[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

از بازی در تاکسیرانی تا عضویت در کمیته فنی فیفا‌!، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین‌: چند روزیست که جام ملت‌های آسیا آغاز شده است و شور و هیجان رقابت‌ها روز به‌روز بیشتر مى‌شود. برای اکثریت قریب به اتفاق علاقمندان حرفه‌ای فوتبال، علی دایی بازیکنی است که نامش با بزرگ‌ترین رقابت‌های فوتبال قاره کهن عجین شده است. کسی که در سه دوره این رقابت‌ها حضور داشت و عملکردهایی متفاوت از خود به‌جا گذاشت. در سال‌1996 آقای گل رقابت‌ها شد و عنوان سومى ‌را با تیم ملی تصاحب کرد. درخشش خیره کننده و غیرمنتظره او در دیدار برابر کره جنوبی و زدن 4‌گل به این تیم قدرتمند، اتفاقی است که تا‌کنون توسط هیچ بازیکنی در دنیا تکرار نشده است. اما 4‌سال بعد، خود او در لبنان برابر همین کره جنوبی اشتباهی انجام داد که منجر به پرپر شدن گل استثنایی کریم باقری شد. یک دفع توپ ناقص باعث شد تا در دقیقه‌90 گل تساوی را از کره دریافت کنیم و در ادامه با گل طلایی بازنده شویم. در جام ملت‌های 2004‌چین، دایی نه درخشش خیره‌کننده 8‌سال قبل را داشت و نه اشتباه فاحش 4‌سال قبل را تکرار کرد. در نهایت ایران با دو‌گلی که او در دیدار رده‌بندی به ثمر رساند، چهار بر دو بحرین را شکست داد و مانند سال‌1996 به عنوان سوم آسیا دست یافت.
به مناسبت آغاز بازی‌های بزرگ جام ملت‌های آسیا، مروری داریم بر زندگی‌نامه و کارنامه فوتبالی این اسطوره فوتبال آسیا.
علی دایی، فوتبال خود را از استقلال اردبیل آغاز کرد. او پس از قبولی در دانشگاه صنعتی شریف و اقامت در تهران، به تیم تاکسیرانی تهران پیوست. دایی پس از آن، چهار سال در تیم بانک تجارت در مسابقات لیگ تهران به‌میدان رفت و از آنجا بود که مورد توجه مربیان وقت تیم‌های فوتبال قرار گرفت و برای اولین‌بار به تیم ملی دعوت شد. دایی پس از آن به تیم پرسپولیس تهران پیوست و دوران فوتبال حرفه‌ای خود را با بازی در جام آزادگان آغاز کرد.
علی دایی در سال ۱۳۴۸ در اردبیل و درمحله خیرال متولد شد. در سال‌۱۳۶۶ در رشته مهندسی عمران در دانشگاه شریف پذیرفته شد، اما به‌دلیل بازی فوتبال در گزینش ورود به دانشگاه رد شد. همان سال در رشته مهندسی کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامى ‌واحد تهران جنوب هم قبول شد و دو‌ترم هم به دانشگاه رفت؛ ولی در سال‌۱۳۶۷ دوباره در کنکور شرکت کرد و این‌بار بدون آن‌که گزینش گریبان‌گیرش شود در رشته مهندسی متالورژی دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد و لیسانس خود را بهمن‌ماه سال‌۱۳۷۱ از همان دانشگاه دریافت کرد. علی دایی که به‌عنوان بازیکن سخت‌کوش و خستگی‌ناپذیر شناخته می‌شود در تحصیل به لیسانس متالوژی قانع نبوده و تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ارشد تربیت بدنی دانشگاه آزاد ادامه داد. 
* ازدواج 
علی دایی در اول بهمن‌ماه‌۱۳۸۳ ازدواج کرد و در سال‌۱۳۸۴ در‌خصوص شیوه آشنایی با همسر علی دایی و خصوصیات شریک زندگیش گفت: همسرم از آشنایان دور خانوادگی ما است، مادرش اردبیلی و پدرش تبریزی است و بزرگ شده تهران است. مشخصات کامل یک دختر آذربایجانی را دارد و لیسانس صنایع غذایی مى‌باشد، او هشت‌سال از من کوچک‌تر است. او اکنون ساکن محله شهرک غرب در تهران می‌باشد. اولین فرزند علی دایی در سال ۱۳۸۸ به دنیا آمد. دختری با نام نورا که علی دایی به وی بسیار علاقه دارد و مى‌گوید: دوست دارم نورا به همه چیز برسد. 
* تجارت
 علاوه‌بر فوتبال، در تجارت نیز موفق بوده‌است و گرداننده چندین شرکت بزرگ، چند فروشگاه، کارخانه تولیدی پوشاک ورزشی و عضو اتاق بازرگانی تهران است. علی دایی علاوه‌بر کارهای پوشاک ورزشی در ساختمان‌سازی نیز فعالیت دارد. در شهرک گلستان شهر زادگاهش (اردبیل) یک مدرسه در مقطع متوسطه (هنرستان کار و دانش) به نام ابوالفضل دایی (پدرش) ساخته است و از خیرین مدرسه‌ساز اردبیل می‌باشد.
* زندگی ورزشی 
علی دایی، فوتبال خود را از استقلال اردبیل آغاز کرد. دایی پس از قبولی در دانشگاه صنعتی شریف و اقامت در تهران، به تیم تاکسیرانی تهران پیوست و دایی پس از آن، چهار سال در تیم بانک تجارت در مسابقات لیگ تهران به میدان رفت و از آنجا بود که مورد توجه بیشتری قرار گرفت و برای اولین بار به تیم ملی دعوت شد. دایی پس از آن به تیم پرسپولیس تهران پیوست و دوران فوتبال حرفه‌ای خود را با بازی در جام آزادگان آغاز کرد.
 در سال ۱۳۷۳ به پرسپولیس پیوست. در بازی نیمه‌نهایی لیگ سال‌73 پرسپولیس به مصاف استقلال رفت. در دیدار رفت و در‌حالی‌که بازی با تساوی ۲-۲ دنبال می‌شد، این مسابقه به جنجال کشیده شد و با آمدن تماشاگران به زمین مسابقه، بازی ناتمام به پایان رسید. پس از مدتی با حکم کمیته انضباطی، پرسپولیس با نتیجه ۰-۳ بازنده دیدار رفت اعلام شد. در بازی برگشت که در بندرعباس برگزار شد، دو تیم به تساوی بدون گل رسیدند و در نهایت پرسپولیس در مجموع با نتیجه ۰-۳ در دوبازی رفت و برگشت مغلوب استقلال شد و از رسیدن به فینال رقابت‌های جام آزادگان بازماند. در دیدار رده‌بندی این رقابت‌ها، پرسپولیس از بازی با کشاورز انصراف داد و دایی به همراه این تیم، به مقام چهارم جام آزادگان رسید.
علی دایی در دومین فصل حضور در پرسپولیس چهار‌گل در مسابقات لیگ برتر به ثمر رساند. عملکرد دایی در این فصل مورد توجه سرمربی تیم ملی قرار نگرفت و در سال ۱۳۷۴ برای تیم ملی به میدان نرفت.
او در شهریور‌۱۳۷۵ از پرسپولیس جدا شد و به السد قطر پیوست. دایی در فصل ۹۷-۱۹۹۶ به همراه این تیم به مقام پنجم لیگ قطر دست پیدا کرد.
 در سال ۱۹۹۷ به همراه کریم باقری به تیم آرمینیا بیله فلد آلمان پیوست. دایی که پیراهن شماره‌۹، آرمینیا بیله فلد را بر تن داشت در ۲۵‌مسابقه برای این تیم در فصل ۹۸-۱۹۹۷ به میدان رفت و ۷‌‌گل به ثمر رساند. آرمینیا بیله‌فلد در این فصل به مقام هجدهم در بوندسلیگا دست یافت و به لیگ دو بوندسلیگا سقوط کرد اما چندماه بعد یعنی در تابستان سال ۱۹۹۸ به‌عنوان اولین بازیکن ایرانی به تیم بایرن مونیخ آلمان پیوست. دایی تا پایان فصل، در مجموع ۶‌گل برای بایرن مونیخ به ثمر رساند.
بنا‌بر نوشته خبرگزاری آلمان دایی در این فصل از رقابت‌های بوندس‌لیگا نتوانست در بایرن‌مونیخ جایگاهی پیدا کند. وب سایت فیفا نیز از جا نیفتادن علی دایی در این تیم آلمانی در این فصل از رقابت‌ها یاد کرد.
او در سال‌۱۹۹۹ به تیم هرتابرلین پیوست و پیراهن شماره ۹ این تیم را بر تن کرد. علی دایی در پایان فصل به همراه این تیم، رتبه ششم بوندس‌لیگا را کسب کرد. علی دایی در سومین فصل حضور در هرتابرلین مورد توجه قرار نگرفت و در اکثر مدت حضورش در این فصل نیمکت‌نشین بود. دایی در سومین فصل حضور در هرتابرلین نتوانست گلی برای این تیم به ثمر برساند. دایی پس از کسب رتبه چهارم بوندس‌لیگا به همراه هرتابرلین، به دوران حضور خود در فوتبال اروپا پایان داد و به فوتبال آسیا بازگشت.
دایی در سال ۲۰۰۲ با عقد قراردادی ۲‌ساله به تیم الشباب امارات پیوست. عملکرد دایی در الشباب امارات مورد توجه این تیم قرار نگرفت و در‌حالی که قراردادی دو ساله با این تیم داشت، پس از یک‌فصل حضور در این تیم از سوی سرمربی الشباب کنار گذاشته شد. دایی پس از رد پیشنهاد تیم جیابی چین، به فوتبال ایران بازگشت و برای پرسپولیس به میدان رفت.
در مرداد سال‌۱۳۸۲ پس از هفت‌سال به پرسپولیس بازگشت و به‌عنوان کاپیتان دوم این تیم پس از افشین پیروانی، از سوی وینگو بگوویچ انتخاب شد. در پایان فصل با زدن ۱۶گل به عنوان آقای گل لیگ ایران شناخته شد. (دایی با آغاز دوران فوتبال حرفه‌ای خود از سال ۱۳۷۳ تا پایان آن در سال ۱۳۸۶ تنها عنوان آقای گلی در رده باشگاهی را به‌دست آورد). دایی در سومین دوره لیگ برتر به همراه پرسپولیس مقام پنجم لیگ را به‌دست آورد. علی دایی پس از یک‌سال حضور در این تیم به صبا باتری پیوست و به دوران حضور خود در پرسپولیس پایان داد.
 در شهریور سال ۱۳۸۳ با عقد قراردادی یک‌ساله به تیم صبا باتری پیوست و به همراه این تیم به مقام قهرمانی جام حذفی دست پیدا کرد. در سال‌۱۳۸۴ برای یک فصل دیگر قرارداد خود در تیم صبا باتری را تمدید کرد. سرانجام علی دایی پس از عملکرد ناموفق در جام جهانی‌۲۰۰۶ در لیست فروش باشگاه صبا باتری قرار گرفت و به سایپا البرز پیوست.
دایی در مرداد ۱۳۸۵ با قراردادی یک‌ساله به سایپا پیوست. دایی با گذشت ۵‌هفته از مسابقات لیگ برتر و در‌حالی‌که سایپا با مربی‌گری لورانت با ۱۱‌امتیاز در صدر جدول قرار داشت؛ به‌عنوان جانشین این مربی آلمانی منصوب شد (لورانت از سایپا کناره‌گیری کرد و به لیگ ترکیه رفت) و علاوه‌بر بازی در سایپا، هدایت این تیم را به‌عنوان سرمربی نیز به عهده گرفت. (هیئت رئیسه سازمان لیگ، باوجود این‌که نشستن بر روی نیمکت تیم‌های لیگ برتر به‌عنوان سرمربی را مشروط به ارائه مدرک مربی‌گری A آسیا کرده بود، مجوز مربیگری علی دایی در سایپا را صادر کرد).
علی دایی در نخستین تجربه خود به‌عنوان بازیکن‌- مربی در هفته ششم لیگ برتر، در مقابل تیم سابق خود پرسپولیس به میدان رفت. در این بازی که با تساوی ۲-۲ به پایان رسید، دایی هر دو گل سایپا را به ثمر رساند. با گذشت ۲۱‌هفته از مسابقات لیگ برتر، سایپا با نتیجه مشابه بازی رفت در مقابل پرسپولیس به تساوی ۲-۲ رسید. در این مسابقه؛ دایی پس از ضربه سر به صورت شیث رضایی، از سوی کمیته انضباطی چهار جلسه از همراهی سایپا محروم شد. پس از رأی کمیته استیناف و اظهار‌نظر علی دایی، اعضا کمیته انضباطی در اعتراض به رأی کمیته استیناف، دسته جمعی استعفا دادند.
علی دایی در آخرین بازی سایپا در مسابقات لیگ برتر برابر مس کرمان به میدان رفت. علی دایی پس از گلزنی در این مسابقه و کسب عنوان قهرمانی با سایپا، به دوران بازیگری خود پایان داد. بدین ترتیب علی دایی اولین کسی لقب گرفت که به‌عنوان بازیکن‌- مربی قهرمان تاریخ لیگ ایران مى‌شود.
* در تیم ملی
علی دایی نخستین‌بار در سال ۱۳۷۲ به‌عنوان بازیکن جانشین در مقابل پاکستان در جام اکو برای تیم ملی به میدان رفت. دایی در ۱۴۹‌بازی بیش از ۱۰۰‌گل برای تیم ملی به ثمر رسانده است و رکورد‌دار گلزنی در رده ملی می‌باشد. علی دایی در تاریخ ۱۳‌مهر ۱۳۸۰ برای صدمین بار در مقابل تایلند پیراهن تیم ملی را بر تن کرد. دایی به‌همراه ایران در دو جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه و ۲۰۰۶ آلمان به میدان آمد و در ۵‌بازی ایران در این بازی‌ها شرکت کرد. دایی تا پایان رقابت‌های جام‌جهانی‌۲۰۰۶ که در ترکیب تیم ملی حضور داشت، ۱۴۹بار برای تیم ملی به‌میدان رفت و بیش از 109‌گل به ثمر رساند. رکوردی که تا‌کنون توسط هیچ بازیکنی در دنیای فوتبال شکسته نشده است. 
علی دایی پس از محسن صفایی فراهانی به‌عنوان دومین ایرانی عضو کمیته فنی فیفا به شمار می‌رود. عضویت دایی در فیفا در‌حالی انجام گرفت که محمد دادکان با ارسال نامه‌ای به فیفا شرایط حضور وی را در فیفا را فراهم کرد. دایی در اواخر سال ۱۳۹۱ از کمیته فنی فیفا کنار گذاشته شد.
* دوران مربیگری 
سابقه مربیگری علی دایی در تیم‌های باشگاهی سایپا البرز، پرسپولیس تهران، راه‌آهن و صبای قم را در کارنامه علی دایی هست. دایی همچنین بیش از یک‌سال هدایت تیم ملی فوتبال ایران را بر عهده داشت.
علی دایی دوران مربیگری خود را به‌عنوان سرمربی و بازیکن در تیم سایپا شروع کرد و توانست این تیم را در لیگ برتر ایران (جام خلیج فارس) به قهرمانی برساند. علی دایی در تاریخ ۱۲ اسفند سال ۱۳۸۶ به‌عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران انتخاب شد؛ انتخاب دایی به‌عنوان سرمربی تیم ملی در‌حالی از سوی علی‌آبادی رئیس وقت سازمان تربیت بدنی و معاون رئیس جمهور احمدی‌نژاد انجام شد؛ که دایی پیش از این اعلام کرده بود: «هر کس لابی قوی‌تری داشته باشد به‌عنوان سرمربی تیم ملی منصوب می‌شود».
پس از شکست تیم ملی ایران در مقابل عربستان در ورزشگاه آزادی مسئولان فدراسیون فوتبال این کشور تصمیم گرفتند علی دایی را از سمت خود برکنار کنند. تیم ملی ایران در ۸ فروردین ۱۳۸۸ و در حضور ۱۰۰‌هزار تماشاگر، مقابل عربستان با نتیجه ۲‌بر یک شکست خورد. در روز ۹‌فروردین ۱۳۸۸ فدراسیون فوتبال طی بیانیه‌ای رسماً علی دایی را از سمت خود برکنار کرد. علی دایی مدتی پس از برکناری از تیم ملی اعلام کرد: احمدی‌نژاد او را برکنار کرده است.
او از ۷‌دی ۱۳۸۸ تا ۳۱‌خرداد ۱۳۹۰ سرمربی باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران بود. علی دایی به‌همراه این تیم به دو قهرمانی پیاپی در جام حذفی دست پیدا کرد. در ۲۳ تیر ۱۳۹۰ و پس از اختلاف با سرپرست پرسپولیس، به‌عنوان سرمربی تیم راه‌آهن منصوب شد. علی دایی پس از مدتی توسط محمد رویانیان به عنوان سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس تهران انتخاب شد. در تاریخ 19/ ۰۶/ 93 با تصمیم سیاسی رئیس هیئت مدیره و عدم اطلاع رحیمى ‌مدیر عامل وقت از سرمربی‌گری پرسپولیس برکنار شد. در تاریخ ۲۵‌تیرماه ۱۳۹۴ سمت سرمربی گری صبا را پذیرفت. در تاریخ ۱۵‌تیرماه ۱۳۹۵، سرمربی نفت شد. دایی به همراه این تیم به قهرمانی در جام حذفی دست پیدا کرد.
او در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ رسماً سرمربیگری سایپا را بر عهده گرفت و تا کنون هدایت این تیم را بر عهده دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی