[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۲۸
  • دوره جدید

شارلاتان هایی در لباس گدا، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- محمد شبیری 
 اینجا شیراز است. از کلانشهرهای مهم ایران. شهری که به لحاظ منظر شهری، روزی گل سرسبد شهرهای ایران بود؛ اما حالا در خیابان‌ها و در مقابل مناطق فرهنگی‌ و میراثی آن، مدام با متکدیان رو در رو می‌شوی!
این روزها شیراز، تکدی‌گری مدرن را به خود می‌بیند؛ فردی که حین فروختن اجناس به شما مراجعه می‌کند و اصرار دارد کالای گران خود را به شما بفروشد، اما زمانی که از خریدن طفره می‌روید، توهین می‌کند و صدایش را بالا می‌برد.
فرد دیگری که خود را بازمانده از اتوبوس شهرستانش معرفی کرده و دیگری بیمار است که از شما کمک‌هزینه درمانش را طلب می‌کند.
بارها پیش آمده که زنی مقابل بیمارستان‌های شیراز خودش را به شما می‌رساند و می‌پرسد «شما خانم یا آقای فلانی اهل فلان شهر فارس نیستید؟‌» و وقتی می‌گویید نه، یقه‌تان را می‌چسبد که دروغ می‌گویی و باید پولی را که از پدرم قرض گرفته‌ای، پس بدهی!
 این موارد فقط 2 نمونه از تکدی‌گری مدرن در خیابان‌های شیراز است. اگر گذرتان به خیابان‌های زند و مسیر‌های منتهی به خیابان قصردشت که بورس مطب پزشکان شیراز است، افتاده باشد، چهره‌های افرادی را خواهید دید که در کمال آرامش و کاملاً محترمانه قصد فریب رهگذران را دارند.
بی شک این افراد چهره نیازمندان واقعی شهر را پنهان می‌کنند و ضروری است مسئولان مربوطه برای رفع این معضل همیشگی شیراز تدابیری در نظر بگیرند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس می‌گوید: تکدی گری یک جرم بوده و کمک به متکدیان غیر قانونی است.
به گزارش خبرنگار شیراز نوین، هادی پژوهش جهرمی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس در نشست ساماندهی متکدیان در خطاب به مدیران استان می‌گوید: این موضوع باید در کل استان اجرا شود؛ زیرا شیراز یک شهر فرهنگی، مذهبی، تاریخی و ادبی در ایران و جهان است.
وی با بیان اینکه بیشتر متکدیان غیر بومی بوده و از استان‌های شرقی کشور وارد شیراز می‌شوند، می‌افزاید: 90 درصد از این افراد معتاد هستند که مدیر کل دفتر اتباع و مهاجرین خارجی باید به‌وسیله نیروی انتظامی و شهرداری متکدیان غیر ایرانی را شناسایی، دستگیر و از کشور خارج کند. 
پژوهش ادامه داد: در برخورد با متکدیان حرفه ای سازمان‌های مردم نهاد باید فعال شوند و در خصوص معتادان شناخته شده، پس از دستگیری، آنان را به مرکز 16 واقع در دهکده سلامی انتقال دهند که در این زمینه صدا و سیمای استان می‌تواند در اطلاع رسانی به مردم نقش ارزنده‌ای داشته باشد.
در برخورد با اکثر متکدیانی که تقاضای کمک از شهروندان را دارند عنوان می‌کنند که به کمیته امداد مراجعه داشته ایم؛ ولی آنان دست ما را که به سمتشان دراز شده بود، پس زده‌اند. شاید این جمله به تعبیری نشان سنگدلی و عدم حمایت از سوی دستگاه‌های متولی باشد که چرا با متکدیان اینگونه برخورد می‌شود؟
مدیرکل کمیته امداد فارس محمد بذرافشان در این رابطه به خبرنگار شیراز نوین می‌گوید: از آنجایی که این سازمان متولی جمع آوری متکدیان سطح شهر نیست ولی بر اساس جلسه‌ای که به همین منظور هفته گذشته در دفتر معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس برگزار شد، مجموعه شهرداری شیراز متعهد شد که با کمک سایر دستگاه‌های خدمت رسان موضوع جمع آوری متکدیان را در دستور کار قراردهد.
 این مقام مسئول با اعلام اینکه امروزه تکدی گری برای افراد متکدی به یک شغل پر سود تبدیل شده است می‌گوید: کمیته امداد نسبت به اعتبارات مصوب مجلس شورای اسلامی، افراد نیازمند را تحت پوشش قرار می‌دهد که در این خصوص امسال، اقدامات ارزشمندی با حمایت خیرین برای خانواده‌های نیازمند واقعی انجام شد.
مدیر کل کمیته امداد فارس نیز تکدی‌گری را آسیبی عظیم می‌داند و می‌گوید: جمع‌آوری متکدیان تنها وظیفه کمیته امداد نبوده بلکه فقط ریشه‌کن کردن فقر در دستور کار این نهاد مردمی قرار دارد.
بذرافشان از رفتار کسانی که فقر خود را در شهر به معرض نمایش می‌گذارند انتقاد کرده و از مردم خواست به جای کمک‌های مستقیم به افراد مستمند با واسطه قرار دادن نهادهای خیریه، این فریضه انسان‌دوستانه را انجام دهند تا افراد سودجو از مهر و عاطفه دیگران به‌عنوان دکان استفاده نکنند.
این مقام مسئول پیش‌بینی کرد که تا پایان اسفند ماه در قالب همایش نیکوکاری و با مشارکت مردم در فارس بیش از 18 میلیارد تومان کمک‌های نقدی و غیرنقدی جمع‌آوری شود.
همچنین ماهرخ جوکار کارشناس ارشد روانشناسی عمومی از پدیده تکدی‌گری به‌عنوان یک معضل اجتماعی شایع در کلانشهرها یاد می‌کند و می‌گوید: زمینه‌ها و عوامل گسترش تکدی‌گری و همچنین نحوه مقابله با آن در جوامع مختلف، برحسب ویژگی‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی راهکارهای متفاوت 
دارد.
وی معتقد است: تحولات اجتماعی شتابانی مانند رشد سریع جمعیت و در نتیجه رشد سریع شهرنشینی، جابه‌جایی توده‌های وسیع جمعیت، مهاجرت به شهرهای بزرگ، حاشیه‌نشینی و ایجاد شکاف طبقاتی در شهرها، پیامدهای اجتماعی ناگواری را در زندگی شهری و جوامع بشری بر جا گذاشته است.
این کارشناس می‌افزاید: ضروری است آموزش و اطلاع‌رسانی‌ها متناسب به نیاز جامعه باشد تا مردم مناسب‌ترین روش را در برخورد با این پدیده به کار گیرند.
جوکار با بیان اینکه تکدی‌گری یکی از صدها آسیبی است که جامعه را تهدید می‌کند، می‌گوید: از آنجا که تکدی‌گری در خیابان‌های پر تردد شهر عیان است، مورد توجه قرار می‌گیرد؛ اما به دیگر آسیب‌های اجتماعی که دور از نظر مانده‌اند بی‌توجهی می‌شود.
 حمیدرضا ساعیان دانشجوی کارشناسی مدیریت کسب وکار کوچک است، در این رابطه به خبرنگار شیراز نوین می‌گوید: نباید فقط از مسئولان انتظار داشت، وقتی که برخی افراد به راحتی مورد سوء‌استفاده قرار می‌گیرند.
وی که اعتقاد دارد بی‌توجهی به متکدیان کمک کردن به جامعه است، می‌افزاید: باید در مقابل خواسته‌های این افراد مقاومت کنیم تا کاسبی آنها کساد شود، چرا که آنها نیازمندان واقعی نیستند.
 ساعیان، از مسئولان می‌خواهد که درباره نوع تکدی‌گری این سودجویان اطلاع‌رسانی کنند تا شهروندان آگاه شوند.
 او با اشاره به اینکه افراد متکدی با زرنگی ذاتی خود افراد ساده را به راحتی از بین جمعیت تشخیص می‌دهند، می‌گوید: از مسئولان شهر به تنهایی کار چندانی در این زمینه ساخته نیست و ریشه‌کن شدن تکدی‌گری به تفکر و اراده شهروندان همبستگی دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی