[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

آماده شدن بستر توسعه همکاری جهاددانشگاهی فارس و دانشگاه شیراز، روزنامه شیراز نوین

معاون فرهنگی دانشجویی و مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز ضمن بازدید از جهاددانشگاهی با رئیس و معاون فرهنگی این نهاد دیدار و پیرامون زمینه‌های تداوم و توسعه همکاری بحث و گفت‌و‌گو کردند.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، رئیس جهاددانشگاهی فارس در دیدار معاون فرهنگی دانشجویی و مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز با بیان این‌که جهاددانشگاهی، نهادی غیردولتی است گفت: این نهاد اکنون در ابعاد، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی و همچنین توانمندسازی و اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی فعالیت‌هایی را در دستور کار دارد.
دکتر مظاهر بابایی در معرفی جهاددانشگاهی فارس، با تأکید براین‌که آموزش‌ها در دو بخش کوتاه مدت و بلندمدت، برنامه‌ریزی شده و اجرا می‌شود؛ اضافه کرد که جهاددانشگاهی دارای 12‌مرکز تخصصی آموزشی کوتاه مدت است که 3‌مرکز در شیراز و 9‌مرکز در شهرستان‌های مختلف استان فارس مستقر است، علاوه‌بر آن یک مرکز علمی‌کاربردی نیز در شیراز فعالیت دارد.
وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز مشاوره ژنتیک، به وجود مراکز مشاوره‌های تخصصی در بخش‌های مختلف اشاره و اضافه کرد: سهم مهمی‌‌از فعالیت‌های جهاددانشگاهی در عرصه‌های خون بند ناف، مشاوره‌های پزشکی، روانشناسی و ژنتیک انجام می‌شود.
بابایی یکی از مهم‌ترین بخش‌های جهاددانشگاهی را فرهنگی عنوان و اضافه کرد: خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا)، مرکز افکارسنجی دانشجویان (ایسپا) و‌... در حوزه معاونت فرهنگی تعریف شده و فعالیت دارند.
رئیس جهاددانشگاهی فارس یادآور شد که معاونت فرهنگی این نهاد طی یک دهه گذشته همواره در سطح کشور به‌لحاظ حجم کمی‌و کیفی فعالیت‌‎های انجام شده رتبه اول یا دوم کشور را داشته است.
بابایی با بیان این‌که دانشگاه شیراز صرفاً یک دانشگاه مادر نیست بلکه مرجعی آموزشی در استان فارس و کشور است گفت: این دانشگاه از اولویت‌های لازم در سطح وزارت علوم برخوردار است‌. 
وی افزود: امروز نیاز به فعالیت‌های فرهنگی بیش از گذشته احساس می‌شود اما به دلیل مشکلاتی که در جامعه وجوز دارد شاهد کاهش بودجه این حوزه هستیم‌. 
بابایی گفت: خلأیی که به‌دلیل عدم فعالیت‌های فرهنگی ایجاد شده، زمینه‌ای برای فعالیت‌های ضد فرهنگی در مجموعه‌های دیگر از جمله دانشگاه به‌وجود آورده است‌. 
رئیس جهاددانشگاهی فارس تأکید کرد: جهاد دانشگاهی امروز همانند سال‌های ابتدایی انقلاب دغدغه نهادینه کردن فرهنگ اسلامی ‌مطابق با شرایط جدید دارد‌. 
بابایی با بیان این‌که آموزش و پژوهش را برای درآمد در دستور کار قرار نداده‌ایم که برای توسعه انقلاب فرهنگی است بیان کرد: یکسری از مباحث در دانشگاه شیراز نیاز به الگوسازی دارد‌. 
وی با بیان این‌که جهاد دانشگاهی فارغ از سلایق سیاسی وظیفه خدمتگزاری به آحاد جامعه به‌ویژه دانشجویان را بر عهده دارد، گفت: جهاد بستری برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی محسوب می‌شود‌. 
بابایی بر لزوم ارتباط بیشتر با دانشگاه شیراز تأکید و خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی تمام‌قد آماده ارائه خدمات خود به دانشگاهیان شیراز است‌. 
رئیس جهاددانشگاهی فارس یادآور شد: وظیفه سازمانی و شرعی خود می‌دانیم که در زمینه‌های مختلف با دانشگاه شیراز تعامل و همکاری داشته باشیم‌. 
بابایی با بیان این‌که نگاه سیاسی به همه موارد مشکل‌ساز است گفت: گاهی مواقع اصل موضوع را رها کرده‌ایم و به نگاه سیاسی در آن مورد پرداخته‌ایم، در‌حالی‌که اگر دغدغه، حل موضوع است پس نباید نگاه و جریان سیاسی را دخالت داد‌. 
رئیس جهاددانشگاهی فارس پیشنهاد داد برنامه توسعه فرهنگی جهاد‌دانشگاهی و دانشگاه شیراز را در یک جمع‌بندی مشخص برای ارائه خدمات و فعالیت‌های دو سویه به بررسی تخصصی بگذارند‌. 
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی استان فارس نیز در این جلسه یکی از مشکلات فعالیت‌های فرهنگی در فارس و شیراز را جزیره‌ای بودن فعالیت‌ها دانست و گفت: دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در فارس و حتی کشور فعالیت فرهنگی انجام می‌دهند بی‌آنکه هم‌افزایی لازم را داشته باشند.
دکتر محمدرضا خالصی ادامه داد: پیوسته نبودن فعالیت‌های حوزه فرهنگ منجر‌به موازی‌کاری‌، هدر رفت منابع و کاهش اثربخشی شده است حال آنکه می‌شد با تجمع منابع، برنامه‌های هدف‌مندی را متناسب با داشته‌ها و نیازهای فرهنگی، اجرایی کرد که اثرگذاری لازم را داشته باشد.
خالصی یکی دیگر از مشکلات را القای شبه فرهنگ به‌جای فرهنگ دانست و با بیان این‌که برخی از مسئولان دستگاه‌ها یا بخش‌های فرهنگی نهادهای مختلف، هیچ شناخت و درک صحیحی از فرهنگ و الزامات و بایدهای آن ندارند گفت: بسیاری از مسئولان فرهنگی در طول عمرشان موسیقی و تئاتر ندیده‌اند و حتی کتابی نخوانده‌اند!
وی با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی جهاددانشگاهی فارس گفت: امسال با توجه تمام تنگناها، 220‌برنامه فرهنگی در بخش‌های مختلف اجرا کرده‌ایم؛ البته دانشگاه شیراز هم به فراخور گستردگی شاید بیشتر از جهاددانشگاهی فعالیت داشته باشد اما هیچ یک از فعالیت‌های یکدیگر خبر ندارند.
خالصی با اشاره به وجود یک تفاهمنامه بین جهاددانشگاهی فارس و دانشگاه شیراز که زمینه‌های همکاری در آن مشخص شده است، ابراز امیدواری کرد که این دیدار مقدمه‌ای برای توسعه ارتباط دو نهاد و هم افزایی در حوزه‌های مختلف خصوصاً فعالیت‌های فرهنگی شود.
معاون جهاددانشگاهی با اشاره به این‌که امروز در شرایط دشواری قرار داریم، لزوم القای امید به جامعه خصوصاً جامعه دانشجویی را از ضرورت‌ها دانست و گفت: جهاددانشگاهی براین اساس برنامه‌هایی را در دستور کار قرار داده است.
او با بیان این‌که جهاددانشگاهی در حوزه فرهنگی انجام دهنده فعالیت‌های متعددی در حوزه دانشجویی بوده است گفت: اولین جشنواره انیمیشن، اولین جشنواره تئاتر، اولین سوگواره تعزیه، جشنواره فتوژرنالیست، همایش شهود قدسی با هدف ترویج هنر قرآنی و‌‌... از اقدامات شاخص به‌شمار می‌رود.
خالصی با بیان این‌که امروز ایسنا به استناد آمار وزارت ارشاد، از موثق‌ترین خبرگزاری‌های ایران به‌شمار می‌رود گفت: امروز باید از مسئولان دانشگاه‌ها سؤال کرد که چرا خبرگزاری دانشجویان ایران و ظرفیت‌های آن به خوبی دیده و از آنها استفاده نمی‌شود.
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی فارس با بیان این‌که اکنون عصر دیجیتال و فعالیت‌های چندرسانه‌ای است، تأکید کرد که اکنون دانشگاه می‌تواند با بهره‌مندی از ظرفیتی تحت عنوان ایسنا، فضای اطلاع رسانی مناسبی را در اختیار داشته باشد.
خالصی تأکید کرد که ایسنا این ظرفیت را دارد که در زمینه جذب و آموزش و تربیت خبرنگار و عکاس از میان دانشجویان علاقه‌مند فعال‌تر از گذشته حرکت کند.
نائینی مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز نیز در این جلسه گفت: شورایی با عضویت جهاددانشگاهی تا ابتدای دهه هشتاد در دانشگاه شیراز فعال و یکی از بال‌های فعالیت‌های فرهنگی بود.
او با بیان این‌که به هر دلیل این ارتباط گسست و جهاددانشگاهی و دانشگاه شیراز فاصله گرفتند گفت: جهاددانشگاهی همواره یکی از فعال‌ترین بازوهای فعالیت فرهنگی بوده، زمانی که فضای کانون و انجمن‌ها تشکیل نشده بود، جهاددانشگاهی فعالیت مطلوبی در دانشگاه داشت.
نائینی یادآور شد: شاید به‌‌دلیل شمولیت جهاددانشگاهی، افراد راحت‌تر فعالیت می‌کردند، در مقایسه با تشکل‌ها که باید خط مشخصی را داشته باشد.
او با بیان این‌که از سال‌78 در وزارت علوم و حوزه‌های دانشگاهی حرکت به سمت تأسیس ساختارهایی برای فعالیت دانشجویی شکل گرفت گفت: امروز در دانشگاه شیراز 80‌انجمن علمی، 16‌کانون فعال در بخش‌های مختلف، 9تشکل سیاسی و شوراهای اسلامی ‌و فرهنگی فعالیت دارند.
نائینی با تصریح این‌که در شیراز تمام سازمان‌ها در حوزه فرهنگ و فعالیت‌های فرهنگی حرف برای گفتن دارند گفت: در دانشگاه شیراز طی سال‌های گذشته 78‌جشنواره موسیقی سراسری برگزار شد، اما امروز نگاه به دانشگاه شیراز نگاهی فرهنگی نیست و اجرای برنامه‌های فرهنگی نسبت به گذشته دشوار شده است.
مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز با بیان این‌که اردیبهشت سال آینده این دانشگاه میزبان جشنواره فیلم و عکس دانشجویان ایران خواهد بود گفت: تاکنون نگاه شهر این بوده که برنامه دانشگاه مربوط به دانشگاه است و باید در تأمین منابع و ایجاد بسترها خودش تلاش کند.
نائینی با بیان این‌که هنوز متوجه نیستیم که در حوزه‌های مختلف خصوصاً فرهنگی باید فعالیت‌ها منسجم و هم‌افزا برگزار و دنبال شود گفت: با همکاری دانشگاه و جهاددانشگاهی می‌توان رویدادهای بزرگی را برنامه ریزی و اجرایی کرد؛ البته اول باید به یک شناخت در موضوع قابلیت‌ها رسید. 
واعظی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه شیراز نیز با اشاره به امتیازات موجود در بدنه جهاد دانشگاهی گفت: امکانات تصمیم‌گیری در جهاد دانشگاهی سبک‌بارتر از سازمان‌های دیگر است.
وی با بیان این‌که، در مقوله فعالیت‌های فرهنگی، فرهنگ باید بالادست سیاست باشد، جهاددانشگاهی را نهادی دانست که کمتر در معرض رفت و آمدهای سیاسی بوده و توانسته رویه حرفه‌ای خود را دنبال و براساس آن تصمیم‌گیری کند.
واعظی یکی از مهم‌ترین امتیازات دانشگاه شیراز را وجود مخاطبین انبوه و استعدادهای خلاق و آماده دانست و برگزاری جشنواره‌ها را مصداق این مهم ذکر کرد و گفت: آمادگی کاملی برای همکاری با جهاددانشگاهی خصوصاً در حوزه فرهنگی وجود دارد.
معاون دانشگاه شیراز با اشاره به دیدگاه مقام معظم رهبری نسبت به شیراز و دانشگاه شیراز  گفت: نقطه نظرات رهبر معظم انقلاب در این حوزه کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
واعظی با بیان این‌که باید برخی سیاست‌ها و دیدگاه‌ها را نسبت به مسائل زمان تغییر داد  عنوان کرد: ضوابطی که امروز به آن استناد می‌شوند مربوط به دهه‌٦٠ است و انتظار نیست که مقررات در حوزه فرهنگی را ملاک امروز قرار دهیم‌. 
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه شیراز تأکید کرد: باید به‌سمت عمل‌گرایی برویم و ایده‌ها را کارشناسی شده به اجرا بگذاریم‌. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی