[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

یک فستیوال خصوصی ، روزنامه شیراز نوین

جستاری بر شیوه بلیط‌فروشی در جشنواره فیلم فجر 

سعیدرضا امیرآبادی
یکی از دستاوردهای گهربار جمهوری اسلامی همانا در عرصه هنر و سینما به وقوع پیوسته است. این انقلاب مردمی سبب شد هنر هفتم در بین همه مردم فراگیر شده و به جای پرداختن به مبانی فرومایه و مبتذل، توجه شگرفی به واقعیت‌های جامعه و عناوین ارزشی داشته باشد. امروزه می‌توان ادعا کرد که سینمای ایران، نجیب‌ترین سینمای جهان است و خانواده‌ها می‌توانند با فراغ بال به تماشای آن بنشینند. سینمایی که در آن خبری از خشونت‌های افراطی، ابتذال لجام گسیخته و مفاهیم استعماری نیست و می‌کوشد با بهره‌گیری از دانش رفیع فیلمسازان خویش، به نقد منصفانه اجتماعی و توسعه ارزش‌ها همت گمارد. در راستای فراگیر نمودن هنر هفتم بومی، تلاش‌های فراوانی صورت گرفته که یکی از آنها ساماندهی یک فستیوال وطنی با عنوان جشنواره فیلم فجر است. این رویداد عظیم سینمایی در سال جاری، سی‌وپنجمین تولد خود را جشن گرفته و می‌کوشد خلاصه‌ای از یک سال سینمایی آتی را به صورت فشرده به پیشگاه مخاطبانش عرضه کند. برای اهالی هنر هفتم، جشنواره فیلم فجر به مثابه بزرگ‌ترین اتفاق ارزشمند سینمایی قلمداد می‌شود و اخبار و حاشیه‌های آن را به دقت دنبال کرده و برای تماشای آثار ارزشمندش، بی‌تابی می‌کنند. اما اتفاقاتی غیرقابل پیش‌بینی در این بین رخ می‌دهد که مخاطبان را حیرت زده کرده و موج انتقادات و نارضایتی‌ها را روانه مسئولان و مدیرانی می‌کند که مسبب اتخاذ آنها هستند. 
زیرکی کاسب‌مآبانه 
فرض کنید شما به دلیل کمبود وقت یا عدم تمکن مالی تصمیم گرفته‌اید تعداد محدودی از فیلم‌های جشنواره فیلم فجر را تماشا کنید. اما قانون بلیط فروشی فستیوال سی‌وپنجم به نحوی پایه‌ریزی شده است که شما را ظالمانه از تماشای یک فیلم که با استانداردهای جمهوری اسلامی و اخذ همه مجوزهای مربوطه ساخته شده است، محروم می‌کند. نحوه بلیط‌فروشی جشنواره بدین صورت است که کلیه آثار سینمایی را در سه بسته هشت عددی تقسیم‌بندی کرده‌اند و تماشاگر برای تماشای یک فیلم مجبور به خریداری بلیط هشت عدد از فیلم‌ها است. البته در روند تقسیم‌بندی آثار فاخر نیز زیرکی کاسب‌مآبانه‌ای به کار رفته است. بدین نحو که آثار فیلمسازان سترگ در گروه‌های مختلف گنجانده شده است و چنانچه مخاطب علاقه‌مند به سینما تمایل به تماشای آثار حمید نعمت‌الله، مسعود کیمیایی، پوران درخشنده و فریدون جیرانی داشته باشد، باید بلیط تمامی فیلم‌های جشنواره را خریداری کند. با این روند تصمیم‌گیری درباره بلیط‌فروشی، علاقه‌مندان سینما در تنگنای دشواری قرار می‌گیرند. مسلماً همه دوستداران هنر هفتم وطنی که عمدتاً از قشر جوان و دانشجوی کشور هستند، تمکن مالی لازم برای خریداری کلیه بلیط‌ها را ندارند و با خاطری مکدر، قید تماشای بعضی از آثار فاخر را می‌زنند یا روانه بازار سیاه می‌شوند. دور شدن جوانانی که مشتاقانه درصدد فرصتی برای تماشا و حمایت از هنر فاخر بومی هستند، امری ناپسند و نکوهیده است و می‌تواند اثرات بدی را در جامعه بر جای گذارد. این روند بلیط‌فروشی، حق انتخاب را که جزء حقوق اساسی منشور شهروندی است از مخاطبان سینما دریغ کرده و آنها را مجبور می‌سازد برای تماشای یک فیلم فاخر، بلیط مجموعه‌های سینمایی دیگری که شاید میلی به تماشای آنان نداشته باشند را خریداری کنند. 
جشنواره غیرهمگانی 
مبحث «تهاجم فرهنگی» دارای سطوح مختلفی است که فقط ظواهر بیرونی آن در جامعه هویداست. یکی از ابزارهای کلانی که در دست مهاجمان برای زدودن فرهنگ ناب ایرانی اسلامی و جایگزینی آن با مبانی نوظهور وجود دارد، نمایش جذابیت‌های زندگی غربی است. آنها شیوه زندگی و کاراکترهای برون مرزی را با ترفندهای فانتزی رتوش می‌کنند و محصولی پوشالی و در عین حال جذاب و مخاطب‌مدار را به ذهن اهداف خود تزریق می‌کنند. با نگاهی بر پیاده‌روهای شهر می‌بینیم که آثار سینمای هالیوود با مبالغ بسیار ناچیزی در دسترس علاقه‌مندان سینما قرار می‌گیرد. فیلم‌هایی که در درازمدت سلیقه مخاطبان را به سمت سوی اهداف سازندگان نیل داده و از اصالت‌های بومی جدا می‌کند. بهترین راهکاری که در مقابل این تهاجم فکری وجود دارد، به استفاده از شیوه‌های متقابل دفاعی و ارتقاء سطح آگاهی جامعه بازمی‌گردد. در حقیقت، یکی از اهداف اولیه پایه‌ریزی جشنواره فیلم فجر نیز همین بود. مؤسسان این جشنواره کوشیدند محصولات ارزشمند وطنی را در قالب فستیوالی ایرانی به علاقه‌مندان هنر هفتم عرضه کنند و از تمایل آنها به سمت سینمای ضدارزشی غرب که سرشار از مضامین سیاسی هدف‌دار است بکاهند. اما با گذشت سی‌وپنج دوره از جشنواره فیلم فجر و نحوه بلیط‌فروشی، می‌توان ادعا کرد که این رویداد از شکل همگانی خود در بخش جذب مخاطبان خارج شده و تماشاگرانش را با توجه به بضاعت مالی‌شان انتخاب می‌کند. پدیده نامأنوسی که مخاطبان سینمای ایران را که از تمکن مالی کافی برای خرید همه فیلم‌ها برخوردار نیستند، از تماشای همه آثار مورد علاقه‌شان محروم کرده و راه‌های دیگری را به رویشان می‌گشاید. 
ابلاغ رسمی از تهران 
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، در زمره اولین استان‌هایی قرار می‌گیرد که برپایی جشنواره فیلم فجر استانی را در دستور کار خود قرار داد. این عمل ارزشمند سبب شد سینمادوستان شیرازی موقعیت مناسبی برای تماشای آثار مورد علاقه‌شان همزمان با پایتخت داشته باشند. همان‌طور که در خبرها شنیده می‌شود، ادارات کل شهرستان‌ها نقشی در این شیوه بلیط‌فروشی نداشته‌اند و این امر یک ابلاغ رسمی از سوی وزارت‌خانه تهران است که باید اجرایی شود. مهدی رنجبر، معاونت هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی در این رابطه گفت: ما اعتراضات خود را در این خصوص به وزارت‌خانه اعلام کردیم، ولی تصمیم نهایی این بود که بلیط‌ها در قالب بسته‌های مختلف به فروش برسند. این تصمیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پایتخت جای سؤال‌های فراوانی را ایجاد می‌کند. در حالی که دولت تدبیر و امید تمامی تلاش خود را بر حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی و مردم مداری بنا نهاده است و دستاورد بزرگی همانند برجام را در کارنامه حرفه‌ای خود دارد، چگونه این وزارتخانه با وضع قوانین نادرست موجب آزردگی خاطر علاقه‌مندان سینمای ایران می‌شود. سینمایی که هنجارهای ایرانی و اسلامی در آن رعایت شده و در جشنواره‌های برون مرزی به موفقیت‌های چشمگیری دست می‌یابد. البته این شیوه بلیط‌فروشی منحصر به سال جاری نمی‌شود؛ بلکه در سال‌های گذشته نیز فیلم‌ها در بسته‌های مختلفی ارائه می‌شوند و امکان خریداری بلیط یک فیلم نیز برای تماشاگران وجود داشت. اما مسئولان وزارتخانه اعلام می‌کنند در صورت باقی ماندن بلیط‌ها، آنها را به صورت تک فروشی ارائه می‌کنند. مسلم است که بلیط آثار فاخر سینمایی در ساعات اولیه به اتمام می‌رسد و تعدادی از فیلم‌هایی که مخاطب چندانی ندارند، به صورت تک راهی گیشه خواهد شد. 
شانزدهمین جشنواره فیلم فجر شیراز همزمان با سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر پایتخت با نمایش 24فیلم سینمایی در قالب سه بسته هشت عددی در تالار حافظ و سینما سعدی شیراز از 14 بهمن آغاز می‌شود. قیمت هر بسته نمایشی 64هزار تومان تعیین شده است. 
 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی