سازی شده و قبل از این ادعا شده بود که صددرصد در داخل تولید می‌شوند، بنابراین نباید این مشکل به وجود بیاید، تصریح کرد: بدون شک خودروهای گروه تیبا و پراید با درصد ساخت بالایی در کشور تولید می‌شود و آنچه گفته می‌شود که خودرو کاملاً ایرانی است صحت دارد و مردم باید آن را باور کنند؛ اما به عنوان خودروساز همه قطعات مورد نیازمان را از قطعه‌سازان تأمین می‌کنیم که آن‌ها نیز به مواد اولیه‌ و قطعاتی نیاز دارند که بخشی از آن از خارج از کشور تأمین می‌شود.
سروش ادامه داد: گروه خودروسازی سایپا بخش عمده‌ای از نیازهای خود را از قطعه‌سازان داخلی تهیه می‌کند؛ اما این قطعه‌سازان قطعاً نیاز ارزی دارند و در این زمینه هم با مشکلاتی مواجه شده‌اند و تأخیر در تحویل خودروها عمدتاً به این مسئله برمی‌گردد.
وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه آیا دلیل این تأخیر ارتباطی به تغییر قیمت خودرو دارد یا خیر، گفت: عمدتاً اینگونه نیست که تأخیر در تحویل خودروهای پیش‌فروش شده در انتظار قیمت‌های جدید باشد، اما امیدواریم مسئولان هرچه سریع‌تر قیمت‌های خودرو را اعلام و به اطلاع عموم جامعه برسانند تا مردم و خودروسازان از بلاتکلیفی دربیایند. البته با توجه به اینکه بخش زیادی از خودروهای فروخته شده گروه سایپا با قیمت قطعی است، عقلانی نیست که در انتظار اعلام قیمت‌ها باشیم.
مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با بیان اینکه خودروسازان با زیان محصولات خودشان را به بازار عرضه می‌کنند، اظهار کرد: اگر نگاهی به تابلوهای بورس بیندازید، مشخص می‌شود این زیان وجود دارد و بیخود نیست که اعلام می‌کنیم در حال زیان‌دهی هستیم.
سروش درباره علت کاهش تولید خودرو و اینکه چگونه تعهدات سایپا به مردم عمل می‌شود، اینگونه توضیح داد که در گروه محصولات محوری همچون پراید و تیبا با تأخیر اندکی مواجه شده‌ است و عمده تأخیر مربوط به محصولاتی است که از طریق CKD تأمین شده و طرف خارجی دارند که این دسته از خودروها نیز عمدتاً با یک گروه خودروسازی مشکل جدی داریم و بقیه را درصدد هستیم تا مشکلشان را برطرف کنیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی