[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

بازگشت فجر به روزهای طلایی، روزنامه شیراز نوین

امروز، آغاز نیم‌فصل دوم لیگ دسته‌اول فوتبال ایران
بازگشت فجر به روزهای طلایی

 

شیرازنوین: عصر امروز نیم‌فصل دوم لیگ دسته اول فوتبال ایران آغاز می‌شود و در مهم‌ترین بازی برای شیرازی‌ها، فجرسپاسی میزبان اکسین یا گل ریحان البرز است.
فجر که در نیم‌فصل نخست نتایج بسیار بدی گرفت و مجبور شد دوبار مربی عوض کند، حالا با داوود مهابادی می‌خواهد به روزهای خوب بازگردد. فجر آن‌قدر از کورس صعود عقب افتاده که خوش‌بین‌ترین هوادار این تیم هم فعلاً برای بازگشت تیمش به لیگ برتر رویاپردازی نمی‌کند؛ اما چند پیروزی پیاپی می‌تواند همه چیز را تغییر دهد. باید دید مهابادی با توجه به مهره‌هایی که در اختیار دارد، توانایی چنین بازگشتی را خواهد داشت.
فجر در نخستین بازی این فصل در کرج با یک گل، که با اشتباهات عجیب سیامک کوهنورد و پیمان سلمانی رقم خورد، مغلوب اکسین شد. در آن بازی فجر لایق شکست نبود؛ اما خود مجید صالح هم اعتقاد داشت تیمش توانایی پیروزی در آن مسابقه را نداشته است. فجر پس از آن شکست، به دو تساوی بدون گل در هفته دوم و سوم قناعت کرد. ابتدا در شیراز مقابل آلومینیوم اراک و سپس در بابل برابر خونه به خونه. بالاخره در هفته چهارم، اولین پیروزی فجری‌ها رقم خورد و این تیم موفق شد در شیراز دو بر یک شاهین بوشهر را شکست دهد. شاید پس از این بازی، مجید صالح فکرش را نمی‌کرد این پیروزی اولین و آخرین بردش در شیراز باشد. فجر پس از شکست شاهین، دو شکست متوالی در مقابل کارون اروند خرمشهر و قشقایی شیراز را تجربه کرد و پس از آن هم 4تساوی متوالی را تجربه کرد. توقف برابر نود ارومیه، مس رفسنجان و ملوان انزلی منجر به برکناری مجید صالح شد و دستیارش، اسماعیل زارع، سکان هدایت را در دست گرفت. او در اولین گام با تساوی خانگی مقابل شهرداری تبریز مواجه شد؛ اما یک هفته بعد توانست یک پیروزی ارزشمند را در تهران مقابل بادران کسب کند. این پیروزی می‌توانست آغاز رنسانس این فصل فجر باشد؛ اما این تیم بلافاصله به مسیر شکست برگشت. در ورزشگاه شهیددستغیب، فجر دو بر یک به سرخ‌پوشان پاکدشت باخت. یک هفته بعد در سیرجان، این تیم به یک تساوی مقبول برابر گل‌گهر مدعی دست یافت؛ اما پس از آن یک شکست دیگر را مقابل مس کرمان متحمل شد و پایان‌بخش نیم‌فصل کابوس‌وار فجری‌ها، تساوی خانگی مقابل شهرداری ماهشهر بود که با نمایشی بسیار بسیار ضعیف رقم خورد. اسماعیل زارع پس از این بازی به قدری از وضعیت تیمش ناراحت بود که می‌شد حدس زد آخرین حضورش روی نیمکت فجر به عنوان سرمربی باشد. چند روز بعد داوود مهابادی جانشین او شد.
اما اکسین پس از پیروزی هفته نخست مقابل فجر که با گل بازیکن کازرونی این تیم (محمد ابراهیمی) رقم خورد، دو پیروزی یک بر صفر دیگر هم کسب کرد و شهرداری ماهشهر و بادران تهران را هم با همان نتایج یک بر صفر شکست داد تا خود را به عنوان مدعی درجه‌یک صعود مطرح کند. اما این تیم به شکل عجیبی در سراشیبی سقوط قرار گرفت و چند هفته بعد، فراز کمالوند برکنار شد! این تیم در هفت بازی بعد خود فقط 4امتیاز کسب کرد! شکست 2-0 در کرمان، تساوی بدون گل در ارومیه، تساوی خانگی 1-1 مقابل آلومینیوم اراک، شکست یک صفر مقابل شاهین در بوشهر، تساوی 1-1 در رفسنجان مقابل مس، شکست دو بر یک خانگی مقابل قشقایی و بالاخره تساوی در انزلی مقابل ملوان، باعث شد این تیم حسابی از تیم‌های مدعی عقب بیفتد. پس از این هفت نتیجه ضعیف بود که آن‌ها دوباره به شرایط خوب برگشتند و در 4هفته بعدی موفق به کسب 10امتیاز شدند. دو پیروزی خانگی مقابل خونه به خونه 1-0 و کارون اروند خرمشهر 2-0، تساوی بیرون از خانه مقابل پرسپولیس پاکدشت و پیروزی خانگی دو بر یک مقابل شهرداری تبریز باعث شد این تیم تا رتبه پنجم بالا بیاید؛ اما در گام پایانی، آن‌ها در سیرجان با یک گل مغلوب گل‌گهر شدند. 
در حال حاضر فجرسپاسی با 14امتیاز در رتبه دهم قرار دارد و اکسین با 23امتیاز پنجم است. اکسین در صورت پیروزی در بازی امروز، شانسی برای صعود در جدول در پایان این هفته نخواهد داشت؛ اما فجر در صورت کسب سه امتیاز، این شانس را دارد که در صورت شکست خانگی شهرداری تبریز مقابل آلومینیوم اراک، با یک پله صعود در رتبه نهم بایستد. اما در صورتی که فجر در بازی امروز خود شکست بخورد، روی کاغذ این احتمال وجود دارد که نماینده شیراز تا رتبه یکی مانده به آخر پایین برود!
بازی تیم‌های فجرسپاسی شیراز و اکسین البرز از ساعت 14 امروز در ورزشگاه شهیددستغیب شیراز آغاز خواهد شد.

پرشورها در فکر انتقام

در دیگر دیدار مهم امروز، تیم قشقایی شیراز میهمان مس رفسنجان است. بازی رفت دو تیم اولین دیداری بود که در ورزشگاه پارس شیراز برگزار شد؛ اما خاطره خوبی برای علاقه‌مندان به قشقایی به جا نگذاشت. این تیم با هدایت مهرداد شکاری به مصاف مس رفسنجان با هدایت علی سامره و اصغر اکبری رفت و در پایان، با حساب چهار بر یک تن به شکست داد! در آن زمان هیچ‌کس تصورش را نمی‌کرد که رفسنجانی‌ها تا پایان نیم‌فصل فقط یک بار دیگر طعم پیروزی را بچشند و سرمربی خود را خیلی زود برکنار شده ببینند. همان‌گونه که کسی هم تصور نمی‌کرد قشقایی چنان بازگشت باشکوهی به لیگ داشته باشد که در مقاطعی، به عنوان پدیده برتر مسابقات شناخته شود.
قشقایی در هفته دوم رقابت‌ها، در انزلی به یک تساوی باارزش مقابل ملوان دست یافت. پس از این نتیجه قابل قبول، مهرداد شکاری، سرمربی این تیم به شکل غیرمنتظره‌ای از کار برکنار شد و جای خود را به ابراهیم طالبی داد. عملکرد طالبی، مربی و مترجم سابق تیم استقلال که سابقه فعالیت در باشگاه بایرلورکوزن آلمان را داشت، فراتر از حد انتظار بود. او با این تیم به چهار پیروزی متوالی دست یافت تا همه از عملکرد و کیفیت تیم او انگشت به دهان بمانند؛ هرچند یکی از پیروزی‌های این تیم به دلیل انحلال حریفش عملاً از بین رفت. این تیم ابتدا در هفته سوم، سرخ‌پوشان پاکدشت را با 10نفر و با نتیجه دو بر یک مغلوب کرد. سپس در مشهد دو بر یک سیاه‌جامگان را شکست داد که سه امتیاز این پیروزی به دلیل انحلال تیم مشهدی از دست رفت. سپس در شیراز با نتیجه دو بر یک تیم شهرداری ماهشهر را با گل دقیقه 93 شکست داد و بالاخره توانست فجر را هم در دربی شیراز با تک‌گل محمدجواد عباسی شکست دهد و در میان ناباوری به صدر جدول صعود کند! اما نوار پیروزی‌های قشقایی در هفته هفتم و در ورزشگاه پارس مقابل مس کرمان پاره شد و این تیم با یک گل، بازی را به شاگردان دست‌نشان واگذار کرد. پس از این شکست بود که مشکلات عجیبی دامن‌گیر ابراهیم طالبی شد و او دیگر نتوانست روی نیمکت تیمش بنشیند. هدایت قشقایی بر عهده مهدی فروردین گذاشته شد و او هم توانست نتایج مقبولی بگیرد. تساوی بدون گل در تهران مقابل بادران، تساوی 3-3 در شیراز مقابل گل‌گهر و سپس پیروزی دو بر یک در کرج مقابل اکسین البرز، باعث شد قشقایی دوباره در قامت یک مدعی ظاهر شود. اما سه بازی بعدی این تیم با نتایج خوبی همراه نشد. تساوی بدون گل خانگی مقابل آلومینیوم اراک و شکست‌های دو بر یک در تبریز مقابل نود ارومیه و یک بر صفر در شیراز مقابل شاهین بوشهر، این تیم را تا حدودی از کورس مدعیان عقب انداخت؛ اما دو پیروزی خانگی متوالی مقابل خونه به خونه و کارون اروند خرمشهر باعث شد شاگردان فروردین دوباره خود را تا رتبه هفتم بالا بکشند؛ اما در هفته پایانی، در تبریز با یک گل بازی را به شهرداری واگذار کردند و با همان رتبه هفتم به کار خود پایان دادند.
اما تیم مس رفسنجان که با پیروزی هفته نخست مقابل قشقایی به تنهایی بر صدر جدول تکیه زده بود، در ادامه مسیر سراشیبی را طی کرد و در نهایت، در رتبه پانزدهم جدول 16تیمی ایستاد! این تیم در هفته دوم با تساوی خانگی دو-دو مقابل کارون اروند خرمشهر متوقف شد و به رتبه سوم سقوط کرد. سپس با شکست خانگی یک صفر مقابل ملوان به رتبه هفتم سقوط کرد. پس از آن، یک بر صفر در تهران مقابل بادران تن به شکست داد و به رتبه دهم سقوط کرد. در هفته پنجم هم شکست خانگی سه بر صفر مقابل شهرداری تبریز را متحمل شد و به رتبه دوازدهم سقوط کرد! یک هفته بعد، این تیم استراحت داشت و در هفته هفتم با تساوی خانگی 3-3 مقابل پرسپولیس پاکدشت متوقف شد و در همان رتبه دوازدهم باقی ماند؛ اما یک هفته بعد در سیرجان با نتیجه سه بر یک تن به شکست داد و به رتبه سیزدهم سقوط کرد. در هفته نهم، در خانه مقابل اکسین البرز متوقف شد و سپس فجرسپاسی را در شیراز با نتیجه 1-1 متوقف کرد تا با این تساوی، بالاخره پس از 10هفته یک پله صعود در جدول را تجربه کند. اما دو شکست متوالی مقابل مس کرمان در رفسنجان و شهرداری در ماهشهر با نتایج مشابه یک بر صفر، این تیم را تا رتبه چهاردهم پایین برد.
بالاخره در هفته سیزدهم، رفسنجانی‌ها یک پیروزی را تجربه کردند و آلومینیوم اراک را با نتیجه 4 بر 1 شکست دادند. اما این پیروزی هم تحولی در نماینده رفسنجان ایجاد نکرد و این تیم در سه بازی پایانی فقط یک امتیاز گرفت. ابتدا سه بر صفر در بوشهر مغلوب شاهین شد، سپس در خانه با نتیجه سه بر دو بازی را به نود ارومیه واگذار کرد و پس از آن در هفته شانزدهم، در بابل با نتیجه دو بر دو مقابل خونه به خونه به تساوی رسید. این تیم در هفته هفدهم استراحت داشت تا با 11امتیاز از 15بازی به کار خود در نیم‌فصل اول پایان دهد و در رتبه پانزدهم بایستد.
قشقایی امروز این شانس را دارد که با پیروزی مقابل مس رفسنجان دو پله در جدول صعود کرده و در رتبه پنجم بایستد؛ اما در صورتی که نتواند بازی امروز را با پیروزی پشت سر بگذارد، احتمال سقوط یک‌پله‌ای و رسیدن به رتبه هشتم را خواهد داشت. در طرف مقابل هم مس رفسنجان در صورت کسب پیروزی، این شانس را دارد که یکی دو پله در جدول بالا بیاید؛ اما اگر نتواند سه امتیاز این بازی خانگی را دشت کند، به احتمال فراوان قعرنشین خواهد شد.
برنامه بازی‌های امروز و اسامی داوران
* بادران تهران- نود ارومیه، ساعت ۱۴، ورزشگاه نفت (تهرانسر) تهران
داوران: عبدالنبی پورخلف، رحیم حاجی‌پور، مرتضی شهریاری، مهدی اجاقی
ناظر: علی نقی مصطفی نژاد
* فجرسپاسی شیراز- اکسین البرز، ساعت ۱۴، ورزشگاه پارس شیراز
داوران: احمد محمدی، امرالله طراح، عباس سعادت، وحید مالکی
ناظر: علیرضا رجبلو
* گل‌گهر سیرجان- شاهین شهرداری بوشهر، ساعت ۱۴، ورزشگاه امام علی سیرجان
داوران: حسین زیاری، محمدعلی رضایی، رضا درویشی، عباس صادقی
ناظر: صفدر احمدی
* استقلال جنوب تهران- کارون اروند خرمشهر، ساعت ۱۴، ورزشگاه پاس قوامین تهران
داوران: محمدباقر پورباقر، احمد کاظم‌لو، رامین بابایی، مهدی نجار
ناظر: امیربهرام حسینی
* شهرداری ماهشهر - مس کرمان، ساعت ۱۴، ورزشگاه شهدا ماهشهر
داوران: کیوان علی‌محمدی، میلاد قاسمی، یدالله کلوندی، علی صباحی
ناظر: محمد امیری
* مس رفسنجان -قشقایی شیراز، ساعت ۱۴، ورزشگاه شهدا رفسنجان
داوران: حسین زمانی، علی الفتی، موسی مه آبادی، فرزین تمیزی
ناظر: حبیب الله شیرازی
* شهرداری تبریز -آلومینیوم اراک، ساعت ۱۴، ورزشگاه اختصاصی (شهرداری) تبریز
داوران: رضوان سرشار، محمد شاکر، بابک قلی زاده، فرهاد امینی
ناظر: صادق نوری
* ملوان بندر انزلی -خونه به خونه مازندران، ساعت ۱۴، ورزشگاه تختی انزلی
داوران: محمدحسین ترابیان، حافظ عظیمی، بابک خسروی، حامد صادقی جو
ناظر: رامین عرفانیان.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی