[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۹۱
  • دوره جدید

عضو شورای شهر شیراز: روند پیر شدن جمعیت در كشور ما آغاز شده است، روزنامه شیراز نوین

پیمان کشاورز-گروه خبر:
علی ناصری عضو شورای شهر شیراز در نطق پیش از دستور خود یکی از ویژگی‌های یک شهر ایدئال را توجه به حوزه سالمندان دانست و گفت: به همین منظور بر اساس این طرح  کارت‌هایی تحت عنوان کارت منزلت سالمندان در اختیار آنها قرار می‌گیرد. وی افزود: برهمین اساس همزمان با آغاز دهه مبارک فجر از این کارت‌ها رونمایی خواهد شد و در فاز نخست تعداد ۵۰۰۰ کارت به عزیزان سالمند بالای ۶۰سال سن با اولویت نیازمند مراقبت، اهدا خواهد شد.
ناصری ضرورت توجه به سالمندان، توجه بیشتر به این قشر در جامعه و روند سریع حرکت جامعه به سمت سالمندی را مورد بررسی قرار داد و گفت: طی سال‌های ۶۹-۱۳۶۴ امید زندگی ایرانیان  به ۶۳سال می‌رسید که این روند در ادامه و طی سال‌های  ۶۹ تا ۷۴ به ۶۶ سال رسید و  در سطحی بالاتر از سطح جهان و آسیا قرار گرفت و بنا به  پیش‌بینی سازمان ملل بعد از این سال‌ها هم روند صعودی خود را ادامه داده، به گونه‌ای که امید زندگی ایرانیان در سال ۱۴۲۹ به بیش‌از 78 سال خواهد رسید. 
علی ناصری با اشاره به افزایش تعداد سالمندان ایران طی سال‌های آینده  تصریح کرد: در حال حاضر كشور ایران مرحله انتقال ساختار سنی جمعیت از جوانی به سالخوردگی را تجربه می كند. فزونی سرعت رشد جمعیت سالمند در مقایسه با رشد جمعیت كل كشور و پیش بینی افزایش تعداد و سهم سالخوردگان (جمعیت ۶۰ سال و بالاتر) در سالهای آتی لزوم برنامه‌ریزی آینده نگر برای كنترل مسائل مربوط به این گروه از جمعیت را ضروری می‌سازد.
عضو شورای شهر شیراز گفت: در حال حاضر امید به زندگی  برای جهانیان از مرز ۶۶ سال عبور كرده است به طوری که  هر سال ۷/۱ درصد به جمعیت جهان افزوده می شود، ولی این افزایش برای جمعیت ۶۵ سال و بالاتر ۵/۲ درصد است، كشور ما  نیز از این تغییر جمعیتی بی نصیب نبوده  است و بر اساس مطالعات ساختار جمعیتی طی ۴ دهه اخیر متوسط رشد سالانه افراد سالمند بیش از۵/۱ برابر رشد جمعیت كل كشور بوده است. 
ناصری گفت:شاخصهای آماری نشان می دهند كه روند پیر شدن جمعیت در كشور ما نیز آغاز شده است و بر طبق پیش بینی سازمان ملل متحد که در سال ۲۰۰۷ صورت گرفت  در یک بازه ۲۰ ساله یعنی از سال ۱۳۸۵ تا ۱۴۰۵ به میانگین سنی جمعیت كشور ۱۰سال افزوده خواهد شد. در واقع حدود ۱۵ سال آینده جمعیت سالمند کشورمان دو برابر خواهد شد.وی با اشاره به فرهنگ کشور ما درخصوص احترام ویژه  به بزرگان و سالمندان ادامه داد: باید بدانیم که سالمندان گنجینه‌ای از تجربه، عشق و محبت‌اند، این مهم در سراسر جامعه ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، لذا برای عملی شدن این رویکرد و پیاده کردن این فرهنگ در جامعه طرح‌ کارت منزلت که به منظور تکریم سالمندان را مطرح کرده‌ایم. 
ناصری گفت:اجرای  طرح اهدای کارت منزلت سالمندان می‌تواند به نوعی سعی در یادآوری پیشینه احترام به کهنسالان در جامعه‌مان داشته و نقش به سزایی به لحاظ بُعد روانی اجتماعی در ارتقای جایگاه این عزیزان خواهد داشت، این نخستین گام ما در جهت برنامه‌ریزی به منظور دستیابی به شهر ایدئال سالمندان ماست.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی