[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

درمان بیماری‌های کولورکتال در ایران در بالاترین سطح انجام می‌‌شود، روزنامه شیراز نوین

دوازدهمین کنگره کولورکتال شیراز، با برگزاری کارگاه‌ها و پنل‌های آموزشی و با هدف بررسی و ارائه تازه‌ترین دستاوردهای علمی این رشته، به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رئیس دوازدهمین کنگره کولورکتال شیراز گفت: برگزاری این همایش از سال ۸۶ در دانشگاه علوم پزشکی شیراز آغاز شده و امروز دوازدهمین کنگره کولورکتال در حال برگزاری است.
دکتر احمد ایزدپناه هدف از برگزاری این کنگره از سال‌های گذشته تا امروز را توضیح و به‌روزرسانی علم در رابطه به بیماری‌های کورکتال و روده بزرگ عنوان کرد و افزود: هر ساله برای اعتلای سطح دانش متخصصان، جراحان عمومی و پزشکان، یک موضوع خاص از سوی برگزارکنندگان کنگره انتخاب، بررسی و نتیجه گیری می‌‌شود.
او اضافه کرد: کنگره کولورکتال شیراز، پیشتازترین کنگره در رابطه با بیماری‌های روده‌ای در قسمت جراحی کولورکتال است و همیشه تلاش شده تا بالاترین و به‌روزترین موضوعات علمی و درمان‌های مربوطه، در این کنگره بررسی شود.
 رئیس دوازدهمین کنگره کولورکتال شیراز، تأکید کرد: افراد باید در صورت مشاهده هرگونه نشانه غیرمعمول، به پزشک مراجعه کنند تا در صورت لزوم به سطوح بالاتر و متخصصان ارجاع شوند.
دکتر ایزدپناه ادامه داد: درمان بیماری‌های کولورکتال در ایران و دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در بالاترین سطح علمی انجام می‌‌شود و بیماران از کشورهای مختلف منطقه و کشورهای هم‌جوار نیز برای درمان به شیراز مراجعه می‌کنند. او از حضور حدود ۲۵۰متخصص و فوق تخصص شرکت کننده از شهرهای مختلف ایران و افرادی از کشورهای لیتوانی، آلمان و کشورهای عربی در این کنگره دو روزه و ارائه آموزش‌ها و دستاوردهای نوین حوزه کولورکتال به آنان، خبر داد.
 دبیر اجرایی دوازدهمین کنگره کولورکتال شیراز گفت: با توجه به شیوع بالای بیماری‌های ناحیه مقعد و راست روده که در اثر زمینه‌های مختلف مانند ژنتیکی، شیوه تغذیه و شیوه دفع ایجاد می‌‌شود، هیئت اجرایی و هیئت علمی کنگره تصمیم گرفتند کنگره امسال را با این رویکرد برگزار کنند که مردم بتوانند با آگاهی از بیماری‌های شایع ناحیه مقعد و راست روده، با ایجاد تغییرات در سبک زندگی، سبک تغذیه، ورزش و با اجرای برنامه‌های مراقبتی، با این بیماری‌ها آشنا شوند تا گامی در جهت کاهش بیماری‌های کولورکتال برداشته شود. 
دکتر سید محمدکاظم تدین افزود: حدود ۳۰ تا ۴۰درصد بیماران مراجعه کننده سرپایی جراحی، به دلیل بیماری‌های مقعد و راست روده است که در این زمینه نحوه زندگی، زمینه ژنتیکی و آگاهی مردم و شناساندن بیماری به آنان بسیار مهم است و می‌تواند به کاهش عوارض این بیماری‌ها کمک کند.
او اضافه کرد: در این همایش تلاش می‌‌شود موارد مختلف این بیماری‌ها به پزشکان و مردم یادآوری و شناسانده و راهکارهای پیشگیری و درمان این بیماری‌ها، به آنان ارائه شود.
در ادامه، رئیس مرکز تحقیقات کولورکتال و مسئول بخش جراحی کولورکتال دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: بیماری‌های روده بزرگ و راست روده در تمام دنیا و به ویژه در منطقه خاورمیانه و ایران، روز به روز بیشتر می‌‌شود. بیماری‌های بدخیم و بیماری‌هایی که خیلی سخت درمان می‌شوند که در گذشته کم بودند یا وجود نداشتند، اما امروزه به حدی زیاد شده‌اند که متخصصان گوارش و جراحان کولورکتال در تمام دنیا و به ویژه منطقه خاورمیانه مجبورند به صورت ویژه به آن توجه کنند و هر روز یک جنبه از این بیماری مطرح می‌‌شود که آگاهی بیشتر متخصصان و جراحان را ضروری می سازد.
دکتر سید وحید حسینی افزود: به نظر می‌رسد تغییر شیوه زندگی، استفاده از غذاهای چرب و فست‌فودها، کم‌تحرکی و نوع تغذیه، باعث افزایش این بیماری شده است.
او در ادامه، توجه به روش و سنت‌های زندگی در گذشته، داشتن فعالیت بدنی، مصرف موادغذایی سالم و فیبردار مانند سبزی‌ها، پرهیز از مصرف غذاهای چرب و فست‌فودها را از مهم‌ترین اقدامات برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها برشمرد.
رئیس مرکز تحقیقات کولورکتال دانشگاه به مردم توصیه کرد: با دیدن کوچکترین نشانه‌ها مانند خونریزی، دردهای متناوب شکمی، کاهش وزن، اسهال یا یبوست‌های مداوم یا متناوب، برای تشخیص زودهنگام و سهولت در درمان بیماری، به پزشک مراجعه کنند.
دکتر حسینی با اشاره به عوارض ناشی از بروز بیماری‌های گوارشی و بیماری‌های التهابی روده‌ای، اضافه کرد: برخی از این عوارض ممکن است روی کبد فرد اثر بگذارد و فرد مجبور به پیوند کبد شود. همچنین وقوع سرطان‌ها و بی‌اختیاری بیمار نیز از عوارض این بیماری‌هاست و بر کیفیت زندگی فرد اثر می گذارد.
دوازدهمین کنگره کولورکتال شیراز، پنجم و ششم اردیبهشت در مجتمع ولایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، برگزار ‌‌شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی