[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۳
  • دوره جدید

استنشاق دود سیگار ۴ هزار برابر بیش از استاندارد هوای پاک است، روزنامه شیراز نوین

دخانیات عامل اصلی بسیاری از بیماری‌های کشنده از جمله بیماری‌های قلبی، تنفسی و سرطان‌ها به شمار می‌رود که هر ساله موجب مرگ میلیون‌ها نفر در جهان می‌شود.
به گزارش روابط عمومی ‌دانشگاه علوم پزشکی شیراز، پزشک مرکز بهداشت شهدای والفجر، گفت: استنشاق غیرداوطلبانه دود ناشی از سوختن سیگار و مواد دخانی تحت عنوان مواجهه با دود دست دوم شناخته شده است و ریه‌های افراد غیر مصرف کننده که در کنار فرد مصرف کننده دخانیات زندگی می‌کنند، به مراتب عملکرد ضعیف‌تری دارد.
دکتر «راحله نظری» افزود: قرار گرفتن در معرض دود سیگار و مواد دخانی خطر بیماری‌های تنفسی را در بزرگسالان تا ۲۵ درصد و در کودکان، ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش می‌دهد، همچنین طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، بیش از ۳۰ درصد بیماری‌های قلبی و یک سوم بیماری‌های تنفسی در بین سیگاری‌های تحمیلی و افرادی که در مواجهه با دود مواد دخانی قرار دارند، ایجاد می‌شود.
او ادامه داد: میزان بروز سرماخوردگی، عفونت گوش میانی، گلودرد، سرفه و گرفتگی صدا در کودکانی که پدر و مادر سیگاری و مصرف کننده مواد دخانی دارند، بیش از کودکان دارای والدین غیر مصرف کننده است.
دکتر نظری با بیان اینکه سطح مونوکسید کربن دود سیگار در مکان بسته، چهار هزار برابر بیش از استاندارد هوای پاک است، اضافه کرد: ۱۰ تا ۱۵ درصد از افراد غیر سیگاری، بیش از حد نسبت به دود سیگار حساس هستند، این افراد در واکنش به یک دقیقه قرار گرفتن در معرض دود سیگار دچار خارش چشم، دشواری تنفس، سردرد شدید، تهوع و سرگیجه می‌شوند. این کارشناس سلامت بیشترین تأثیر دود را در کودکان کمتر از پنج سال اعلام کرد و گفت: کودکانی که هر روز به طور مداوم در معرض دود دست دوم قرار می‌گیرند، در مقایسه با افرادی که در معرض این دود نیستند، ۱۰درصد بیشتر دچار سرماخوردگی و بیماری‌های حاد تنفسی و ۴۰درصد بیش از کودکان دیگر به عفونت گوش میانی مبتلا می‌شوند. او ادامه داد: دود دست دوم، نه تنها بر سلامت جسمی ‌کودکان اثر می‌گذارد، بلکه بر قابلیت‌های شناختی و آموزشی هم اثرگذار است، کودکانی که در معرض سطح بالای دود دست دوم قرار دارند، نمره‌های پایین‌تری در دروس خود دارند، این کودکان در مقایسه با سایر کودکان، دو برابر بیشتر احتمال دارد که در سنین پایین‌تر به مصرف دخانیات مبتلا شوند. دکتر نظری، در خصوص پیشگیری از استعمال دود دست دوم، یادآور شد: باز کردن پنجره، استفاده از کولر و تهویه هوا با فن، نمی‌تواند مشکلات ناشی از قرار گرفتن در معرض دود دست دوم را از بین ببرد، بلکه لازم است برای حفاظت از خود و اطرافیانمان، منزل و وسیله نقلیه را عاری از دخانیات کنیم، از مردم بخواهیم در اطراف ما و منزل ما سیگار و مواد دخانی مصرف نکنند، از مصرف نکردن هر گونه مواد دخانی در مهد کودک، مدرسه یا محل نگهداری فرزندانمان مطمئن شویم، رستوران‌ها، مکان‌های تفریحی و اماکن عمومی‌ را انتخاب کنیم که عاری از دخانیات است، اگر با فردی زندگی می‌کنیم که دخانیات مصرف می‌کند و مایل به ترک آن نیست، از او بخواهیم خارج از فضای منزل آن را مصرف کند. او تأکید کرد: ضروری است ضمن اجرای قوانین مرتیط با منع عرضه و استعمال دخانیات در پارک‌ها و معابر عمومی، در افزایش آگاهی جامعه به ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان نسبت به مضرات دخانیات بکوشیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی