[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

استاندار فارس: عملکرد هلال احمر در حادثه سیل امسال بسیار خوب بود، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس گفت: جمعیت هلال احمر در حادثه سیل امسال در استان‌های فارس، گلستان، لرستان و خوزستان عملکرد بسیار خوبی داشت.
به گزارش روابط عمومی ‌استانداری فارس، دکتر عنایت الله رحیمی‌ در مراسم تجلیل از عوامل اجرایی، فعالان و داوطلبان عملیات‌های امدادرسانی به آسیب‌دیدگان سیل اخیر با بیان این که سال‌ها استان فارس دچار خشکسالی بود و همه ما دعا می‌کردیم که باران بیاید و آسیب‌های خشکسالی کاهش یابد گفت: خوشبختانه بارندگی بسیار خوبی را شاهد بودیم و امروز می‌بینیم که بسیاری از تالاب‌ها، سدها و دریاپه‌ها پر آب شده‌اند و کشاروزان ما خوشحال هستند.
نماینده عالی دولت در استان فارس افزود: در کنار این نعمت‌ها، مصیبتی نیز به‌وجود آمد و تعدادی از هم وطنان خود را در سیل از دست دادیم که امیدواریم با تدابیر پیشگیرانه و مطالعات علمی‌ و مهندسی بتوانیم از این‌گونه حوادث جلوگیری کنیم.
وی با بیان این که این حوادث نعمتی را به‌دنبال داشت ادامه داد: همدلی و هماهنگی بین همه دستگاه‌ها و همت و حمایت مردمی ‌در این حادثه تبلور پیدا کرد و بر سرمایه اجتماعی کشور افزوده شد.
استاندار فارس با تأکید بر این‌که اعضای جمعیت هلال احمر از خودگذشته‌ترین و ایثارگر‌ترین نیروهای اجرایی هستند افزود: امدادگران هلال احمر در شرایط سخت به کمک مردم می‌آیند و مردم به آن‌ها امید بسته‌اند؛ زیرا کمک‌های آن‌ها را دیده‌اند و عملیات بسیار خوبشان را تجربه کرده‌اند.
رحیمی‌ در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که امدادگران جمعیت هلال احمر استان فارس علاوه‌بر فارس در استان خوزستان در شهرستان‌های شوش و شوشتر برای امداد و نجات و اسکان اضطراری و بازتوانی فعالیت کردند که موجب ارائه خدمات مناسب و تقدیر استاندار خوزستان شد.
استاندار فارس با بیان این‌که امدادگران جمعیت هلال احمر استان فارس در استان لرستان هم حضور یافته و کمک‌های مناسب مردمی ‌را در اختیار سیل‌زدگان قرار دادند ادامه داد: کمک‌های مردمی ‌استان فارس به مناطق سیل‌زده گلستان هم ارسال شد که تأثیر خوبی در روند خدمات‌رسانی داشت.
نماینده جمعیت هلال احمر فارس نیز در این مراسم گفت: بالغ بر یک میلیارد تومان کمک‌های نقدی و بیش از ۲‌میلیارد تومان کمک‌های غیر‌نقدی از سوی مردم فارس برای استان‌های سیل‌زده جمع آوری شد. حسین درویشی گفت: استان پهناور فارس به پنج منطقه عملیاتی مرکز، شمال، جنوب، شرق و غرب تقسیم شده است؛ هر تعدادی از شهرستان‌های عضو در این مناطق با برنامه‌ریزی و همایش‌های ماهیانه آموزشی به روز می‌شوند.
وی با اشاره به سیل اخیر در کشور  و حادثه دروازه قرآن اضافه کرد: بلافاصله پس از وقوع حادثه امدادگران هلال احمر به کمک به آسیب دیدگان شتافتند. نماینده جمعیت هلال احمر فارس همچنین بر وسعت آسیب سیل اخیر در استان اشاره و خاطرنشان کرد: همزمان در سیل شیراز ۲۱‌نقطه از حاشیه شهرها و روستاهای استان دچار آبگرفتگی شده بودند؛ این در‌حالی بود که هلال احمر در طرح نوروزی به سر می‌برد و در ۱۷۰‌نقطه استان پست‌های ویژه آن برقرار شده بود.
در ادامه مراسم دبیر کل جمعیت هلال احمر کشور اظهار کرد: پس از حادثه دروازه قرآن حرکت ویژه‌ای در شیراز و استان فارس ایجاد شد که تبدیل به الگویی برای تمام کشور شد.
پیروی افزود: البته فضا برای انتقاد باید باز باشند و انتقادات صورت گیرد؛ اما باید به بعد دیگر آن هم نگاه کرد؛ حجم سیل حدود ۲۰ استان را متأثر خود کرد و ۴ استان به‌شدت درگیر شدند؛ در بعضی از مناطق تنها با قایق امکان عبور وجود داشت؛ اما انصافاً تعداد تلفات انسانی در مقایسه با حوادثی که در دیگر نقاط دنیا رخ می‌دهد کمتر بود.
وی یادآو شد: این حوادث در تمام دنیا رخ می‌دهد و سالانه تلفات زیادی را به همراه دارد. همیشه شعاری که در بخش بهداشت و درمان مطرح می‌شود «‌پیشگیری بهتر از درمان است» بوده است درمان بعضی مواقع هیچ اثری ندارد و حتی امکان ان ندارد که یک نفر به حیات برگردد و خسارات را جبران کند؛ وظیفه هلال احمر برای کاهش خطرات تلفات هنگام وقوع حادثه شناسایی مخاطرات، آموزش عمومی‌و سازمان دهی داوطلبان است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی