[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۱۱
  • دوره جدید

کوچ معتادان به شیراز، روزنامه شیراز نوین

پیمان کشاورز- گروه خبر
دو هفته پیش دست‌کم دو دستگاه اتوبوس تعدادی معتاد و متکدی را از استان هرمزگان در شهر شیراز پیاده کردند و متأسفانه امروز این شهر به محلی امن برای معتادان و متکدیان تبدیل شده است. 
محمدرضا محمدحسن پور معاون خدمات شهری شهرداری شیراز در جلسه علنی روز گذشته شورای اسلامی ‌شهر در اظهاراتی با تأیید مهاجرت افراد متجاهر به شیراز گفت: دلسوزی اهالی شیراز و آب و هوای این شهر موجب افزایش تمایل حضور معتادان در این شهر شده با این حال طبق برنامه‌ای که با همکاری سازمان بهزیستی و مرکز مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی ‌تدوین شده به دنبال مدیریت معتادان مهاجران و بازگرداندن آنها به شهرهای مبدأ هستیم. 
وی برنامه‌های شهرداری در بحث آسیب‌دیدگان اجتماعی را  در دو بخش پیشگیری و درمان برشمرد و گفت: در حوزه پیشگیری عمده فعالیت‌های سازمان بر محور مسائل فرهنگی است و برنامه‌هایی که برای کودکان آسیب دیده اجتماعی و کودکان کار اجرایی شده نیز در همین زمینه است. 
معاون خدمات شهری شهرداری شیراز در ادامه با اشاره به برنامه‌های این سازمان در بحث درمان، احداث گرمخانه‌ها در شیراز را یکی از راهکارهای نگهداری معتادان متجاهر حاضر در شیراز ذکر کرد و گفت: برای راه‌اندازی گرمخانه‌ها مشکلاتی داریم از جمله این که هیچ شخصی در شیراز حاضر نیست وجود گرمخانه‌های مخصوص نگهداری معتادان را در همسایگی خود قبول کند و یا این که خود معتادان از حضور در این مراکز خودداری می‌کنند. محمدحسن‌پور ادامه داد: مرکز ماده ۱۶ نیز جهت درمان معتادان متجاهر و نگهداری از آنان ایجاد شده که در سال جاری علاوه بر مرکز ماده ۱۶ ویژه آقایان، مرکزی نیز ویژه بانوان با ظرفیت ۱۵۰ نفر ایجاد شده است.
 وی همچنین از موافقت مسئولان سازمان بهزیستی برای افزایش افراد تحت پوشش مراکز ماده ۱۶ از ۲۴۰ نفر به ۵۰۰ نفر در سال خبر داد و افزود: طبق مذاکرات انجام گرفته قرار شد تا در ایام عید نوروز و در یک دوره سه ماهه نگهداری از معتادان بدون محدودیت تعداد انجام گیرد. معاون خدمات شهری شهرداری همچنین با اعلام آماری افراد جمع آوری شده طی ۹ ماهه سال جاری را ۶هزار و ۱۵۹ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۸۲۴ نفر متکدی سالم، ۱۱۷۳ نفر متکدی معتاد،۵۰ نفر متکدی حرفه‌ای،۵۶۱ نفر متکدی بیگانه،۳۰۲۴ نفر معتاد ولگرد، ۳۰نفر معلول ذهنی یا بیمار روانی،۱۳ نفر سالمند، ۲۵ نفر معلول جسمی، ۲۰ نفر در راه مانده، ۲۶۸ نفر نیازمند و ۱۷۱ نفر خود معرف بوده‌اند. 
مرگ زن کارتن‌خواب بر اثر سوءمصرف مواد بود نه سرما
اما خبر منعکس شده پیرامون فوت یک بانوی کارتن خواب بر اثر سرما در شیراز که طی چند روز گذشته در فضای مجازی دست به دست شد بخش دیگری از صحبت‌های معاون شهردار را به خود اختصاص داد.
 محمدرضا محمدحسن پور در سخنان خود مرگ وی بر اثر سرما را تکذیب و دلیل آن را مصرف بیش از حد مواد مخدر اعلام کرد. محمدحسن پور با خودداری از اعلام نام این فرد ادامه داد: شخص یادشده  بی‌سواد، اهل کرمانشاه و متولد ۱۳۴۰ و معتاد متجاهر بوده که تا پیش از مرگ ۶۰ بار جمع‌آوری شده، ۷ بار به کمپ ترک اعتیاد اعزام شده، دو بار زندان رفته و در نهایت توسط اداره پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی نیز به سازمان پایانه‌ها برای برگشت به شهر خود معرفی شده بود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی