[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۶
  • دوره جدید

سلطان سرکش، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

به نظر می‌رسد با توجه به تورم موجود در بازار که حتی ماکارونی را تحت تأثیر خود قرار داده، کسی به دنبال تعادل‌بخشی در بازار نبوده و نیست. بخش‌های اقتصادی دچار مافیا شده‌اند و هرازگاهی یک سلطان در یک قسمت از حوزه اقتصاد ظهور می‌کند و دستگیر می‌شود و از عاقبت کار اطلاعاتی به دست نمی‌آید که آیا پول‌های بر باد رفته، به خرانه ملت بازگشته یا خیر.
شبکه‌های مختلف خبری در تلویزیون داخلی، مرتب از کارشناسان و نمایندگان و برخی مدیران دعوت می‌کنند درباره اوضاع اقتصادی قضاوت کنند و راهکار ارائه دهند. اما بیشتر این جلسات بی‌فایده و بدون ارائه راهکار پایان می‌یابد. 
هرچند به طور مشخص معلوم نیست اظهارنظر این طیف از مسئولان، نمایندگان مجلس و کارشناسان امر در بدنه دولت نافذ باشد... 

اخیراً جناب آقای حاجی‌بابایی به تلویزیون دعوت شده بودند تا درباره مسائل حوزه اقتصاد و سیاست اظهارنظر کنند. اظهارنظر وی بیشتر متوجه مجلس شورا و همکارانی بود که با وجود ارائه برخی مشکلات مهم اقتصادی در دستور کار مجلس، بیشتر دنبال مسائل سیاسی و انتخابات آتی مجلس و داستان استانی شدن آن هستند.
این باور نشان می‌دهد که در مجلس، نمایندگانی که باید امور مردم را تسهیل ببخشند، به دنبال آینده انتخاباتی هستند که به طور حتم خودشان در آن شرکت می‌کنند. اما از اقتصاد و تورمی که گریبان مردم را گرفته اطلاعی ندارند و موضوع معیشت مردم در حاشیه طوفان زده سیاست گم شده است.
با کمال تأسف، وزیر صمت در آخرین اظهارنظر خود در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، دوباره درباره موضوع نقدینگی واحدهای تولید سخن گفته است. مشکلی که در سال‌های گذشته حل نشده و امسال نیز گریبان صنعت را گرفته است. در این اظهارنظر آمده است 50درصد مشکلات واحدهای تولیدی که در ستاد رفع موانع تولید مورد توجه قرار گرفته، مربوط به حوزه پولی و بانکی است. وزیر گفته هفت درصد موانع مالیاتی و هفت درصد هم مربوط به تأمین اجتماعی است.
درواقع، در سال جاری از وزیر و وکیل تا استانداران، نوک حمله را متوجه بانک‌ها نموده‌اند. با وجود همه کاستی‌ها در حوزه تولید و قطع روابط سیاسی با دولت‌های خارجی، برخی همچنان مشکلات را متوجه بانک‌ها کرده‌اند.
ما در حوزه اقتصاد در آن زمان که مشکل آن‌چنانی برای تولید نداشتیم، با موضوع مهم و بزرگ کیفیت مواجه بودیم. درواقع کالای ایرانی در مقام عرضه با مشکلاتی همراه بود که حتی اجناس چینی را بر آن مقدم می‌کردند. حالا با از دست دادن همان بازارهای نیم‌بند، تکلیف تولید ملی یک سره شده است؛ چراکه موضوع کیفیت در این شرایط و تحریم مواد اولیه باید روزهای بدتری را تجربه کند. ما در سیر تولید ملی، هم با موضوع کیفیت بد کالای ایرانی و بسته‌بندی نامناسب مواجه بودیم و هم با قیمت‌های بالا که در این راه گریبان کالای ایرانی را گرفته است. کیفیت بد و گرانی کالا، عرضه آن را با مشکل مواجه می‌کند. همچنین کالای ایرانی با هجوم واردات کالای مشابه روبرو بوده و هست. مواجهه‌ای که کمر تولید ملی را می‌شکند.
این روزها که دوباره تجربه گرانی‌های نجومی را داریم؛ اما شاهد ناتوانی مدیران اقتصادی در کنترل بازار هستیم. باید دید جنس این مدیران از کدامین طبقه است؛ مدیرانی که در این‌باره با تردید اظهارنظر و همه را دعوت به صبر می‌کنند. مثلاً در داستان گرانی خودرو گاهی اعلام می‌شود خودرو نخرید؛ اما سیر قیمت‌ها صعودی است و تأخیر در مشارکت در این بازار آشفته، افت پول ملی در اختیار مردم را به دنبال دارد، یا خانه نخریدن یا مشارکت نکردن در بازار سکه. مسئولان امر به گونه‌ای در این‌باره سخن می‌گویند که انگار بهبودی در راه است؛ اما پول ملی ارزش خود را از دست داده و برابر آنچه اعلام می‌کنند، بازار در دست دلالان و واسطه‌گران است.
با نهایت تأسف باید گفت وضعیت چندان بر مدار بهبود نیست. با سیاسی خواندن اوضاع موجود و نقش تحریم‌ها و استفاده ابزاری از گرانی برای ایجاد اغتشاش شهری، سکوت مطلقی بر بازار حاکم شده است و گاهی تصمیم‌گیری‌ها را سخت می‌کند. اما در لابلای همین سکوت، ردپا و گاهی نشانه‌های صادقی از رفتار خصولتی‌ها را می‌توان دید. آنان که نیمی دولتی و نیمی خصوصی هستند، همیشه در عرصه اقتصاد برد می‌کنند و شرایط را این‌گونه سخت و توام با تورم معرفی می‌کنند.
برای تنظیم بازار نیاز داریم که اولاً تولید را رشد دهیم و عرضه را تقویت کنیم. اما و آیا این امر با توجه به وابستگی تولید به مواد اولیه خارجی، امکان‌پذیر است؟ باید فاصله میان عرضه و تقاضا را کاهش داد که به نظر بعید می‌رسد. برای تعادل‌بخشی در حوزه بازار، اول باید خارج از شعارهای رایج از سرمایه‌گذاران دعوت کرد و دوم، راه‌های تبادل بانکی باز باشد که متأسفانه نیست. در این شرایط، برخی دنبال بازار خاکستری برای فروش نفت هستند و برخی دنبال دورزدن تحریم‌ها؛ اما به نظر می‌رسد شرایط با سال‌های گذشته بسیار تفاوت دارد و باید بیشتر در این‌باره تفکر کرد، چراکه فشار به مردم اندازه‌ای دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی