[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۳
  • دوره جدید

تأکید بر کاهش هزینه‌های سربار در عتبات عالیات، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان حج و زیارت بر ضرورت راه‌اندازی شبکه اجتماعی زیارت اشاره و تأکید کرد: باید بتوانیم هر زائر را در یک شبکه اجتماعی با عنوان «شبکه اجتماعی زیارت» عضو کنیم.
به گزارش ایلنا، علیرضا رشیدیان در جلسه مجمع عمومى عادی شمسا گفت: از خدمات همه کارگزاران در ایران و عراق در مسیر خدمت به زائران عتبات عالیات قدردانی و تشکر می‌‌کنیم و امیدواریم که توفیق خدمت‌رسانی زوال نداشته باشد.
وی موضوع زیارت و اهمیت آن در فضای کنونی دنیا و جامعه را بسیار مهم دانست و اظهار داشت: در دنیایی که تهاجم سخت و نرم به ارزش‌های دینی آغاز شده کمک به اعتلای فرهنگ دینی مقدس خواهد بود چراکه خداوند جاذبه و زیبایی‌‌هایی را در این مسیر قرار داده است که تحقق یکی از این اهداف نیز زیارت عتبات عالیات محسوب می‌‌شود.
رئیس سازمان حج و زیارت خطاب به همه خادمان و تلاشگران این عرصه تصریح کرد: همه خادمان باید بدانند که مسیر مقدسی را برای خدمت به زائران برگزیده‌‌‌اند و قطعاً این راه فراتر از همه موضوعات است و مسیر عشق محسوب می‌‌شود.
رشیدیان با بیان این‌که در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب قرار داریم خاطرنشان کرد: توقعی که از همه ما می‌‌‌رود این است که جامع‌‌‌تر، جهان‌‌‌شمول‌‌‌تر و دقیق‌‌‌تر در موضوعات مرتبط با حوزه خود تصمیم‌‌‌‌گیری و حرکت کنیم و فراتر از مسائل مادی و زمان و مکان نگرش داشته باشیم.
سنجش ابعاد فرهنگی و اجتماعی در تصمیم‌‌گیری‌‌ها
وی افزود: باید با توجه به شرایط ذکر شده هر تصمیمى‌ مبتنی بر سنجش ابعاد فرهنگی و اجتماعی باشد و دقت لازم در این رابطه صورت گیرد.
رئیس سازمان حج و زیارت با بیان این‌که در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم ابراز داشت: این شرایط با هشت‌سال جنگ تحمیلی متفاوت است چراکه در آن دوران سنگرها، خاکریزها و دشمن مشخص بود و آسیب‌‌‌های ناشی از آن نیز واضح بود اما آسیب‌‌ها و دغدغه‌‌های جنگ اقتصادی متفاوت است؛ باید در این شرایط دقت لازم را داشته باشیم و تواصی به حق و صبر و تحمل را مدنظر قرار دهیم.
رشیدیان اضافه داد: جنگ اقتصادی در حوزه کاری ما هم بی‌‌‌تأثیر نیست که نمونه بارز آن مسئله تأمین ارز سفرهای زیارتی است که در این رابطه نیز طرح‌‌ها و برنامه‌‌هایی را مدنظر داریم.
وی با بیان این‌که سازمان حج و زیارت در بحث زیارت متولی محسوب می‌‌‌شود عنوان کرد: نظام اسلامى متکی بر ارزش‌های دینی است و قوت یافتن این موضوع اثربخش خواهد بود؛ به گفته بزرگان، ما و بعثه مقام معظم رهبری در راستای اعتلای این ارزش‌های دینی اثرگذار هستیم.
تأکید بر پویا بودن و زمان‌‌شناسی شرکت‌‌های مرکزی کارگزاران زیارتی
رئیس سازمان حج و زیارت به شرکت‌‌های مرکزی کارگزاران زیارتی استان‌‌ها توصیه کرد که پویا، زمان‌‌‌‌شناس و دقیق باشند و ضمن احصا اشکالات کاری به‌دنبال رفع آن باشند.
رشیدیان ادامه داد: اصلاح ساختار و اصلاح‌‌‌‌گری خدمات نیز به‌صورت مستمر باید انجام گیرد؛ نباید روی فرآیندها و روندهای اجرایی تعصب داشت بلکه هدف ارائه خدمات در خور شأن است.
وی افزود: هدف در حقیقت ایجاد ظرفیت و زمینه لازم برای زیارت با امنیت و عزت و کرامت زائران عزیز است، بنابراین هر‌حال نیاز به اصلاح ساختار است که باید صورت گیرد.
رئیس سازمان حج و زیارت به منویات رهبر معظم انقلاب نسبت به موضوع زیارت اشاره کرد و یادآور شد: ایشان بر کرامت و عزت زائران ایرانی تأکید ویژه‌‌‌ای دارند و ما نیز باید به این مهم توجه داشته باشیم.
تأکید بر برنامه‌‌ریزی مناسب برای زائران
رشیدیان با تأکید بر این‌که سازمان حج و زیارت متولی اصلی زیارت در کشور است بیان کرد: سازمان حج و زیارت نیز برای انجام فعالیت‌‌‌ها درخصوص عتبات عالیات، شرکت‌‌‌های کارگزاران را در سراسر کشور تشکیل داده که ساماندهی کارهای ثبت نام، ایجاد کاروان‌‌‌ها و ارائه خدمات نیز توسط شرکت‌های مرکزی شمسا انجام می‌گیرد بنابراین تمامى ‌برنامه‌‌‌‌‌ها و تصمیم‌‌‌گیری‌‌ها از سوی سازمان و شمسا برای زائران عزیز باید به بهترین نحو صورت گیرد.
وی اضافه کرد: هدف اصلی ما باید ارتقا ارزش‌های دینی و اخلاقی در زائران باشد و آنها نباید از سفر خود به سبب دغدغه‌‌هایی مانند حمل و نقل یا اسکان گلایه‌‌مند باشند؛ باید به نحوی عمل کنیم که هدف اصلی زیارت به سرانجام برسد.
تأکید بر راه‌‌اندازی شبکه اجتماعی زیارت
رئیس سازمان حج وزیارت با بیان این‌که باید شبکه اجتماعی زیارت تشکیل شود گفت: در حال حاضر شبکه‌‌های اجتماعی مسئله اصلی شده است و مردم از این شبکه‌‌ها بهره‌‌مند می‌‌شوند بنابراین باید بتوانیم هر نفر زائر را در یک شبکه اجتماعی با عنوان «شبکه اجتماعی زیارت» عضو کنیم.
به گفته رشیدیان، فردی که به زیارت مشرف شده می‌‌تواند بعد از بازگشت خود نیز با عضویت در شبکه اجتماعی زیارت به ارتقای داده‌‌های خود از زیارت مبادرت ورزد و رابطه معنوی و فرهنگی خود را حفظ کند.
وی بر توجه به هدف اصلی یعنی زیارت زائران تأکید کرد و اظهار داشت: باید همه ایرادات اصلاح شود و به هدف اصلی که همان زیارت است توجه لازم صورت گیرد.
رئیس سازمان حج و زیارت به موضوع اربعین حسینی اشاره و تصریح کرد: درخصوص اربعین حسینی که بخش عظیمى‌از زائران کشورمان در یک بازه زمانی محدود عازم عتبات عالیات می‌‌شوند نیز باید سازوکار لازم مورد توجه قرار گیرد.
توجه به دیپلماسی زیارت در اربعین حسینی
رشیدیان ادامه داد: می‌‌توان از راهپیمایی با شکوه اربعین حسینی به‌عنوان یکی از راهکارهای دیپلماسی زیارت و عنصر وحدت میان جوامع و مردم دنیا بهره گرفت چراکه اربعین فقط متعلق به مسلمانان و شیعیان نیست.
وی توصیه کرد که دست‌‌‌‌اندرکاران و مسئولان ذی‌ربط از ایده‌‌ها و نوآوری‌‌‌‌‌های افراد مختلف بهره بگیرند و فقط به روش‌های سنتی اکتفا نکنند.
بسته‌‌های مختلف سفر به عتبات طراحی شود
رئیس سازمان حج و زیارت توجه به سلایق و درخواست‌‌‌های متفاوت زائران را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: مردم ما عاشق زیارت عتبات عالیات هستند ولی درخواست‌‌های متفاوت برای عزیمت دارند یعنی برخی مایل به سفر سه تا پنج روزه و برخی مایل به سفر ۱۵‌روزه هستند بنابراین باید بسته‌‌های مختلف با گروه قیمتی‌‌های متفاوت تهیه و تدوین شود.
رشیدیان افزود: ضمناً باید در ارائه بسته‌‌‌ها و خدمات نیز برنامه‌‌‌ریزی و اطلاع‌‌‌رسانی دقیقی صورت گیرد تا تمامى ‌زائران از خدمات رضایت داشته باشند.
رشیدیان به داشتن تعامل با دستگاه‌های همکار در حوزه زیارت اشاره کرد و ابراز داشت: باید تعامل لازم را با دستگاه‌ها و سازمان‌‌‌های دیگر در حوزه زیارت همانند هواپیمایی و... داشته باشیم که از طرفی قیمت زیارت برای زائران افزایش نیابد و از طرفی آنها نیز لطمه‌‌ای نبینند.
تأکید بر دقت لازم در هزینه‌‌کردها و برنامه‌‌ریزی‌‌ها
وی اضافه کرد: ما وکیل زائر محسوب می‌‌‌‌شویم و باید منافع او را حفظ کنیم بنابراین باید در هزینه‌‌‌کردها و برنامه‌‌‌ریزی‌‌‌ها دقت لازم را داشته باشیم.
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به تبلیغ برای جذب زائر بیان کرد: از راهکارهای تشویق برای کسانی که به جذب زائر و ایده برای تبلیغ می‌‌پردازند، استفاده کنید. حدالامکان از هزینه‌‌‌های سربار و اضافه کاسته شود و در عین حال این کاهش هزینه‌‌های سربار به کرامت، عزت و امنیت زائران لطمه‌‌ای وارد نکند.
وی یادآور شد: امیدواریم خدمتی شایسته و در خور شأن به زائران ارائه دهیم و از طرفی شاهد شاهد زیارتی عارفانه توأم با عزت و کرامت و امنیت آنها باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی