[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۱
  • دوره جدید

سبک زندگی، روزنامه شیراز نوین

حساسیت چیست و باید با آن چه کرد؟

فصل زیبای بهار در راه است. به همین بهانه، به سراغ حساسیت در کودکان رفتیم تا انواع آن را معرفی و اگر راهی برای درمان دارد، آن را برای شما بازگو کنیم. بهار و تابستان اوج حساسیت‌های فصلی است. 
واکنش سیستم دفاعی بدن در مقابل عناصر خارجی را آلرژی (حساسیت) می‌گویند. هنگامی که کودک در تماس با مواد حساسیت‌زا قرار می‌گیرد (به آن دست می‌زند، تنفس می‌کند، می‌خورد یا حتی به او تزریق می‌شود) بدن او به اشتباه این مواد را دشمن فرض می‌کنند و در برابر آن گارد دفاعی می‌گیرد و برای مبارزه با آن، هیستامین تولید می‌کند.
این مواد شیمیایی بدن را تحریک می‌کنند و باعث ایجاد نشانه‌هایی همچون آبریزش بینی، عطسه، خارش و سرفه می‌شوند. این نشانه‌ها می‌توانند خفیف یا شدید یا ادواری (فصلی) باشند یا فقط هنگام تماس با ماده حساسیت‌زا بروز کنند.
بعضی وقت‌ها میزان حساسیت به قدری بالا است که باعث شوک آنافیلاکتیک می‌شود که باید فوراً بیمار را به بیمارستان ارجاع داد. نشانه‌های این حمله نیز سخت نفس کشیدن یا قورت دادن آب گلو است که می‌تواند خطر مرگ داشته باشد.
مواد حساسیت‌زای رایج شامل غذا، دارو، حشره، موی حیوانات، گرده درختان و خاک هستند. 
آلرژی در کودکان چیست و چگونه درمان می‌شود؟
بر اساس آمار، حدود 4.5درصد از کودکان زیر 18سال به حساسیت غذایی، 10.7درصد حساسیت پوستی و 16.6درصد نیز تب یونجه و حساسیت تنفسی دارند.
متهمان اصلی این حساسیت موارد زیر هستند:
گرد و غبار، پرز و موی حیوانات، گرده درخت، گیاهان و گل‌ها و کپک.
برخی از کودکان به بالش‌های پر یا پتوهای پشمی هم حساسیت دارند. شاید کودکان به دود سیگار حساسیت نداشته باشند، اما این دود باعث افزایش آلرژی آنها می‌شود.
از آنجا که نشانه‌های حساسیت بینی بسیار شبیه سرماخوردگی است (آبریزش بینی، آب چشم، سرفه، پر شدن بینی و عطسه) تشخیص آنها از یکدیگر کمی دشوار است. اما آلرژی علائم دیگری نیز دارد. برای کشف آن باید سوال‌های زیر را از خود بپرسید:
•    آیا کودک همیشه سرما خورده است؟ سرماخوردگی فقط یک هفته تا ده روز ادامه دارد، اما آلرژی این‌گونه نیست.
•    آیا بینی کودک شما پر است یا آبریزش دارد؟ آیا زیاد عطسه می‌کند؟ آیا چشمانش قرمز و آبدار است و خارش دارد؟   
•    آیا زیر چشمانش تیره، بنفش یا آبی است؟ چیزی که پزشکان آن را نشانه‌های آلرژی می‌دانند.
•    آیا از طریق دهان نفس می‌کشد؟
•   آیا همیشه سرفه‌های خشک دارد؟
•    آیا پوست او لکه‌های قرمزی دارد که می‌خارند؟
اگر پاسخ شما به یک یا چند پرسش بالا بله است، باید بدانید فرزندتان به چیزی در اطراف خود حساسیت دارد. حساسیت بینی در کودکان می‌تواند به بیماری‌هایی همچون عفونت بینی، آسم و عفونت سینوس‌ها تبدیل شود.
کودکان، استعداد به حساسیت را به ارث می‌برند، اما نوع این حساسیت مشخص نیست. به طور مثال، اگر پدر یا مادر کودک به حیوانات حساسیت دارند، حدود 40 تا 50درصد احتمال دارد کودک نیز دچار این حساسیت بشود. اگر هر دو والدین حساسیت داشته باشند، این احتمال به 75 تا 80درصد می‌رسد. اعضای یک خانواده می‌توانند به موارد متفاوت حساسیت داشته باشند. شاید شما هم بارها از خود پرسیده‌اید چه زمانی می‌توان متوجه حساسیت کودک شد؟
این بستگی به کودک دارد که چه زمانی نشانه‌های آلودگی خود را بروز دهد. همه افرادی که حساسیت دارند یک آستانه دارند که باید به آن برسند تا بدنشان از خود واکنش نشان دهد. این زمان ممکن است چند ماه طول بکشد. به طور مثال، شاید کودک به موی گربه حساسیت داشته باشد اما تا چند ماه واکنشی نشان ندهد یا واکنش ضعیفی از خود نشان دهد. اما سرانجام یک روز آستانه حساسیت او تحریک شود و علائم حساسیت را بروز دهد.
باید بدانید حساسیت‌های فصلی در کودکان زیر 3 تا 4سال بروز نمی‌کند.
حساسیت به خاک و گِل بیشتر در هوای مرطوب و بارانی بروز می‌کند که نمی‌توان آن را از سرماخوردگی تمیز داد. در حالی که حساسیت گرد و غبار یا موی حیوانات در طول سال رخ می‌دهد. اما به طور کلی حساسیت بیشتر در فصل‌های بهار، تابستان و پاییز بروز می‌کند.
گر و غبار در فرش و پارچه‌ها جمع می‌شوند و در همه اتاق‌های خانه موجود هستند. اما بیشترین تماس کودک با آنها هنگام خواب است؛ زیرا بالش و پتوی کودک مملو از گرد و خاک‌های ریز است.
برای از بین بردن آنها می‌توانید از مراحل زیر کمک بگیرید. این کارها، 60 تا 70درصد باعث کاهش حساسیت کودکان می‌شوند.
•    رختخواب و بالش کودک خود را با پارچه نفوذناپذیر رویه کنید. این پارچه را در فروشگاه‌های لوازم آلرژی می‌توانید پیدا کنید. برخلاف پارچه‌های پلاستیک، این پارچه نه چروک می‌شود و نه خش‌خش می‌کند. به جای پتوی پرزدار نیز از لحاف روکش‌دار استفاده کنید.
•    هر هفته یک بار رختخواب او را با آب داغ بشویید. بهتر است دمای آب تا 130درجه فارنهایت بالا باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی