[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۰
  • دوره جدید

موزه ممسنی به موزه تبدیل شد، روزنامه شیراز نوین

پروژه موزه شهر نورآباد به گفته بسیاری از کارشناسان از سال ۸۵ شروع شده اما هنوز پس از نزدیک به ۱۲ سال به سرانجام نرسیده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، در میان شهرهای استان فارس کمتر شهری را می‌توان پیدا کرد که خالی از جاذبه‌های گردشگری باشد، با این حال برخی از شهرستان‌ها با وجود ظرفیت بسیار از زیرساخت‌های صنعت مهم گردشگری خالی هستند. شهرستان ممسنی یکی از همین مناطق است که با وجود اینکه پیشینه تاریخی آن به پیش از تاریخ می‌رسد اما هنوز در این صنعت رشد چندانی نداشته است. 
پایان سال وعده جدید افتتاح موزه ممسنی 
پروژه موزه شهر نورآباد به گفته بسیاری از کارشناسان از سال 85 شروع شده اما هنوز پس از نزدیک به 12 سال به سرانجام نرسیده است. شهرستان ممسنی به گفته داوود ایوبی، فرماندار آن 190 اثر ثبت شده ملی دارد که به دلیل عدم وجود مکان مناسب برای نگهداری آنها بخشی در شیراز و بخشی در محل فرمانداری نگهداری می‌شود. 
  به گفته وی ساختمان موزه شهرستان با بیش از 80درصد پیشرفت علاوه بر اینکه 3 سالن برای نگهداری وسایل تاریخی دارد، محلی برای استقرار میراث فرهنگی ممسنی نیز است. براساس گفته‌های ایوبی بخشی از ساختمان موزه نیز به مردم‌شناسی اختصاص دارد. 
چندی پیش علت کندی پروژه موزه از سوی متولیان امر کمبود اعتبار مطرح شده بود اما محمدرضا امین، مدیر فنی موزه‌های استان فارس تیرماه در گفت‌وگو با تسنیم با اطمینان و صراحت اعلام کرد: ریالی از بودجه‌های این پروژه در جای دیگری هزینه نشده است و هر سالی که اعتباری به پروژه تعلق گرفته در راستای تکمیل پروژه مصرف شده است.  وی در آن زمان پیشرفت پروژه را 53درصد اعلام کرد و گفت: علاوه بر محوطه‌سازی بخشی از گالری‌های پروژه باقی مانده و تلاش میراث فرهنگی بر این است که پروژه برای هفته دولت افتتاح شود. این پروژه هفته دولت به سرانجام نرسید و در آستانه پایان سال 97 فرماندار این شهرستان وعده داد در صورتی که اعتبارات محقق شود تا پایان سال به بهره‌برداری برسد. 
براساس گفته‌های ایوبی 300 میلیون تومان اعتبار برای تکمیل موزه در نظر گرفته شده که اگر میراث فرهنگی هم کمک کند می‌توان  تا پایان سال امیدوار بود که این موزه افتتاح و در تعطیلات نوروز از آن استفاده شود.  
ظرفیت‌های گردشگری شهرستان ممسنی 
فرماندار ممسنی می‌گوید: اگر موزه راه‌اندازی شود، هم مرکزی برای معرفی داشته‌های تاریخی ممسنی و هم برای جذب توریست و معرفی آداب و رسوم این شهرستان است. به گفته وی شهرستان ممسنی به دلیل قرار گیری بین چند استان کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و هم مرزی با شهرستان سپیدان جاذبه‌های بی‌نظیری برای رونق صنعت گردشگری دارد.  به گفته وی یکی دیگر از اموری که در ممسنی باید پیگیری شود، الحاق برخی از آثار تاریخی این شهرستان به محور ساسانی به عنوان یک اثر جهانی است چراکه این شهرستان آثاری از دوره ساسانی دارد و مصوبه جهانی نیز این اجازه را می‌دهد که آثاری که مجزا هستند به‌عنوان متعلقات به آثار اصلی الحاق شود. 
در هر صورت هم تکمیل موزه ممسنی و هم الحاق بخشی از آثار این شهرستان به محور ساسانی می‌تواند گردشگرانی را از تمامی ‌نقاط دنیا به این شهر تاریخ بکشاند و زمینه‌ای برای رونق اقتصادی این شهرستان باشد. 
در میان گونه‌های مختلف صنعت گردشگری، گردشگری رویداد جایگاه ویژه‌ای دارد که شهرستان ممسنی با برگزاری جشنواره‌های غوره و دوشاب پزان در این زمینه نیز سرآمد است. به گفته ایوبی این شهرستان با 18 هزار هکتار تاکستان دیم بزرگترین تاکستان کشور است که ظرفیتی برای برگزاری جشنواره‌های مختلف است. 
فرماندار ممسنی هم چنین از وجود 4-5 اقامتگاه بومگردی در منطقه دشمن زیاری خبر می‌دهد که به دلیل وجود مناطق بکر و طبیعی گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب می‌کند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی