[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۶
  • دوره جدید

مساجد محل تبلور اندیشه باشند، روزنامه شیراز نوین

رئیس شورای فرهنگ عمومی فارس در صد و هفتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان گفت: باید فضای فیزیکی مسجد با برنامه‌ها و ابعاد فرهنگی هماهنگ باشد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، حجت‌الاسلام و المسلمین لطف‌الله دژکام در صد و هفتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس بیان کرد: ما به نقش مسجد در تمدن اسلامی باید بپردازیم قبل از اینکه به کانون‌های فرهنگی بپردازیم؛ زیرا اگر این نقش را تبیین نکنیم، نمی‌دانیم اعضای مساجد چه نقشی دارند. دژکام ادامه داد: اگر نگاهی به وضعیت ساخت و ساز مساجد داشته باشیم، باید یک استاندارد برای وسعت و مساحت مساجد داشته باشیم. وی با بیان اینکه باید به پراکندگی مساجد توجه کنیم، افزود: گاهی صدای یک امام جماعت حتی بدون بلندگو به امام مسجد دیگر می‌رسد و این پراکنش مسئله مهمی است که در تمدن اسلامی باید به آن توجه کنیم. دژکام اظهار کرد: مسجد ساختن باید چهارچوب و استاندارد داشته باشد و باید در طراحی‌های شهرسازی به آن پرداخته و ساماندهی شود. امام جمعه شیراز گفت: برای رسیدن به مسجد طراز انقلاب اسلامی طرح‌هایی به میدان آمده، از جمله طرح مسجدمحوری و شبکه بودن مسجد که ناقض یکدیگر نیستند، بلکه مکمل یکدیگرند. دژکام بیان کرد: باید ببینیم کانون‌ها چه نقشی می‌خواهند ایفا کنند. باید به نقش‌های مکمل یکدیگر به نیازهای جامعه پاسخ دهیم. وی افزود: اگر کانون‌ها بخواهند موفق باشند، باید ارتباط عرضی و طولی خود را در ساختار نظام جمهوری اسلامی تعریف کنند و ارتباط عرضی و طولی خود را به گونه‌ای مانند پازل در کنار یکدیگر بچینیم که همراه و همکار و مکمل یکدیگر باشیم. نماینده ولی فقیه در استان فارس اظهار کرد: ما در تمدن‌سازی نمی‌توانیم بگوییم من می‌فهمم، بلکه باید چهارچوب مشخص کنیم. وی تصریح کرد: در بحث گام دوم انقلاب هم همه باید نقش خود را تعریف کنند تا در ادامه مسیر موفق باشیم.دژکام گفت: باید کانون‌های مساجد با توجه به نیاز جامعه و مردم بگویند ما قطعه‌ای از جورچین هستیم و نشان دهند کجای این حرکت قرار دارند. وی تأکید کرد: باید فضای فیزیکی مسجد با برنامه‌ها و ابعاد فرهنگی هماهنگ باشد.
استاندار فارس در این جلسه بیان کرد: اکثر جوانانی که در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس مؤثر بودند، از مساجد بیرون می‌آمدند. عنایت‌الله رحیمی گفت: در گذشته مساجد مرکز ثقل محله بوده‌اند و ائمه جماعات معتمدین محل بودند و اثرگذار بوده‌اند. این امر باید امروز هم احیا شود. رحیمی اظهار کرد: در دنیای دیجیتال امروز ارتباطات کمتر می‌شود و باید راه‌های ارتباطی را بیابیم و تبادل‌های اندیشه و سخن رو در رو پیدا کنیم که کانون‌های فرهنگی هنری مساجد می‌توانند محل تبلور این امر باشند و تبادل اندیشه را داشته باشند. استاندار فارس تصریح کرد: ما در استان فارس توجه ویژه‌ای به کانون‌ها داریم و باید توجه بیشتری هم در برنامه‌ریزی‌های خود داشته باشیم تا امکانات برای توسعه و تجهیز کانون‌ها فراهم شود.رحیمی اظهار کرد: ائمه جماعات مساجد ارتباطات تنگاتنگ با جوانان داشته باشند تا دشمنان به اهداف خود در جدایی جوانان و نسل گذشته نتوانند برسند.وی تأکید کرد: دشمنان سعی دارند جوانان را از نسل گذشته جدا کنند. این کانون‌ها و مساجد که سنگر بودند، می‌توانند در مقابله با این هدف دشمن اثرگذار باشند.
معاون ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در این جلسه گفت: هدف‌گذاری کانون‌ها از حیث گروه سنی روی نوجوان و جوان تمرکز شده و عموماً اعضای کانون‌ها از جوانان و نوجوانان هستند. طاهریان بیان داشت: آمار اعضای کانون‌ها به بالای دومیلیون نفر رسیده است؛ در حالی که اطمینان داریم تعداد کسانی که در مساجد فعالیت می‌کنند، آمارشان بیش از این است. وی اظهار کرد: در سطح کشور، قریب به ٦٠درصد از کانون‌های ما در مناطق روستایی فعالیت می‌کنند و تمامی مأموریت‌های وزارت ارشاد در روستاها به کانون‌های مساجد محول شده است.معاون ستاد کانون‌های مساجد کشور گفت: امسال پس از ٢٥سال اساسنامه ستاد کانون‌های مساجد بود که این برای ما بسیار حائز اهمیت است. وی تصریح کرد: شرایط بسیار خوبی فراهم شده تا نهادهایی که در مساجد فعالیت می‌کنند، ظرفیت‌هایشان شناخته شود و برای فعالیت‌های مختلف در مساجد ساماندهی شوند.
مسئول دبیرخانه کانون‌های مساجد استان فارس نیز در این جلسه گفت: در سطح کشور ٢٤٢٤٩باب کانون در استان فارس، ١٢٠٣کانون و در پنجم کشوری قرار داریم. حجت‌الاسلام والمسلمین حسین امیدی بیان کرد: ٥٥درصد کانون‌ها در شهر و ٤٥درصد در روستاها حضور دارند و فعالیت می‌کنند. وی افزود: تعداد کانون‌های روستایی ٥١٥باب است که می‌توانند در بحث تحولات اجتماعی اثرگذار باشند. امیدی اظهار کرد: تعداد ١٨٠٠مسجد تحت پوشش کانون‌ها قرار دارند و فعالیت‌های مختلف فرهنگی توسط دبیرخانه در آن مساجد برگزار می‌شود. وی در خصوص تعداد اعضای ثبت شده کانون‌های مساجد فارس گفت:  ٦٦٤١٤در سامانه بچه‌های مسجد ثبت‌نام کرده و عضو این سامانه شده‌اند. آموزش کتابداری، برگزاری مسابقات قرآنی مدهامتان، مسئولیت اجرایی دهه کرامت استان، حمایت از برگزاری یادواره شهدا، برگزاری اردوهای توانمندسازی نوجوانان، تفسیر و تلاوت نور در مساجد، برگزاری نمایشگاه دستاوردهای کانون‌ها، برگزاری جشنواره روستایی و برنامه‌های مختلف دیگر از جمله برنامه‌هایی بود که توسط دبیرخانه کانون‌های مساجد استان فارس در این استان برگزار شده است. وی تصریح کرد: بر اساس گام دوم انقلاب برنامه‌هایی ترتیب دادیم که منویات مقام معظم رهبری را با مشارکت جوانان عملیاتی نماییم. مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان فارس تأکید کرد: بر اساس آمار، قریب به ٢هزار کانون فرهنگی ثبت شده است و بر اساس افق ١٤٠٤ نیاز است که هر سال ٥٠٠کانون به این تعداد افزوده شود.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان فارس نیز در این جلسه گفت: همکاری و یکدلی ائمه مساجد با اعضای کانون‌های فرهنگی مدنظر قرار بگیرد و اعضای کانون‌ها باید همیشه در صف اول نماز جماعت بایستند. حجت‌الاسلام و المسلمین محمد رضایی افزود: آشنا کردن مردم با فرهنگ مسجد، تعامل با همسایگان و هم‌جواران مساحد از جمله اموری است که باید در کانون‌ها به آن توجه کرد.
در این جلسه مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری فارس با اشاره به پیشی گرفتن آمار فعالیت آقایان نسبت به بانوان در مساجد گفت: کانون‌های مساجد زمینه را برای فعالیت گسترده دختران و زنان ایجاد کنند. معصومه دستغیب افزود: کمتر مسجدی است که در موضوع نهاد خانواده تأثیرگذار باشد. شخصیت‌ها، اساتید متخصص و فرهنگیان می‌توانند در کنار کانون‌ها و کاهش آسیب‌ها و تقویت نهاد خانواده تأثیرگذار باشند. دستغیب اظهار کرد: در حوزه تربیت فرزندان کارهای اساسی صورت نگرفته و کار عمیقی در مساجد انجام نمی‌شود و لازم است کمیته ویژه تحکیم نهاد خانواده در مساجد راه‌اندازی شود. مدیر دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری فارس نیز در این جلسه گفت: باید از افراد متخصص در امور مختلف در مساجد استفاده شود. بتول معلم افزود: بسیاری از کارشناسان و متخصصین آمادگی دارند در زمینه‌های مختلف آموزش‌های مختلف و جلسات مختلفی را برگزار نمایند.
صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز با تأکید بر محور‌های اصلی دستور جلسه اعم از ارائه گزارش جامع از دستاوردهای کانون‌های فرهنگ هنری مساجد استان فارس در ربع قرن فعالیت و همچنین بررسی راهکارهای جذب جوانان در راستای گام دوم (فرمایشات مقام معظم رهبری)، گفت: صحبت‌های مقام معظم رهبری در خصوص کانون‌های مساجد حجت را بر همه تمام کرده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی