[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۸
  • دوره جدید

۱۷درصد از فارس مستعد سیل است، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز گفت: نتایج بررسی همه‌جانبه جغرافیای استان فارس نشان می‌دهد 17.26درصد کل مساحت این استان مستعد وقوع سیل است. از این رو، ضرورت دارد مدل‌سازی مکانی و تهیه نقشه مخاطرات محیطی استان به عنوان راهکار مؤثری برای شناسایی مناطق آسیب پذیر مورد توجه قرار گیرد.
حمیدرضا پورقاسمی در گفت و گو با ایرنا با بیان این که نقشه مولتی - هازارد مخاطرات طبیعی استان فارس را تهیه کرده است، افزود: بر اساس نتایج این بررسی علمی، 8.87درصد سطح استان فارس علاوه بر سیل، به طور هم‌زمان در معرض لغزش زمین نیز قرار دارد. 
عضو هیئت علمی بخش مهندسی منابع طبیعی و محیط زیست دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز گفت: یک درصد سطح استان فارس نیز استعداد وقوع هم زمان سیل و آتش سوزی جنگل را دارد. 
وی ادامه داد: نتایج بررسی‌ها همچنین نشان می‌دهد که 2.67درصد سطح استان فارس در معرض وقوع هم زمان سه خطر سیل، لغزش زمین و آتش سوزی جنگل قرار دارد.
پورقاسمی گفت: نتیجه بررسی‌ها درباره شهرستان شیراز نیز گویای آن است که 25.2درصد سطح این شهرستان حساس به سیل، 1.21درصد در معرض سیل و آتش‌سوزی جنگل و 18.13درصد نیز در معرض سیل و زمین لغزش است. در این میان، 3.57درصد سطح این شهرستان در معرض هر سه خطر سیل، آتش سوزی جنگل و زمین لغزش است.
این دانشیار دانشگاه شیراز با بیان این که وقوع مخاطرات طبیعی جزو واقعیت‌های زندگی بشری و حقیقتی غیرقابل انکار است، گفت: باید با بهره‌گیری از مطالعات علمی، سطح تهدید و خسارات ناشی از این مخاطرات را کاهش داد.
وی یادآور شد: ایران با توجه به وضعیت توپوگرافی، شرایط خاص جغرافیایی و اقلیمی، جزو 10کشور بلاخیز دنیا است که هر سال با مخاطرات مختلفی مواجه است. مقابله با این مخاطرات مستلزم شناخت صحیح هر مخاطره و عوامل مؤثر بر وقوع آن است.
پورقاسمی گفت: استان فارس نیز از این قاعده مستثنی نیست و به طور جدی با انواع مختلفی از مخاطرات طبیعی مواجه است.
عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز افزود: مدل‌سازی مکانی و تهیه نقشه مخاطرات محیطی استان فارس می‌تواند به عنوان یکی از راهکارهای مؤثر و همچنین یک چهارچوب جامع در شناسایی و پیش‌بینی مناطق آسیب‌پذیر، مورد توجه مدیران استانی باشد.
وی گفت: در بیشتر مطالعات انجام شده در حوزه کنترل و مدیریت خطرات طبیعی، تنها یک خطر به صورت انفرادی مورد بررسی قرار گرفته است و این سبب عدم شناخت جامع وضعیت آسیب‌پذیری منطقه می‌‌شود. این در حالی است که ارزیابی هم‌زمان چند خطر و شناسایی مناطق مستعد آنها می‌تواند به آمایش منطقه و مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز در راستای توسعه پایدار کمک شایانی داشته باشد.
پورقاسمی گفت: با توجه به خسارات مالی و زیست محیطی مخاطرات طبیعی، مدل‌سازی هم‌زمان انواع مخاطرات طبیعی و تهیه نقشه‌های خطر آنها در بخش‌های مختلف و حوزه‌های آبخیز استان فارس و حتی در مقیاس کل کشور بسیار ضروری است. بر این اساس، تلاش کردم نقشه مولتی -‌هازارد استان فارس را با تأکید بر سه مخاطره طبیعی سیل، زمین لغزش و آتش سوزی تهیه کنم.
وی ادامه داد: در تهیه این نقشه، از تصاویر ماهواره‌ای، تصاویر Google Earth، گزارش‌های ثبت شده توسط سازمان‌های مرتبط و اطلاعات به دست آمده از بازدیدهای گسترده میدانی استفاده شد. 
عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز گفت: از یافته‌های مهم نقشه مولتی-هازارد تهیه شده می‌توان به این موضوع اشاره کرد که با دقت بالا سیل‌گیری دو منطقه دروازه قرآن و سعدی قابل پیش‌بینی بوده است. 
پورقاسمی گفت: با مقایسه پیش‌بینی‌های مدل به دست آمده با اتفاقات اخیر، می‌توان گفت این مدل با دقت بالایی قادر است احتمال وقوع این مخاطرات را پیش‌بینی و از بخش مهمی از زیان‌های جبران‌ناپذیر پیشگیری کند. 
وی ابراز امیدواری کرد که از یافته‌های این مدل در مدیریت بحران، آمایش سرزمین و مکان‌یابی زیرساخت‌های شهری و توسعه‌ای استان فارس و شهر شیراز استفاده و در طراحی الگوهای اقتصادی - اجتماعی و برنامه‌های توسعه ای به کار گرفته شود.
سیل روز پنجم فروردین ماه 98 دروازه قرآن شیراز منجر به جان باختن 21نفر از هم‌وطنان، مصدومیت شماری دیگر و همچنین وارد شدن خسارت به خودروهای در حال عبور شد. سیل ششم فروردین ماه نیز منجر به آب‌گرفتگی منازل ساکنان بلوار وفایی شهرک سعدی و برخی روستاها و مناطق دیگر شیراز شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی